• Artykuł
  • Publikacja: 21.10.2022
  • Edycja: 30.11.-0001
  • 0 
"Dwa czasy" według Grażyny Sobczak

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko w miesiącu październiku rozpoczęła trasę poetycką Pani Grażyny Sobczak. Pisarka i poetka ma na swoim koncie sześć wydanych książek i tomików wierszy. Swoje życiowe refleksje przelewa na papier od prawie trzydziestu lat. Wiele jeszcze nie zostało wydanych:


chcę znaleźć ścieżkę

wąską drogę

pośród szarości dnia

wśród ciemnych labiryntów

przy nieustannej muzyce

otoczona modlitwą

i fontanną łez

szukam drogi do Ciebie…


Inauguracja trasy miała miejsce w bibliotece w Szalejowie Górnym na, które przybyli seniorzy. W kameralnym otoczeniu księgozbioru, spotkanie poprowadziła Mariola Huzar – dyrektor Biblioteki.

Zapoznała obecnych z biografią Pani Grażyny, podkreślając, że jest mieszkanką naszych Krosnowic. Ma wiele artystycznych zainteresowań takich jak: muzyka, literatura, film, rękodzielnictwo i ciągle odkrywa w sobie coś nowego. Bo,


Kocham życie

Kiedy budzę się o świcie

Gdy jestem zaspana

Nawet wtedy gdy płaczę

Myślę sobie

Jest pięknie…

Mimo niedoskonałości

I drżeń zranionej duszy

Myślę sobie

Jest pięknie…


Poetka w 2007 roku wydała swój pierwszy tomik wierszy „Refleksje”. Dwa lata później na rynku pojawia się tomik „W kalejdoskopie”, którego wydawcą jest Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Wydawcą zbiorowego tomiku „Moja babcia i mój dziadek pisze wiersze”, w którym znajduje się  także twórczość Grażyny Sobczak – jest również Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko. W 2018 roku powstaje tomik „Na rozstaju dróg”. Ostatnimi wydanymi książkami są dwa tomy zatytułowane „Dwa czasy”. Jest to próba retrospekcji do czasów dzieciństwa i młodości oraz czasów współczesnych.


Chciałabym zostawić smutku łezkę

Wspomnienie upalnych nocy

Przeraźliwie zimnych dni

Walkę przeciwieństw

O lepsze jutro…


Na finał, niespodziankę dla twórczyni i wszystkich obecnych przygotowały młode czytelniczki, które obserwowały z boku całe wydarzenie. Z pamięci wyrecytowały pięciozwrotkowy wiersz autorki…


…jestem zaczarowana

słodkim zapachem poziomki

ukojona naturę

poruszam się na wietrze…


Nasi goście nie kryli zainteresowania twórczością Pani Grażyny Sobczak. Pytali, jak to się zaczęło? Co spowodowało, że odkryła się dla świata? Skąd czerpie swoje inspiracje? Czy do tego wszystkiego jest potrzebna wena? Jeżeli ktoś chce poznać odpowiedzi na te i inne pytania oraz poznać osobiście poetkę, to serdecznie zapraszamy do Jej świata.


W miesiącu listopadzie będziemy gościć tę wspaniałą twórczynię w bibliotece w Wojciechowicach. Dokładny termin i godzina zostaną podane do publicznej wiadomości na koncie Biblioteki na Facebooku.