• Artykuł
  • Publikacja: 28.10.2022
  • Edycja: 28.10.2022
  • 0 
Akcja #TeamRodzina w Gminie Kłodzko

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich zakwalifikowała się do projektu #TemRodzina, jako jedna z 60 bibliotek publicznych w Polsce. #TeamRodzina zwraca uwagę na temat partnerstwa w rodzicielstwie i na planowane zmiany w prawie, związane z wdrożeniem dyrektywy unijnej work-life balance. Zmiany te zakładają 9 tygodni dodatkowego, nieprzechodniego urlopu rodzicielskiego tylko dla ojców. Akcja współorganizowana jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundację Share the Care.

 

Filia w Żelaźnie oraz Filia w Wojborzu są tymi bibliotekami na terenie Gminy Kłodzko, które wkręciły się w akcję #TeamRodzina. Moderatorem obu spotkań jest bibliotekarka Roma Szczerbień, która przygotowała scenariusz na podstawie książki Eoin McLaughlin i  Polly Dunbar  p.t.,, Czy mogę się przytulić? ". „Budowanie więzi tato-dziecko”.

 

Na spotkanie przy wspólnym stole do biblioteki w Żelaźnie przyszło 6 tatusiów wraz ze swoimi pociechami. Zazwyczaj to, mamy były obok swoich dzieci i może dlatego tatusiowie byli bardzo zadowoleni i zaszczyceni z wyróżnienia z tego powodu. Uwagę skupiono na sile przytulania.

 

Natomiast w bibliotece w Wojborzu przy wspólnym stole pojawiło się 3 ojców ze swoimi dziećmi.

W tym przypadku nie ważna ilość, ale jakość i atrakcyjność tego wszystkiego, co się wydarzyło.

 

Temat partnerstwa w rodzicielstwie jest coraz bardziej aktualny, a budowanie więzi tato-dziecko jest bardzo ważne, jak również szereg korzyści z tego płynących. Rozbudzają szacunek, zaufanie, pewność siebie, miłość. Pozwalają odkrywać siebie w różnych sytuacjach.

 

Na naszym spotkaniu została stworzona  sytuacja więzi rodzinnej, a pomocna w tym była między innymi książka Eoin McLaughlin i Polly Dunbar ,, Czy mogę się przytulić? " Jest to ciepła i piękna powieść o bliskości, poczuciu bycia zauważanym, zwalczaniu samotności, sile przytulania i potrzebie przyjaźni.

 

W pewnym momencie, bibliotekarka Roma chciała przeczytać piękną opowieść, ale okazało się, że książki po prostu nie ma... Poprosiła dzieci o pomoc w odnalezieniu jej: jest w twardej oprawie, piękna jasna okładka z narysowanym z jednej strony jeżykiem, a z drugiej strony żółwiem, no i najważniejsza rzecz to, że uwielbia się przytulać do innych książek.

 

Natalka była pierwsza z okrzykiem: tam jest... No i można było już przeczytać zaplanowaną opowieść. Fajne jest to, że można ją czytać z dwóch stron. Z jednej bohaterem był jeżyk, a z drugiej żółw.

 

Ciekawe czy się spotkają? Dzieci ze swoimi tatusiami z zaciekawieniem wysłuchali treści, która w bardzo oszczędnych słowach pokazuje, że każdy chce się przytulić, każdy potrzebuje empatii, miłości i wsparcia. Bardzo ważne jest stwierdzenie mądrej sowy, że na każdego gdzieś ktoś czeka, kto będzie chciał go przytulić.

 

Następnie tatusiowie i dzieci, pokazywali na emotikonach, jak minął im dzień i każdy był  szczęśliwy i miał miłe zdarzenie.

 

Drugim etapem spotkania przy wspólnym stole, była interakcja pomiędzy tatusiami i ich pociechami.

Każda para miała za zadanie wykonać kota wg instrukcji, który ma ruchome oczy i może patrzeć na lewo na prawo, a nawet do góry i w dół.

 

Drużyny nie rywalizowały ze sobą, ale świetnie się bawiły. Towarzyszyła im nie tylko zabawa, ale   współpraca, zaufanie i zgodność. Kotki wyszły rewelacyjne, z kolorowymi wąsami, a Staś powiedział, że jego kot ma zielone wąsy, Otylka, że tęczowe...

 

Na zakończenie, padła propozycja następnego spotkania, ale z zadaniem domowym. Każdy team rodzinny ma nagrać krótki film ukazujący wspólne spędzenie czasu pod hasłem ,, Przepis na kreatywną, dobrą zabawę". Zatem, w bibliotece będzie wspólne  oglądanie filmików i nagradzanie.

 

Wszyscy zadowoleni i pełni pozytywnych emocji wracali do domu - oczywiście z kotem, który będzie obserwował i reagował na przytulanki…