• Artykuł
  • Publikacja: 30.05.2023
  • Edycja: 30.05.2023
  • 0 
4. Forum dyrektorek i dyrektorów bibliotek „Biblioteki się liczą!”

22 czerwca 2023 r. odbędzie się 4. Forum dyrektorek i dyrektorów bibliotek „Biblioteki się liczą!” współorganizowane przez Stowarzyszenie Dyrektorek i Dyrektorów INICJATYWY  i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Poznaj program wydarzenia!

Podczas trzech poprzednich edycji forum rozmawialiśmy o tym, jak liderki i liderzy radzą sobie ze zmianami i wyzwaniami w otaczającej ich rzeczywistości, co robić, by nie zgubić w tym wszystkim siebie, nie wypalić się zawodowo i umieć znaleźć równowagę między pracą a życiem osobistym oraz o szeroko rozumianej dyrektorskiej “papierologii”. 

Tegoroczne hasło przewodnie Forum w naszym zamierzeniu ma akcentować dwie kwestie: relacje bibliotek z organizatorem (jak biblioteki liczą się w perspektywie swych gmin, miast) oraz widzialność bibliotek jako instytucji kultury w świetle sprawozdawczości. Biblioteki chcą się liczyć dla swoich czytelników i użytkowników, sumują liczby w tabelkach sprawozdań, najczęściej muszą liczyć głównie na siebie, nie każdy organizator jest przekonany o tym, jak bardzo biblioteka liczy się w środowisku lokalnym i w strategii rozwoju samorządu. Czy statystyki odzwierciedlają w pełni nasze działania? Co tak naprawdę wiedzą o nas organizatorzy bibliotek? Jesteśmy rzecznikami swoich bibliotek, ale czy docenia się naszą merytoryczność? Czy biblioteka traci, czy zyskuje na połączeniu z ośrodkiem kultury? Jak liczy się w formularzach i oczach innych instytucja typu 2 w 1? Temat wart podjęcia, prawda? Zapraszamy do udziału w forum, bo wymiana doświadczeń zawsze wzmacnia!

Sesja plenarna (10.00-11.20), transmitowana na Facebooku, składać się będzie z trzech części:

  • Założone w grudniu ubiegłego roku Stowarzyszenie Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek INICJATYWY zaprezentują Agnieszka Borkiewicz (prezeska) i Damian Domański (wiceprezes).
  • Biblioteki powinny mieć ambicję zmieniania rzeczywistości na lepsze używając jako narzędzi dostępu do kultury i edukacji pozaformalnej. Żeby wiedzieć, co powinno ulec zmianie trzeba pilnie śledzić potrzeby społeczności. We współczesnym świecie globalne problemy bardzo szybko są odczuwane lokalnie. Zmiany klimatu, migracje, wpływ technologii cyfrowych (ostatnio Chat GPT) wpływają na życie każdego z nas. Dlatego powinny być uwzględniane w planach i wykorzystywane w działaniach rzeczniczych. Osoby  odpowiedzialne za budżety bibliotek powinny wiedzieć, że środki publiczne przeznaczone na ich finansowanie są dobrą inwestycją. Te zagadnienia poruszy Jacek Królikowski, prezes FRSI. 
  • Zadaniem samorządu lokalnego w każdym mieście, miasteczku i gminie, jest zaspokajanie potrzeb wspólnoty mieszkańców, w tym dostępu do kultury. „Biblioteka publiczna jest organizacją ustanowioną, utrzymywaną i finansowaną przez społeczność za pośrednictwem władz lokalnych”, czytamy w ustawie, a jej zakres zadań obejmuje funkcje centrum informacji, kultury, edukacji i integracji społecznej. To zadania kluczowe w rozwoju wspólnot lokalnych. Jak to widzą w praktyce liderki i liderzy instytucji odpowiedzialnych za realizację potrzeb mieszkańców i mieszkanek? Jak mają się nawzajem przekonywać o wartości swoich działań, jakich narzędzi używać? Agnieszka Szelągowska (Szkoła Liderów) porozmawia o tym z Dorotą Woźnicą (MBP w Jaśle ), Magdaleną Mrugowską (SBP Bydgoszcz) i Markiem Nicewiczem (Wójt Gminy Lubicz). 

Sesje warsztatowe (11:40-14:00), tylko dla osób zarejestrowanych na wydarzenie

Podczas 4. edycji forum zapraszamy Was na dwie sesje warsztatowe, przygotowane przez członkinie
i członków Grupy InicJaTyWy, poświęcone tym samym czterem tematom:

  • Biblioteka – samorząd: relacja partnerska czy zło konieczne?
  • Biblioteka i ośrodek kultury, czyli Paweł i Gaweł w jednym stali domu… Czy to ma szanse na sukces?
  • Biblioteka w Strategii Rozwoju Gminy: zbędna papierologia czy szansa  na rozwój?
  • Co liczyć, żebyśmy się liczyli?

Każda osoba uczestnicząca będzie mogła wybrać jeden temat podczas pierwszej sesji warsztatowej
i drugi temat podczas drugiej sesji. Osoby zarejestrowane na wydarzenie będą mogły zapoznać się
z opisami warsztatów zanim podejmą decyzję o wyborze tematu. 

Szczegółowy program forum znajdziesz tutaj.

Forum odbywać się będzie na platformie Zoom, a każda osoba uczestnicząca otrzyma wcześniej instrukcję korzystania z platformy.

Liczba osób uczestniczących w forum na platformie Zoom jest ograniczona. Rejestracja na wydarzenie ruszy 12 czerwca o godz. 12.00.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku, aby nie ominęły Cię ważne informacje!

Forum organizują dla Was:


4. Forum dyrektorek i dyrektorów bibliotek „Biblioteki się liczą!” jest organizowane przez Stowarzyszenie Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek INICJATYWY ze środków Programu Rozwoju Bibliotek. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.

 

4. Forum dyrektorek i dyrektorów bibliotek „Biblioteki się liczą!”