Tematyka wrześniowego miesiąca tematycznego jest dostępność. Odmienimy ją przez wszystkie przypadki wraz z naszymi ekspertami.
29 września (czwartek) o godz. 11.00 zapraszamy na webinarium "Nie tylko podjazd — holistyczne myślenie o użytkownikach ze szczególnymi potrzebami". Sam podjazd to już zdecydowanie za mało w myśleniu o dostępności. Nie chodzi jednak tylko o nowinki i trendy. Ważne jest, by myśleć o dostępności holistycznie, obejmując wszelkie aspekty funkcjonowania biblioteki. Myśląc o dostępności nie mówimy tylko o barierach architektonicznych, ale o całości funkcjonowania biblioteki.
Webinar poprowadzi Jerzy Woźniakiewicz — dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, ekspert Stowarzyszenia Labib, wiceprzewodniczący Zarządu Głównego SBP.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy: https://frsi.clickmeeting.com/nie-tylko-podjazd-holistyczne-myslenie-o-uzytkownikach-ze-szczegolnymi-potrzebami/register
30 września (piątek) o godz. 11.00 odbędzie się webinarium "Dostępna biblioteka. WCAG 2.1". Instytucje publiczne zobowiązane są do zapewnienia dostępności użytkownikom ze specjalnymi potrzebami. Standard WCAG 2.1 dotyczy głównie strony internetowej biblioteki, a także wszystkich treści prezentowanych w internecie. Co zrobić, by spełnić te wymagania, jak tworzyć tekst alternatywny, publikować treści, aby były dostępne, w jaki sposób informować odbiorców ze szczególnymi potrzebami o naszych usługach? Zapraszamy na webinarium.
Webinarium poprowadzi Anna Rutkowska — Ambasadorka Stowarzyszenia LABiB, członkini SBP. Od 2001 roku związana z Miejską Biblioteką Publiczną w Szczecinie, gdzie kieruje Działem Promocji i jest koordynatorką dostępności. Od wielu lat realizuje w bibliotece projekty, również takie, które włączają osoby z dysfunkcją wzroku i słuchu w życie kulturalne.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy: https://frsi.clickmeeting.com/dostepna-biblioteka-wcag-2-1/register
O projekcie
Projekt „12 miesięcy tematycznych z labib.pl” powstał w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.