• Artykuł
  • Publikacja: 13.04.2021
  • Edycja: 13.04.2021
  • 0 
Nasza nowa filia już otwarta!

W minioną sobotę (10 kwietnia) o godz. 9.00 została otwarta dla Czytelników nasza najnowsza placówka – filia nr 7 przy pl. Matki Teresy z Kalkuty 8 w Szczecinie. Oczywiście podczas odwiedzin w bibliotece obowiązuje noszenie maseczek, przestrzeganie limitu ilości osób oraz zachowanie reżimu sanitarnego. 

Oficjalne otwarcie miało miejsce dzień wcześniej, niestety ze względów pandemicznych, odbyło się w bardzo ograniczonym gronie. Gościliśmy Prezydenta Miasta Piotra Krzystka wraz z Zastępcą Krzysztofem Soską, Dyrektor Wydziału Kultury Joannę Leszczyńską oraz Przewodniczącą Rady Miasta Renatę Łażewską i Przewodniczącego Komisji ds. Kultury i Promocji Przemysława Słowika. Byli obecni też przedstawiciele mediów, a relacja była transmitowana na żywo w internecie i nadal jest do obejrzenia na Facebooku biblioteki: https://www.facebook.com/filia7MBPSzczecin/videos/1294152280978368 

O bibliotece

Siedziba biblioteki została zaprojektowana w 1884 r. jako wolnostojący budynek szkolny. W okresie powojennym nadal pełnił funkcję szkoły podstawowej. W latach 80 XX w. został adaptowany do funkcji biblioteki na potrzeby filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. Stał nieużytkowany od października 2009 r.

W historycznym budynku znajdziemy, oprócz wypożyczalni i czytelni, kameralną salę warsztatową, obszerną salę przygotowaną na spotkania autorskie i inne wydarzenia oraz strefę gier. Obiekt spełnia najnowsze standardy i jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Powierzchnia nowej biblioteki to ponad 1000 m2.

Nowa placówka oferuje książki i audiobooki dla dzieci, dorosłych i młodzieży oraz zbiory muzyczne. Nowością w ofercie biblioteki są gry planszowe. Jako jedyna biblioteka w Szczecinie wyposażona jest w konsole do gier wideo, na których można grać w specjalnie przygotowanych pokojach gamingowych.

Atrakcje na otwarcie

Z okazji otwarcia placówki przez cały tydzień odbywają się spotkania autorskie i inne atrakcje. Odbyło się wirtualne zwiedzanie biblioteki (do obejrzenia online: https://www.facebook.com/MiejskaBibliotekaPublicznaWSzczecinie/videos/282256866826988). Zaprosiliśmy pisarzy i pisarki: Elżbietę Cherezińską, Annę Dziewit-Meller i Marcina Mellera oraz Zygmunta Miłoszewskiego (to spotkanie będzie tłumaczone na język migowy). Gościem zaproszonym specjalnie dla najmłodszych jest Zofia Stanecka, autorka przygód niesfornej Basi. Ponadto zaplanowaliśmy prelekcję o historii Drzetowa-Grabowa, czyli dzielnicy, w której mieści się filia oraz popołudnie z grami. 

Ze względu na sytuację pandemiczną wydarzenia odbywają się wyłącznie w formule online. Pełen program dostępny jest na naszej stronie internetowej: https://mbp.szczecin.pl/tydzien-atrakcji-na-otwarcie-nowej-filii-biblioteki/

Nasza nowa filia już otwarta!