• Artykuł
  • Publikacja: 07.09.2022
  • Edycja: 30.11.-0001
  • 0 
Dożynkowy kiermasz literacki 2022

O tym, że deszcz i poezja chodzą w parze, pamiętamy wszyscy z lat szkolnej edukacji, gdy polonistki objaśniały nam literacki kunszt "Deszczu jesiennego" Leopolda Staffa. Do dziś, gdy tylko nastanie czas jesiennych pluch, zaczynają nam wraz z kroplami deszczu dzwonić w uszach znajome wersy: "O szyby deszcz dzwoni, deszcz dzwoni jesienny...".


W niedzielę dożynkową 28 sierpnia 2022r. w Ołdrzychowicach Kłodzkich, deszcz nastrajał poetycko, bo stwarzał idealne warunki dla gości - do zaszycia się w przyjemnościach scenicznych, domkach z produktem lokalnym, czy też różnorodnej ofercie - przygotowanej do świętowania. Gdy za oknem lało, czy siąpiło, nic nie przeszkadzało gościom i mieszkańcom, by zatopić się w muzyce ludowej, obrzędach wiejskich, smakowaniu potraw i pachnących bochnów chleba - wprost od tutejszych gospodyń.


W tym roku, Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko tradycyjnie zapewniła interesującą i kreatywną ofertę dla dzieci i młodzieży. Na naszym stoisku pojawiło się około 150 osób.


Największe wzięcie miało eko koło z nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Bibliotekę Narodową, Spółkę OMYA – Oddział Romanowo oraz Spółkę RAPMET z Kłodzka. PIĘKNIE DZIĘKUJEMY!!! Tu dwoiły się i troiły bibliotekarki Alina oraz Iza. Eko koło zakręciło się 45 razy.


Oblężone były warsztaty latawcowe z bibliotekarkami Ewą i Romą. Te dziewczyny mają w rękach czarodziejską moc przekuwania wszystkiego na piękno, zachwyt i bajeczne kolory. Powstały 24 latawce, każdy inny i niepowtarzalny – dający satysfakcję autorom.


Balony kochają wszystkie dzieci. Dlatego też warsztaty z balonami cieszyły nie tylko najmłodszych. Tu dzielnie pracowała bibliotekarka Małgosia, angażując do kreatywności 22 osoby.


Była też giełda używanych książek, która była sentymentalną podróżą do dzieciństwa, nauki w szkole, czy też pierwszych miłości – dla 33 osób. Różnorodność tytułów zaspakajała wszelkie oczekiwania. Kto nie zdążył zakupić książek w promocyjnej cenie u bibliotekarki Stasi, to serdecznie zapraszamy do Filii nr 1 w Krosnowicach 186. Uzyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na pilne potrzeby tejże biblioteki.


Szumią zbożem szumią, ołdrzychowickie pola,

A na nich pracują ludzie w pocie czoła.

 

Przebiegały żniwa, szybko w naszej stronie,

Bo mamy w naszej wsi dobre gospodynie.

 

Mało śpią po nocach, w cieniu nie siadają,

Póki zbóż w dziesiątki nie poustawiają.

 

Kędy spojrzeć w koło , wszędzie pusto w polach,

Urodzaje piękne wszystkie są w stodołach.

 

Znak to nieomylny, nie wszędzie się zdarzy,

W Ołdrzychowicach Kłodzkich mamy dobrych gospodarzy.