• Artykuł
  • Publikacja: 13.05.2024
  • Edycja: 30.11.-0001
  • 0 
Festiwal bajek z Andersenem – Wioska literackich inspiracji twórczych w Żelaźnie

W sobotę 27 kwietnia w Żelaźnie miała miejsce 16. edycja Festiwalu bajek z Andersenem – Wioska literackich inspiracji twórczych. Impreza zgromadziła w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Żelaźnie ponad 80 dzieci z sześciu gmin powiatu kłodzkiego. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Kłodzko Zbigniew Tur.


Starostwo Powiatowe w Kłodzku przeznaczyło na organizację tego wydarzenia środki w wysokości 2 000,00 zł w ramach konkursu „Kultura w powiecie kłodzkim” w, którym swoją ofertę złożyła Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich.


Festiwal rozpoczęła inscenizacja „Jaś i Małgosia” w wersji proekologicznej, którą przygotowała kadra biblioteczna wraz z uczniami miejscowej Niepublicznej Szkoły Podstawowej. Imprezę otworzyła Urszula Panterałka – zastępca Wójta Gminy Kłodzko.


Na imprezie pojawiło się sporo postaci z bajek. W rolę Hansa Christiana Andersena wcielił się Marek Trypka z zespołu śpiewaczego Róża Kłodzka. Królową Śniegu została Urszula Borkowska – radna i sołtyska. Jako Calineczka wystąpiła Mariola Huzar – dyrektorka Biblioteki. Baba Flora to Alina Sydorko. Jaś – Miłosz Sydorko i Małgosia – Magdalena Średniawa. Tajemniczą damą w masce była Adela Klowan.


Można było obejrzeć kilkanaście konstrukcji z klocków LEGO oraz porozmawiać o tej wielkiej pasji z Michałem Kusiakiem – stypendystą programu im. Grzegorza Ciechowskiego. Chłopak ma na tym punkcie wiele do powiedzenia. Swoją osobowością wciąga do swojego świata…


Na salonach zagościła również pisarka Kamila Dynarowicz i jej Kudowiórka Zdrojówka. Projekt tej młodej pisarki wciąż się rozwija. Najpierw była książka, której bohaterka Kudowiórka Zdrojówka i jej przyjaciele opanowują Park Zdrojowy w Kudowie. Ich zadaniem jest ochrona tego pięknego krajobrazu oraz inspirowanie młodych czytelników do działań proekologicznych. To wszystko działo się na Festiwalu. Niespodzianką była też wizyta Kudowiórki z, którą każdy, ale to każdy chciał mieć zdjęcie. Kto w tym temacie chce więcej musi koniecznie pojechać do Kudowy Zdroju.


Nieodzownym elementem każdego Festiwalu jest Baśniowy przegląd talentów. Jury w składzie:

Klaudia Lutosławska-Nowak – Zastępca  Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej

Aleksandra Kula – Przewodnicząca Rady Seniorów Gminy Kłodzko

Marek Trypka – Hans Christian Andersen

Mariola Huzar – dyrektorka Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko

obejrzało kilkadziesiąt różnych talentów: muzycznych, tanecznych, gimnastycznych, recytatorskich, plastycznych, kucharskich, literackich i piosenkarskich.


4 podkowy szczęścia trafiły do:

Emilii Szkodzińskiej za recytację wiersza „Żuk” Jana Brzechwy

Mai Parat za piosenkę „Laleczka z saskiej porcelany”

Hanny Oleksy za sonatę Beethovena na fortepianie

Wiktorii Kiełbasy za pokaz gimnastyki artystycznej.


Tegoroczną niespodzianką była Szkoła Magii i Czarodziejstwa HOGWARD, którą poprowadziły dwie profesorki Ewa i Monika. Nie obyło się bez ceremonii przydziału. Rozegrany został turniej pomiędzy czterema domami: Gryffindoru, Hufflepuffu, Ravenclawu i Slytherinu. Podczas zadań trzeba było się wykazać znajomością przygód Harry'ego Pottera, odwagą oraz sprytem. Były warsztaty z eliksirów, magii czy numerologii i wiele innych, ciekawych rzeczy. Walczono o Tiarę Przydziału.


W strefie różnorodnych atrakcji miały miejsce spacer z Królową Śniegu, warsztaty string.art., tajemniczy zamek, modelowanie i dekorowanie balonów, a także bajkowe domki do kolorowania, koło fantów z Babą Florą, fotobudki oraz quiz literacki z hasłem „Czytamy bajki”.


Natomiast przysmaki z kuchni CZARY GARY przygotowało miejscowe koło gospodyń wiejskich. Czegoż tam nie było… Tęczowe galaretki, kanapki z fantazją, chmurkowe gofry, owoce w czekoladzie Jasia i Małgosi, kosmiczne pomarańcze, niebiańskie nektary i bajeczne ciasta i ciasteczka…