• Artykuł
  • Publikacja: 18.05.2021
  • Edycja: 18.05.2021
  • 0 
Wokół technologii. Regał zaangażowany społecznie 1

Regał zaangażowany społecznie to spis 10 książek związanych z aktualnym tematem naszych Miesięcy Tematycznych, które można polecać czytelnikom, aby zwiększyć ich świadomość w tematach ważnych ze względów społecznych, ale i osobistych. Mogą służyć do wyodrębnienia wystawki książkowej lub posłużyć za bazę do serii tematycznych polecajek książkowych na Facebooku lub stronie biblioteki. 
Ważnym elementem regału jest sekcja komentarzy - dodajcie koniecznie swoje propozycje (na portalu lub na Facebooku), a włączymy je do bazy książek!

Majowy regał tematyczny skupia się wokół technologii.

Beletrystyka

  • Marcel Moss "Trylogia hejterska"
Wydawca: Filia
Kategoria: Sensacja, thriller, horror
Tom I: Nie odpisuj
Rok wydania: 2019
Martyna prowadzi profil społecznościowy, na którym internauci anonimowo zdradzają swoje tajemnice. Pogrążona w depresji kobieta zaczytuje się w problemach obcych ludzi, których cierpienie dodaje jej otuchy. Wydaje jej się nawet, że zna swoich czytelników lepiej niż oni sami.
Pewnego dnia dostaje jednak wiadomość, którą powinna była zignorować. Opróżniona butelka wina sprawia, że dziewczyna traci czujność i odpisuje. W jednej chwili Martyna przestaje być tylko powiernicą sekretów anonimowych internautów. Od teraz staje się częścią czyjegoś życia, które jest jeszcze bardziej przerażające niż to opisywane w zwierzeniach.
Gdyby tylko nie odpisała na tę wiadomość…

Tom 2: Nie patrz
Rok wydania: 2020
Ewa na co dzień jest szanowanym psychoterapeutą. Skrywa jednak mroczną tajemnicę, którą poza nią zna tylko jedna osoba.
Pewnego dnia kobieta dostaje na Instagramie wiadomość video od swojej byłej pacjentki, Martyny, która przebywa na leczeniu w szpitalu psychiatrycznym. Gdy odtwarza filmik, widzi sceny, o których wolałaby zapomnieć.
Tylko Martyna wie, co Ewa zrobiła przed laty. Teraz grozi, że upubliczni nagranie, jeżeli lekarka nie pomoże jej w rozwiązaniu sprawy głośnego morderstwa sprzed kilku miesięcy. Ewa wie, że musi się zgodzić. W miarę zgłębiania się w kryminalną sprawę, odkrywa coraz więcej powiązań między śmiercią 40-letniego mężczyzny a swoją mroczną i bolesną przeszłością.
Nigdy nie uciekniesz od przeszłości...

Tom 3: Nie krzycz
Rok wydania: 2020
Pogrążona w długach Anita zarabia na życie jako anonimowa hejterka. Kobieta za pieniądze wypisuje obraźliwe komentarze pod adresem znanych osób. Pewnego dnia otrzymuje zlecenie zhejtowania jednego z polityków. Krótko potem na jej prywatną skrzynkę zaczynają przychodzić agresywne maile. To jednak początek koszmaru. Kto i dlaczego się na nią uwziął? Gnębiony przez żonę Michał zaczyna wierzyć, że już nigdy się od niej nie uwolni. Wkrótce mężczyzna otrzymuje nieoczekiwaną pomoc i staje przed szansą wyrównania rachunków z demoniczną Agatą. Nie wie jednak, że godząc się na walkę z żoną, staje się częścią perfidnej gry, która ostatecznie prowadzi do tragedii.
  • Jakub Szamałek trylogia “Ukryta sieć” 
Wydawca: W.A.B.
Kategoria: Sensacja, thriller, horror
Rok wydania: 2019-20

Pierwszy tom „Cokolwiek wybierzesz” to historia młodej dziennikarki Julity, która pracuje dla clickbaitowej platformy newsowej, żerującej na naiwności czytelników. Gdy do redakcji dociera informacja, że w wypadku zginął znany prezenter programów rozrywkowych dla dzieci, Justyna zaczyna szukać drugiego dna. I szybko je znajduje, jednocześnie sprowadzając na siebie niebezpieczeństwo. 
W drugim tomie „Kimkolwiek jesteś” na oczach tysięcy widzów ginie camgirl. Julita bada tę sprawę przy pomocy doskonale obeznanego w technologii komputerowej przyjaciela, Janka i odkrywa mnóstwo niepokojących informacji... 
 „Gdziekolwiek spojrzysz”, trzecia i ostatnia część serii „Ukryta sieć”, to finał śledztwa prowadzonego przez Julitę Wójcicką. Szamałek w mistrzowski sposób zamyka bestsellerową trylogię, której fabuła osadzona jest w szaleńczo zmieniającym się świecie technologii, mediów i polityki. 

Książki popularnonaukowe polskie
  • Internet. Czas się bać
Wojciech Orliński
Wydawca: Agora SA
Kategoria: Literatura faktu
Rok wydania: 2013

Orliński, jak łatwo się domyślić na podstawie tytułu, bierze pod lupę internet, ze szczególnym uwzględnieniem zmian jakie w nim zaszły na przestrzeni ostatnich 20 lat, tj. od czasu jego komercjalizacji. Zmian wg autora zmierzających w złym kierunku i bardzo niepokojących. Czy i w jakim stopniu tracimy prywatność, dostęp do informacji, wolność słowa i transparentność? Które z wciąż popularnych obietnic entuzjastów Internetu są już tylko mitami bez pokrycia w rzeczywistości? O tym wszystkim dowiecie się z tej właśnie książki. Jest to jedna z tych nielicznych książek, którą każdy powinien przeczytać.
  • Człowiek, który wynalazł internet. Biografia Paula Barana
Wojciech Orliński
Wydawca: Agora
Kategoria: Biografie
Rok wydania: 2019

Autor bierze pod lupę historię człowieka, który opracował techniczne założenia internetu. Pierwsze łącze sieci według pomysłu Paula Barana uruchomiono w 1969 roku w Kalifornii, a było to możliwe po tym jak urodzony w polskim Grodnie inżynier przekonał do zainwestowania w swój pomysł amerykańskich generałów. Paul Baran pracował przy konstrukcji pierwszego komercyjnego komputera UNIVAC, pierwszej rakiety typu „cruise missile” i przy narodzinach technologii Hi-Fi. Zanim wprowadzono w życie jego pomysły, Paul Baran przewidział wideokonferencje, internetowe zakupy, a także powszechność prywatnych urządzeń interaktywnych z dostępem do wielkich baz wiedzy, dziś znanych jako laptopy i smartfony. Przewidział też związane z Internetem zagrożenia dla prywatności i demokracji. Niestety, politycy nie dorównywali mu geniuszem i tak zostało do dziś: Internet to arcydzieło inżynierii, ale od strony regulacji prawnych, kompletna fuszerka.
  • Wszyscy jesteśmy cyborgami. Jak internet zmienił Polskę
Michał Wiśniewski
Wydawca: Wydawnictwo Czarne
Kategoria: Literatura faktu
Rok wydania: 2019

Wchodząc w XXI wiek Polska – jak i cały świat – stała się areną cyfrowej rewolucji. Komputery z fantastycznych wizji przeobraziły się w przedmioty codziennego użytku. Bezgłośny światłowód wyparł skrzeczące modemy, a pokolenie MTV, zbiorowy umysł zjednoczony przed telewizorem, ustąpiło przed pokoleniem Neo, cyborgami połączonymi z komputerami – i sobą nawzajem. Miłość, polityka, kultura, media – globalna sieć odmieniła wszystko. Internet stał się „miejscem”, w którym żyjemy, bawimy się, kochamy, walczymy i nienawidzimy. Czytamy fake newsy, tweetujemy, share’ujemy kontent, lajkujemy… Stanowimy konglomerat umysłów, ciał i maszyn.

Książki popularnonaukowe zagraniczne
  • Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg
Nicholas Carr
Wydawca: Helion
Rok wydania: 2010

Wraz z ogólnym rozwojem społecznym, doświadczamy czegoś w rodzaju odwrócenia intelektualnej ewolucji naszego gatunku. Znów powracamy do czasów, gdy człowiek był zbieraczem, gromadził i kolekcjonował rzeczy najpotrzebniejsze do przetrwania. Jednak w XXI wieku staliśmy się zbieraczami „owoców” elektronicznego świata informacji.
Internet dokonał czegoś, co nie udało się wcześniej żadnemu innemu medium, wkroczył do naszego świata z hukiem i kompletnie go przewartościował. Sposoby naszego myślenia i działania uległy kompletnym zmianom, problemy z tworzeniem dłuższych form wypowiedzi, z koncentracją i przyswajaniem wiedzy nie są dziełem przypadku.
Międzynarodowy bestseller przetłumaczony na ponad dwadzieścia języków.
  • Nienawiść sp. z o.o. Jak dzisiejsze media każą nam gardzić sobą nawzajem
Matt Taibbi
Wydawca: Wydawnictwo Czarne
Kategoria: Literatura faktu, reportaże, biografie
Rok wydania: 2020

Czym różni się dziennikarz popierający republikanów od tego, który stawia na demokratów? Co łączy konserwatywną sieć FOX z uchodzącą za postępową MSNBC? I czy na pewno media powinny budować kapitał na wzajemnej niechęci? Przed Państwem gorzki i pełen ironii audyt wielkiej korporacji Nienawiść sp. z o.o.
Nagradzany amerykański reporter Matt Taibbi bezlitośnie rozprawia się z dziennikarskim bałaganem w USA i wnikliwie analizuje typy politycznej ortodoksji, które tylko pozornie się od siebie różnią. Dostaje się wszystkim po równo – bo jak inaczej traktować działania mediów, w których „różnorodność intelektualna” rozumiana jest jako „po jednym reprezentancie z każdej partii”, nieuprzejmość stała się wymogiem, a dziennikarze porzucili zawodową bezstronność na rzecz politycznych agitacji.
  • Fake newsy i inne fałszerstwa od średniowiecza do XXI wieku
Alex Boese 
Wydawca: Amber
Kategoria: Humanistyka
Rok wydania: 2018

Żyjemy w czasach powszechnego dostępu do informacji, ale i w epoce powszechnej dezinformacji. Oszukuje się nas w telewizji, radiu, prasie, Internecie. Jak to się dzieje, że dysponując wszelkimi środkami umożliwiającymi odkrycie prawdy, wciąż tak łatwo dajemy się wprowadzać w błąd?
  • Królestwo kłamstw. Podróż w głąb świata cyberprzestępców
Fazzini Kate
Wydawca: Wydawnictwo Literackie/Oficyna Literacka Noir sur Blanc
Kategoria: Literatura faktu, reportaże, biografie

Ktoś tworzy hakerską sieć w jednym z największych banków świata Mieszkający w USA Rosjanin zbija fortunę na hakowaniu sportowych samochodów – włamuje się do oprogramowania aut i zmienia ich parametry, aby miały lepsze osiągi. Niespełna 20-letnia Rumunka przystępuje do tajnej grupy, która specjalizuje się w wyłudzaniu okupów poprzez przechwytywanie prywatnych danych: zdjęć, filmików, nagrań z kamerek internetowych.
Na przykładzie indywidualnych historii Kate Fazzini, dziennikarka „Wall Street Journal” i ekspertka od cyberbezpieczeństwa, wyjaśnia głębsze zjawiska. Pokazuje działanie dark netu, związki cyfrowej przestępczości z polityką, wywiadem międzynarodowym, sektorem finansowym i osobami publicznymi.

  • Ukryta konsumpcja. Wpływ na środowisko, z którego nawet nie zdajesz sobie sprawy
Tatiana Schlossberg
Wydawca: Marginesy
Kategoria: Literatura faktu, reportaże, biografie
Rok wydania: 2021

Z nudów oglądasz kolejny odcinek serialu na platformie streamingowej? Udało ci się ustrzelić na wyprzedaży kaszmirowy sweter za grosze, choć właśnie idzie wiosna? Trzymasz w chmurze robocze wersje swojej magisterki, bo nigdy nie wiadomo? Zostawiasz na serwerze wszystkie mejle, nawet potwierdzenia ze sklepu sprzed dekady? Niby nic takiego. A jednak właśnie powodujesz zatrucie wody po drugiej stronie globu, przyczyniasz się do pustynnienia Mongolii i rozbudowy kolejnej farmy serwerów. Każda aktywność ma wpływ na środowisko naturalne, a tym samym zmiana drobnych nawyków może okazać się zbawienna dla planety. I w tym tkwi nadzieja na jej ocalenie: wyjmij ładowarkę z kontaktu, jeśli w tej chwili jej nie używasz, wykasuj niepotrzebne dane, pomyśl, czy naprawdę musisz zamawiać tę poliestrową bluzkę, jeśli najpewniej ją oddasz. Każdy tego typu ruch pochłania energię i wymaga zużycia paliwa. Głosuj portfelem. Do globalnego kryzysu ekologicznego w dużej mierze przyczyniły się niecierpliwość, krótkowzroczność i przyzwyczajenie do wygody. Badając cztery duże zagadnienia – internet i technologię, modę, nawyki żywieniowe oraz paliwo – Tatiana Schlossberg pomaga lepiej zrozumieć, jak bardzo złożonym zjawiskiem są zmiany klimatyczne i dlaczego wszyscy bez wyjątku jesteśmy w nie uwikłani

Internauci polecają również:
  • Manfred Spitzer “Cyfrowa demencja. W jaki sposób pozbawiamy rozumu siebie i swoje dzieci”
  • Seth Stephens-Davidowitz “Wszyscy kłamią. Big data, nowe dane i wszystko, co Internet może nam powiedzieć o tym, kim naprawdę jesteśmy”
  • Kevin Mitnick “Niewidzialny w sieci. Sztuka zacierania śladów”
  • Strittmatter Kai “Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura”
  • Cal Newport “Cyfrowy minimalizm. Jak zachować skupienie w hałaśliwym świecie”
  • Nick Bilton “Król darknetu. Polowanie na genialnego cyberprzestępcę” 
A Ty co proponujesz do listy? Daj znać w komentarzu!
Wokół technologii. Regał zaangażowany społecznie 1