• Artykuł
  • Publikacja: 05.08.2021
  • Edycja: 30.11.-0001
  • 0 
Caffee painting w Starym Wielisławiu

Choć malowanie kawą brzmi zaskakująco, ta technika pobudza zmysły węchu i smaku. Jest to bardzo ciekawa i świetna zabawa pędzlem, o czym przekonali się podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Starego Wielisławia.


Kawą maluje się podobnie jak akwarelą, zaczynając od najjaśniejszego roztworu. Można nim pomalować prawie całą powierzchnię (poza miejscami, gdzie najsilniej pada światło, które najlepiej zostawić białe). Średnie odcienie nakładane kolejno (po wyschnięciu poprzednich warstw) pomogą uzyskać głębię. Najciemniejszy gęsty roztwór podkreśli detale.


Co trzeba jeszcze wiedzieć?

Mamy do wyboru dwie kawy: rozpuszczalną oraz parzoną tzw. fusiaka. Obie nadają się do malowania. Do swoich eksperymentów wykorzystujcie, to co akurat macie w domu kawę rozpuszczalną oraz zmieloną kawę. Obie kawy podczas malowania zachowują się jak farby akwarelowe. A więc jak masz już jakieś doświadczenie z akwarelą, to z kawą również sobie poradzisz.


Kawa rozpuszczalna. W naszym odczuciu jest łatwiejsza w użyciu. W zależności od tego, jak intensywny chcemy uzyskać kolor, tyle kawy rozpuszczamy:

*jasne odcienie-przygotowujemy mieszaninę  małej ilości kawy z dużą ilością wody;

*intensywne odcienie-rozpuszczamy sporo kawy w małej ilości wody.


Tak naprawdę nie trzeba dużego wysiłku, aby stworzyć pracę plastyczną malowaną kawą. Potrzebujemy kawę  wymieszaną z niewielką ilością gorącej wody, pędzel, kartkę papieru oraz własną inwencję twórczą.


Do naszego wakacyjnego konkursu wpłynęło 10 fantastycznych kawowych dzieł. Komisja konkursowa w dniu 4 sierpnia 2021r. spierała się przy kawie, która praca jest naj… Oto wyniki:

1 miejsce dla Ani Żelazko z Kłodzka

2 miejsce dla Zosi Ciszewskiej z Żelazna

3 miejsce dla Kai Popek ze Starego Wielisławia

Wyróżnienie dla Anny Termolik z Marcinowa.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i każdemu z osobna też…


Do takiego stylu pracy podczas wakacyjnych dni zachęca bibliotekarka Ewa, którą zastaniecie w Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Starym Wielisławiu od dnia 20 sierpnia 2021r. (urlop wypoczynkowy). Na koncie Biblioteki na Facebooku pod linkiem https://www.facebook.com/289346107781085/videos/148583927356999 znajdziecie Państwo podpowiedzi w tym  temacie…