• Artykuł
  • Publikacja: 08.01.2022
  • Edycja: 30.11.-0001
  • 0 
Legendy kaszubskie

Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Wojborzu zorganizowała zajęcia literackie „Poznajemy legendy kaszubskie”. Plansze w formie teatrzyku kamishibai otrzymaliśmy od Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu.


Uczestnicy spotkania z miejscowej Szkoły Podstawowej z dużym zainteresowaniem obserwowali to, co zaprezentowała pani bibliotekarka Małgosia.


Legenda głosi, że kiedy Bóg stwarzał świat i uformował kulę ziemską, z wielkiego worka wyciągnął góry, doliny, rzeki, lasy, łąki pola i jeziora. Układał je starannie w wybranych miejscach, a kiedy wszystko już było gotowe, jeden z aniołów, opiekun Kaszub, zasmucił się. Anioł uważał, że ziemie, które miały należeć do Kaszubów, są zbyt ubogie, piaszczyste i nie dają nadziei na dobre życie.


Co wtedy zrobił Bóg? Widząc smutek anioła chwycił ponownie za worek. Był prawie pusty, ale rozrzucił na Kaszubach wymieszane resztki tego, co w nim pozostało. Dlatego na Kaszubach jest wszystkiego po trochu!


Spotkanie edukacyjne było też okazją do poznania haftu kaszubskiego. Hafty różnią się szczegółami w zależności od miejsca, w którym powstały na Kaszubach, ale łączą je kolory.


Ponadto uczniowie dowiedzieli się co to są stolemy? Stolemy to olbrzymy, które dawniej zamieszkiwały Kaszuby. Wyglądem przypominały ludzi, ale wielkością przewyższały najpotężniejsze drzewa. Były bardzo silne, więc bez żadnego wysiłku wyrywały drzewa i łamały je niczym zapałki. Takie były!


Pewnego dnia olbrzymy podjęły decyzję, aby zniszczyć ludzi. Więcej nie zdradzamy. Zapraszamy na zajęcia edukacyjne o legendach kaszubskich w styczniu do biblioteki w Bierkowicach.