• Artykuł
  • Publikacja: 13.06.2023
  • Edycja: 13.06.2023
  • 0 
Brzydkie słowo na k… czyli kreatywność bibliotekarzy podstawą funkcjonowania bibliotek [zapowiedź webinarium]

28 czerwca o godz. 11.00 zapraszamy na webinarium poświęcone kreatywności w bibliotekach, które poprowadzi Karol Baranowski. Udział w webinarium jest bezpłatny, ale obowiązuje wcześniejsza rejestracja: https://frsi.clickmeeting.com/brzydkie-slowo-na-k-czyli-kreatywnosc-bibliotekarzy-/register

O webinarium
Jak rozwijać kreatywność? Czy da się pracować w ciągłym trybie „twórczym”? Jak radzić sobie z deadlinem i terminami oraz jak wspomagać swoje moce twórcze? Nad tym wszystkim zastanowimy się podczas naszego spotkania. Będzie twórczo!

O prowadzącym
Karol Baranowski – rocznik orwellowski (1984). Pracuje na stanowisku bibliotekarza – nauczyciela w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie i na stanowisku bibliotekarza w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, w agendzie Arteteka. Sekretarz stowarzyszenia LABiB.

Prowadzi lekcje biblioteczne i warsztaty dla dzieci i młodzieży, organizuje gry miejskie i gry biblioteczne. Zafascynowany Internetem oraz możliwościami, jakie dają nowoczesne technologie w pracy bibliotekarza. Interesuje się narzędziami multimedialnymi oraz mobilnymi, które z wielką ochotą wykorzystuje w codziennej pracy. Tablety, smartfony i komputery to dla niego ważne narzędzia będące ogromną pomocą w codziennej pracy. Organizator, twórca gier miejskich (edukacyjnych, historycznych, literackich). Współorganizator Odjazdowego Bibliotekarza w Krakowie od 2011 roku. Aktywnie działa w Stowarzyszeniu LABiB, które jest platformą zrzeszającą nie tylko bibliotekarzy, ale także animatorów kultury i działaczy. LABiB pozwala na szeroko zakrojoną współpracą pomiędzy bibliotekarzami. Wymianę pomysłów i dzielenie się dobrymi praktykami. Od kilku lat prowadzi swojego bloga pod adresem www.charliethelibrarian.com, na którym głównie porusza tematy związane z literaturą, biblioteką oraz przytacza ciekawostki znalezione w bibliotekach cyfrowych.

W październiku i listopadzie 2016 łącznie miesiąc przebywał w Etiopii, gdzie w ramach międzynarodowej pomocy rozwojowej szkolił etiopskich nauczycieli, dyrektorów oraz rodziców z podstaw zarządzania, organizacji i prowadzenia bibliotek szkolnych. W 2019 roku był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W swoim projekcie odwiedziła wszystkie wojewódzkie biblioteki publiczne w Polsce z darmowym szkoleniem „Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość w instytucjach kultury”. W swojej pracy stawia na kreatywność, nowatorskie podejście do czytelnika. Nowoczesne technologie, które w połączeniu z doświadczeniem owocują nieszablonowymi rozwiązaniami edukacyjnymi. W 2020 roku został wybrany Bibliotekarzem Roku 2019 w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

O projekcie
Projekt „12 miesięcy tematycznych z labib.pl” powstał w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.

Program projektu na kolejne miesiące

WAKACYJNA PRZERWA
lipiec/sierpień

Karol Baranowski
Bieda w bibliotece ;)
wrzesień

Ania Zyskowska
Senior w cyfrowym świecie – jak stworzyć i prowadzić zajęcia podnoszące kompetencje cyfrowe
październik

Paulina Stolecka
Drugie życie rupieci — kreatywne zajęcia literackie dla najmłodszych czytelników
listopad

Katarzyna Marchwica
Dobrostan bibliotekarza — relacje z trudnymi współpracownikami i czytelnikami
grudzień

Brzydkie słowo na k… czyli kreatywność bibliotekarzy podstawą funkcjonowania bibliotek [zapowiedź webinarium]