• Artykuł
  • Publikacja: 15.11.2023
  • Edycja: 30.11.-0001
  • 0 
BOOM3! na komiksy i gry planszowe w bibliotece w Strzebielinie

W ramach tegorocznej edycji projektu "BOOM3! na komiksy i gry planszowe w bibliotece" w Gminnej Bibliotece Publicznej w Łęczycach - Filii w Strzebielinie odbył się szereg spotkań z uczniami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Strzebielinie-Osiedlu, poświęconych komiksom. Bibliotekę odwiedzili uczniowie klas II, V, VI oraz VII, a więc przekrój wiekowy uczestników zajęć był całkiem spory, co za tym idzie - każde ze spotkań musiało być dostosowane do wieku odbiorców. Każde jednak miało wspólny cel: poprzez pokazanie różnorodności gatunkowych oraz graficznych komiksów, zachęcić dzieci i młodzież do ich czytania.
Dla uczestników przygotowane zostały tematyczne zakładki do książek, przedstawiające kolaż bohaterów z najbardziej znanych komiksów. Uczestnicy zajęć zaczęli od spróbowania swoich sił w znajomości tych bohaterów - a to wcale nie było takie łatwe zadanie! Bo i ile Kajko i Kokosz, Asteriks i Obeliks czy superbohaterowie nie stanowili dla nich problemu, to już szympans Tytus, Jeż Jerzy czy bohaterowie serii "Thorgal" byli im raczej nieznani.
Następnie głos zabrali ci, którzy nie lubią czytać komiksów, podając powody takiego stanu rzeczy. Okazało się, że nie lubią czytać komiksów, ponieważ: są one za cienkie, zbyt infantylne i nudne. Przyparzają również problemów, ponieważ nie do końca wiadomo, w jaki sposób i w jakiej kolejności czytać poszczególne dymki z tekstami. Na te - i inne argumenty - prowadzący zajęcia bibliotekarz odpowiadał, prezentując odpowiednie kontrargumenty. Uczestnicy mieli szansę zapoznać się z komiksami o bardzo różnej tematyce - od prostych humorystycznych opowieści, poprzez komiksy edukacyjne, fantastyczne, historyczne, aż do adaptacji literatury oraz historii opartych na faktycznych wydarzeniach. Mieli wówczas okazję przekonać się, że w tym ogromie różnych zagadnień oraz stylistyki, każdy jest w stanie znaleźć taki tytuł, który z pewnością trafi do jego gustów i zainteresowań.
Uczestnicy zajęć poznali też całą masę ciekawostek, związanych z historią komiksu. Mieli szansę sprawdzić swoją wiedzę na temat tego, kiedy powstał pierwszy komiks, ile lat bawią nas komiksowi bohaterowie Disneya oraz superbohaterowie serii DC Comics, które komiksy znalazły się na listach książek zakazanych. Spróbowali także rozszyfrować, skąd w ogóle wzięła się nazwa "komiks". Jednym słowem: po przeprowadzonych zajęciach opuszczali bibliotekę nie tylko bogatsi o nowe informacje i nową wiedzę, ale przede wszystkim - zainteresowani komiksami, chętni, aby wypożyczyć i przeczytać te tytuły, które mogli obejrzeć w czasie zajęć.

BOOM3! na komiksy i gry planszowe w bibliotece w Strzebielinie