Technologie mobilne już na stałe wkroczyły do naszego życia. Urządzenia, którymi jeszcze niedawno nie pogardziłby Robert Zemeckis, tworząc scenografię do kolejnych części przygód Marty,ego McFly’a i dra Emmetta Browna, dziś każdy z nas trzyma w kieszeni. Dodajmy do tego łatwość publikowania multimedialnych treści z każdego miejsca w świece, a otrzymamy niespotykany wachlarz możliwości dla wszystkich tych, którzy chcą dzielić się swoimi przeżyciami i twórczością.
Dzięki tym udogodnieniom, dziś chyba najbardziej rozpowszechniła się amatorska fotografia cyfrowa. W zasadzie już każde urządzenie z rodziny smartphonów i tabletów wyposażone jest w lepszej lub gorszej jakości aparat. Daje to użytkownikowi szansę zarejestrowania obrazu przy każdej nadarzającej się okazji. Co jednak, jeżeli autor danej fotografii nie jest do końca zadowolony z uchwyconego, niepowtarzalnego ujęcia? W sukurs przychodzi wtedy kolejna cenna właściwość nowoczesnych urządzeń przenośnych — możliwość zainstalowania dodatkowego oprogramowania, które będzie odpowiadało za obróbkę obrazu. Jeszcze w nie tak odległej przeszłości, jedynym, co mogliśmy dodać do swoich komórek (bynajmniej nie szarych), były numery w książce telefonicznej, ewentualnie grafiki, składające się kilkudziesięciu pikseli, lub dźwięki przywodzące na myśl grę z kultowym włoskim hydraulikiem w roli głównej. Dziś sporo darmowych aplikacji mobilnych może śmiało konkurować ze swoimi komputerowymi odpowiednikami.
Jedną z nich jest aplikacja Snapseed, stworzona przez światowego potentata, firmę, która jest autorem najpopularniejszej obecnie wyszukiwarki. Snapseed działa pod komendą obu najpopularniejszych systemów mobilnych — Android i iOS. Program oferuje szereg standardowych rozwiązań znanych z innych aplikacji, takich jak: kadrowanie, obracanie zdjęcia, regulowanie kontrastu czy balansu bieli. Ponadto, dostajemy do ręki — jeślim mamy smartphona, to dosłownie — takie funkcje jak pędzel korygujący, czy narzędzia ukrywające się w menu programu pod nazwą „selektywnie”. Pozwalają one bowiem na korektę ekspozycji, temperatury czy nasycenia i kontrastu na wybranym obszarze obrazu. Nie do przecenienia jest także wybór kilkunastu filtrów, którymi możemy upiększać swoje zdjęcie, począwszy od stylizacji na ziarnistą kliszę, skończywszy na imitacji popularnego high dynamic range. Do dyspozycji mamy także histogram zdjęcia, które obecnie edytujemy, prosty licznik śledzący ilość zastosowanych na zdjęciu zmian oraz oczywiście możliwość ich wycofania. Program i tak domyślnie zapisuje kopie fotografii, oryginał pozostawiając w spokoju, lecz funkcja usuwania pojedynczych, nadbudowanych a nietrafionych edycji, zwiększa wymiernie wydajności naszej pracy. Wszystkie te opcje, to tylko ułamek możliwości tej aplikacji, które są standardowymi funkcjami dostępnymi obecnie w większości choć trochę bardziej zaawansowanych edytorów obrazu, przeznaczonych do wykorzystania w urządzeniach mobilnych. Na uwagę zasługuję w przypadku aplikacji Snapseed przede wszystkim efektywność algorytmów, zastosowanych do wprowadzenia zmian na naszym zdjęciu. Jakość efektów, które możemy uzyskać, mając do dyspozycji nawet całkiem przeciętnej klasy fotografię bywa oszałamiająca. Kolejną, może nawet ważniejszą, zaletą tego programu jest łatwość jego obsługi. Interfejs został zbudowany na mechanizmie szeregu suwaków, którymi manipulujemy — w zależności od wybranej funkcji — w zakresie jej intensywności, od 0 do 100 procent lub od wartości -100 do +100. Efekty nie wykluczają się, lecz nakładają kolejno na siebie, co potrafi dać naprawdę nieoczekiwane i spektakularne rezultaty. Jest to przemyślane rozwiązanie, zaprojektowane niewątpliwie ze szczególnym uwzględnieniem zalet i wad paneli dotykowych, dające użytkownikowi bardzo wysoki komfort pracy. Interfejs jest wygodny i precyzyjny, nawet gdy korzysta się z niego na ekranach smartphonów, zazwyczaj nadal — na szczęście — dużo mniejszych od tych umieszczonych w tabletach.
Wszystko to sprawia, że Snapseed jest doskonałą propozycją dla każdego, kto kocha robić zdjęcia swoim tabletem lub smartphonem i chce mieć maksymalną kontrolę nad całym procesem, od naciśnięcia (dotknięcia) spustu migawki, aż po opublikowanie gotowej fotografii.
Aplikację dla systemu Android możecie pobrać ze sklepu Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.niksoftware.snapseed&hl=pl, a dla systemów iOS z sklepu iTunes: https://itunes.apple.com/us/app/snapseed/id439438619?mt=8.