• Artykuł
  • Publikacja: 16.02.2022
  • Edycja: 30.11.-0001
  • 0 
Biblioteka szkolna w akcji

Biblioteka szkolna w akcji - to podsumowanie kilku działań, które przeprowadziłam w I półroczu obecnego roku szkolnego.

 

Czytający rodzice – czytające dzieci  to akcja zainicjowana w listopadzie 2021r. przez bibliotekę szkolną ZSP w Baborowie. Głównym celem inicjatywy jest promocja czytelnictwa oraz zachęcenie dzieci i młodzieży do sięgania po książki i korzystania ze zbiorów biblioteki. Akcja skierowana jest nie tylko do dzieci, ale i do ich rodziców, ponieważ to oni właśnie, przychodząc do klasy swojego dziecka, czytają wybrane przez siebie wiersze, bajki lub opowiadania. Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem rodziców, którzy zadeklarowali chęć uczestnictwa w akcji. 

Jesienią, ubiegłego roku, uczniowie lubiący rozwiązywać zagadki kryminalne, spotykali się podczas Detektywistycznych wtorków w bibliotece i rozwijali swoje pasje. Oprócz rozszyfrowywania zakodowanych wiadomości, rozwiązywania skomplikowanych zagadek, rebusów, krzyżówek, wykreślanek, labiryntów itp. dzieci wygłaszały swoje opinie o przeczytanych książkach, zachęcały do sięgnięcia po konkretne tomy serii, z wypiekami na twarzy opowiadały o książkowych przygodach swoich rówieśników. Zajęcia, były też formą przygotowań do konkursu czytelniczego ze znajomości cyklu książek Martina Widmarka i Helen Willis pod tytułem Biuro detektywistyczne Lassego i Mai

 

Noc w bibliotece tej jesieni przebiegała pod hasłem zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia. Uczestnicy wysłuchali wykładu Dietetyk w Kapeluszu Pani Sylwii Borowik. Nauczyli się robić soki warzywno-owocowe, smoothi, pożywne, smaczne i zdrowe kanapki oraz sałatki. Dowiedzieli się, że nasza żywność w dużym stopniu jest fałszowana np. poprzez, dodawanie do różnych produktów skrobi. Razem z nią sprawdzili, co kryje się w popularnych napojach np. herbata, kawa, coca cola oraz w różnego rodzaju parówkach. Otrzymali takżeniezły wycisk podczas zajęć fitnessu, a na zakończenie spróbowali swoich sił podczas szkolnego escape roomu.

 

Kontynuacją Nocy w bibliotece było Popołudnie w bibliotece przeznaczone dla młodszych uczniów naszej szkoły. Gościem Popołudnia była Pani Justyna Rutkowska, artystka, której wystawę pt. „Psy i koty” można oglądać w holu szkoły. Oprócz zajęć plastycznych, dzieci rozwiązywały zagadki i odpowiadały na pytania ukryte w kodach QR rozmieszczonych na szkolnych korytarzach. Urozmaiceniem spotkania była interaktywna gra pt. Potomkowie Kapitana Nemo stworzona przez MBP w Opolu, a udostępniona nam przez GBP w Baborowie. Gra przybliżyła uczniom zapomniane już sylwetki polskich wynalazców i odkrywców żyjących w XIX wieku.

Rok 2021 ogłoszony był rokiem wielkich polskich poetów, dlatego w październiku, pod hasłem Patroni roku 2021 odbyła się, wznowiona po przerwie spowodowanej nauczaniem zdalnym, Gra miejska, w której udział wzięli przedstawiciele klas 6-8 naszej szkoły. Okazało się, że zdobywanie wiedzy można połączyć z dobrą zabawą, aktywnością i ruchem na świeżym powietrzu. Uczestnicy gry poznawali twórczość Tadeusza Różewicza, Stanisława Lema, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Cypriana Kamila Norwida. Zadania nie były łatwe, wymagały sporej wiedzy, umiejętności selekcjonowania
i wyszukiwania wiadomości. Wszystkie drużyny wyszły z tych konkurencji zwycięsko.

Biblioteka szkolna od kilku już lat angażuje się w ogólnopolską akcję BohaterON w Twojej szkole.

W minionym roku kampania społeczna związana z propagowaniem pamięci o bohaterach Powstania Warszawskiego w szczególny sposób była skierowana do dzieci i młodzieży. Przygotowano dla nich słuchowisko, przedstawienie teatralne oraz wykłady na popularnych, znanych i lubianych kanałach YouTube. Lekcje historii z wykorzystaniem tych materiałów odbyły się także w naszej szkole. Uczniowie klas młodszych dodatkowo wykonali rysunki, obrazujące postawy patriotyczne w czasie pokoju, które zostały przesłane do organizatorów akcji.

 

Spotkania z ciekawymi ludźmi, pisarzami, poetami, dziennikarzami itp. to stały element pracy biblioteki. Jesienią odwiedził naszą szkołę bardzo kolorowy gość – Pan Poeta. Spotkanie z tym autorem, bajkopisarzem, jak sam o sobie mówi, było nieszablonowe. Był to rodzaj literackich zabaw z poezją. Było wesoło i radośnie, bo historie napisane przez Pana Poetę czytały postaci z jego książek- pacynki, których można było dotknąć, pobawić się z nimi, a nawet nakarmić. Nietypowym gościem, ale jak wynikało z przeprowadzonych ankiet ewaluacyjnych, bardzo pożądanym, była wizyta dietetyczki Pani Joanny Głombik, która spotkała się ze starszymi uczniami naszej szkoły i przypomniała zasady zdrowego odżywiania. Dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną w Baborowie uczniowie klas 1-3 oraz klas starszych mogli wziąć udział w spotkaniach z pisarzami takimi jak: Roman Pankiewicz, Wiesław Drabik i Barbara Kosmowska. Współpraca ta zaowocowała również wspólnie realizowanym projektem Tutaj jestem. W ramach tej współpracy odbyły się już warsztaty dziennikarskie i obsługi sprzętu audio-wideo, wycieczka do Pszowa, zostały przeprowadzone cztery wywiady z ciekawymi i twórczymi mieszkańcami naszej gminy, systematycznie odbywają się też spotkania wszystkich uczestników projektu.

 

Anna Rozłucka-Jankowska

ZSP w Baborowie

 

 

 

 

 

 
 

 

 

Biblioteka szkolna w akcji