• Artykuł
  • Publikacja: 08.12.2015
  • Edycja: 23.03.2016
  • 0 
GET IT 2.0, czyli o cyfrowym świecie w bibliotekach - podsumowanie

GET IT 2.0 to wydarzenie, które już po raz drugi zorganizowali członkowie liderskiej sieci bibliotekarzy LABiB, przy wsparciu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

W tym roku zajęliśmy się cyfrowymi usługami bibliotecznymi: pozyskiwaniem i udostępnianiem e-booków, pracą z książką multimedialną, bibliotekami cyfrowymi, internetowymi zasobami, z których mogą korzystać czytelnicy, czy archiwami cyfrowymi lokalnej społeczności.

O swoich doświadczeniach związanych ze zbieraniem i digitalizacją dokumentów życia społecznego opowiedziała Małgorzata Zbroszczyk, członkini sieci LABiB, kierownik Działu Informacji Regionalnej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie. Uczestnicy webinarium dowiedzieli się m.in. tego, jaki sprzęt i programy są niezbędne do tworzenia archiwów cyfrowych, gdzie szukać partnerów do współpracy i jak można prezentować zebrane informacje.

Prelegentem kolejnego spotkania internetowego był Remigiusz Lis, kierownik Działu Mediów Cyfrowych „Digitarium” Biblioteki Śląskiej, koordynator Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. Spotkanie poświęcone było tworzeniu i organizacji bibliotek cyfrowych. Tym razem próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania, czy biblioteka cyfrowa to jeszcze biblioteka, jak z nią współpracować, jak stworzyć własną i czy cyfryzacja tekstów jest zagrożeniem dla tradycyjnej książki.

O czytaniu na ekranie mówiła natomiast Marta Kostecka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, członkini sieci LABiB. Przekonaliśmy się, że czytać można tam, gdzie się chce i tak, jak się chce – bo to właśnie oferują nam m.in. książki interaktywne, książki w chmurze czy te w formatach na urządzenia mobilne. Dowiedzieliśmy się też o czytelniach online, które można polecać użytkownikom oraz o projektach Google Books i Wolne Lektury.

Na ostatnim webinarium Mariusz Gabrysiak, kierownik Działu Automatyzacji Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu przedstawił sposoby na wprowadzenie ebooków do oferty biblioteki. W trakcie webinarium dowiedzieliśmy się m.in.: o metodach pozyskiwania e-booków i udostępniania ich czytelnikom, przewidywanych kosztach i ich wpływie na kształt oferty, rodzajach (formatach) e-booków i urządzeniach, na których można je czytać.

Get IT 2.0 był również okazją do dzielenie się wiedzą i pomysłami. Na portalu labib.pl. pojawiły się inspiracje dotyczące: digitalizacji dokumentów bibliotecznych (https://labib.pl/inspiracja/pokaz/1652/) oraz budowania archiwów historii lokalnej w sieci (https://labib.pl/artykuly/pokaz/163), wspólnego zakupu e-booków oraz modeli ich udostępniania (https://labib.pl/inspiracja/pokaz/1663/, https://labib.pl/artykuly/pokaz/168/) czy czytania na ekranie https://labib.pl/inspiracja/pokaz/1671/). Użytkownicy portalu mogli przeczytać również o archiwum Lo Cloud (https://labib.pl/inspiracja/pokaz/1659/), aplikacji Snapseed (https://labib.pl/artykuly/pokaz/167/) czy sposobach na wykorzystanie w bibliotekach okularów Google Cardboard (https://labib.pl/artykuly/pokaz/169/).

O Get IT 2.0 pisały takie portale, jak Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Pulowerek, biblioteki.org, EBIB, Lustro Biblioteki, czy Bibliosfera. Nagrania webinariów do tej pory objerzało ponad 200 osób, a rekordowy post na fanpage LABiB dotarł do prawie 700 osób!

Zachęceni tak entyzjastycznym odbiorem, pracujemy nad przyszłorocznym cyklem miesięcy tematycznych. Śledźcie nas na labib.pl!

GET IT 2.0, czyli o cyfrowym świecie w bibliotekach - podsumowanie