Tablety, wykorzystywane w edukacji formalnej i nieformalnej, zdobywają sobie coraz większą popularność wśród uczniów, studentów i nauczycieli. Także i biblioteki coraz częściej decydują się na wykorzystanie tych urządzeń, czy to w ramach lekcji bibliotecznych, poświęconych zagadnieniom edukacji medialnej i informacyjnej, czy po prostu włączają je w swoją ofertę w celu równania cyfrowych szans wśród użytkowników.
W Wielkiej Brytanii już ok. 70% szkół udostępnia tablety swoim podopiecznym (dane z 2014 r., na podstawie http://www.bbc.com/news/education-30216408), w Polsce liczba ta wciąż rośnie – wystarczy wspomnieć takie programy jak e-Tornister, czy Samsung Smart School. Ale nie tylko szkoły decydują się na zakup sprzętu; również biblioteki zaczęły dostrzegać duży potencjał, jaki drzemie w tych niewielkich urządzeniach. W Stanach Zjednoczonych coraz więcej bibliotek uczelni wyższych oferuje studentom usługę wypożyczania tabletu (w tym Princeton, czy Stanford); programy wypożyczania tabletów użytkownikom wprowadziły również biblioteki publiczne (np. w 2013 r. nowojorskie książnice zostały wyposażone w tablety Nexus 7, m.in. dzięki hojnej darowiźnie Google).
W polskich bibliotekach publicznych przełom nastąpił na początku 2015 r., kiedy to aż 318 placówek otrzymało od trzech do sześciu iPadów Air w ramach programu „Tablet w Twojej bibliotece”, prowadzonego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Doświadczenia bibliotekarzy – Tablet Masterów, którzy podjęli się wprowadzenia nowej usługi do swoich bibliotek, promowania jej i wykorzystania w pracy z użytkownikami, zainspirowały mnie do stworzenia krótkiej listy aplikacji, które sprawdzają się w edukacji nieformalnej dzieci i młodzieży. Serdecznie zachęcam do zapoznania się z nimi.
Aplikacje wspomagające naukę przedmiotów ścisłych:
Anatomy 4D
Elements 4D
Starchart
Aplikacje wspomagające naukę przedmiotów humanistycznych:
Gniezno 3D
Aplikacje wspomagające naukę przyrody:
WWF (World Wide Fund for Nature)
Ptaki Wisły
Leafsnap
Aplikacje – serwisy wiedzy ogólnej
ITunesU
TED
Wikipedia
Aplikacje wspomagające uczestnictwo w kulturze:
Louvre HD
MoMA
Philharmonie deParis
Artykuł powstał jako inspiracja dla uczestników webinarium „Tablety w bibliotece, biblioteka w tablecie”, które odbyło się 30.09.2015 w ramach Bibliocampu.