• Artykuł
  • Publikacja: 05.12.2016
  • Edycja: 08.12.2016
  • 0 
Głogowskie Konfrotacje Literackie

Głogowskie Konfrontacje Literackie to cykliczny festiwal i święto literatury w naszym mieście, tak nieskromnie uważamy. W programie festiwalowym oprócz prezentacji najnowszej i wartościowej literatury prozatorskiej, mocnym akcentem jest polska poezja współczesna. Program festiwalowy skierowany jest do różnych odbiorców, a troska o jego jakość naszym priorytetem. Literacko konfrontowaliśmy sie już 22 razy i w każdym roku jest trochę inaczej. Współgramy zawsze w trójkę: biblioteka, Głogowskie Stowarzyszenie Literackie oraz Klub Batalionowy JW3444. Naszą współpracę określamy puchatkowym hałsem: takich dwóch jak nas trzech to nie ma ani jednego. Skład partnerów zmienia się różnie w zależności od programu imprezy.

Konfrontacje odbywają się w porze późnowiosennej (pierwszy/drugi tydzień czerwca) i trwaja trzy dni, choć są zwiastuny, przedbiegi i konfrontacyjne zapowiedzi w postaci różnych wydarzeń, które nie mogą się zmieścić w czasie festiwalowym. Konfrontacje mają zasięg ogólnopolski, bo z całego kraju zapraszamy artystów znanych i uznanych oraz twórców jeszcze nieodkrytych, którzy zgłaszają swoje utwory poetyckie na konkurs główny imprezy. Wspieramy ich organizując noclegi i zapraszając do udziału we wszystkich wydarzeniach festiwalowych. Do stałych elementów należą konkursy literackie dla dzieci i młodzieży oraz poetycki konkurs główny "O złoty głóg". Nagrodą w konkursie głównym oprócz wieczoru autorskiego i nagrody finansowej jest publikacja utworów laureatów w wydawnictwie konfrontacyjnym. W czasie dopołudniowym trwają warsztaty literackie, spotkania w szkołach z przedstawicielami różnych grup literackich z Polski. Wieczorami odbywają się spotkania poetyckie, literackie, koncerty, w różnych miejscach, np.: noc pod gwiazdami na dziedzińcu zamku, poetycki rejs statkiem po Odrze, recitale w okolicznych pałacach, których w naszej okolicy jest pod dostatkiem. Konfrontacyjny program to również imprezy towarzyszące: zwiedzanie miasta z przewodnikiem dla gości festiwalowych, wizyty w kopalniach na głębokości 1000 metrów, wycieczka do huty i poznanie procesów odróbki miedzi, zwiedzanie kopalni soli, ogniska. Tradycją są slamy poetyckie, turnieje jednego wiersza, maratony wiersza fikuśnego, konkurencja poetycka o kilo szmalu, wybory wiersza grafomańskiego i konkurs satyryczny o "Złoty Bucior".

Budżet konstruujemy różnie, najczęściej z użyciem metody japońskiej - jako tako. Coś pozyskamy ze środków zewnętrznych, część od sponsorów, część z własnych budżetów. Wspierają nas sympatycy festiwalowi, media lokalne, właściciele nieruchomości (pałaców), użyczając nam nieodpłatnie miejsca.

Uwielbiam ten festiwal, bo dużo się dzieje, poznaje się nowycxh ludzi, każde spotkanie jest niespodzianką a zmagania poetyckie na wesoło przyprawiają o śmieszno - histeryczny zawrót głowy. Konkursy dostarczają wzruszeń i odkryć, a imprezy towarzyszące są zaskakującą lekcją historii o własnym regionie, często dla samych organizatorów też.