• Artykuł
  • Publikacja: 29.07.2020
  • Edycja: 29.07.2020
  • 1 
A nam jest szkoda plaży...

W tym roku po raz pierwszy od 5 lat Biblioteka Gdynia nie uruchomiła letniej czytelni na miejskiej plaży. Przystań Książki pokonały covidowe obostrzenia. A my tęsknimy za plażą, mimo że pracy na niej dużo i czasem człowiekowi się nie chce.

Przystań Książki to kawałek naszej biblioteki w zupełnie nietypowej scenerii. Leżaki, parasole, skrzynki z książkami postawione na środku plaży, przez 7 dni w tygodniu zachęcały do wypoczynku, kusząc cieniem i ciekawą lekturą. Mieliśmy stałych gości, którzy przychodzili regularnie do plażowej biblioteki wymienić się książkami na bookcrossingu albo po prostu poczytać. Byli też tacy, którzy dzięki wizycie w Przystani rozpoczynali przygodę z prawdziwymi bibliotekami i zostawali z nami po zakończeniu lata. Plażową bibliotekę chętnie odwiedzali również turyści i, co było bardzo miłe, odsyłali nam przeczytane książki pocztą z różnych zakątków Polski.

Oczywiście nie organizowaliśmy na plaży normalnej wypożyczalni. Książki, które proponowaliśmy naszym gościom, pochodziły głównie z darów od czytelników. Przeważała literatura piękna ale nie tylko łatwa i przyjemna, były także reportaże i książki dla dzieci oraz pozycje obcojęzyczne. Ofertę uzupełniał bibliorower, który wzorem Lotnej Czytelni z Krakowa, jeździł z książkami po Bulwarze Nadmorskim i zapraszał do odwiedzin w gdyńskich bibliotekach.

Oprócz osób chcących poczytać, pod granatowymi parasolami Biblioteki Gdynia często pojawiały się dzieci. Dla nich przygotowany był specjalny program. Na naszej scenie najmłodsi mogli obejrzeć spektakle teatralne, wziąć udział w konkursach, rysować, nauczyć się tańczyć albo posłuchać bajek. Entuzjazm wzbudzały (nie tylko wśród dzieci) literackie tatuaże i kolorowe warkoczyki serwowane przez naszych  bibliotekarzy. A kiedy opiekun odpoczywał przy lekturze, dzieci mogły pobawić się bezpiecznie obok w ogródku.

Ubiegłe lato upłynęło nam pod hasłem kulturalnego plażowania. Dzięki dofinansowaniu projektu z MKIDN na scenie pojawili się autorzy, organizowaliśmy koncerty i występy kabaretowe. Koncert na piasku z widokiem na morze to naprawdę niepowtarzalny widok.

Przystań Książki to efekt współpracy Biblioteki z Gdyńskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, który co roku na gdyńskiej plaży organizuje Aktywne Lato. Nasza oferta jest świetnym uzupełnieniem propozycji sportowych dla turystów i mieszkańców.

Niestety w tym roku nie ma granatowych parasoli i leżaków na plaży. Mamy nadzieję, że wrócimy tam za rok a tym czasem rozpoczynamy realizację nowego letniego projektu. W ramach Budżetu Obywatelskiego uruchamiamy CAFE BIBLIOTEKA – letni ogródek kawowy przy Bibliotece Śródmieście, gdzie każdy senior z kartą biblioteczną będzie mógł wypić kawę herbatę lub czekoladę bezpłatnie. A jest się na co skusić. Biblioteczny ekspres serwuje całkiem niezłe pozycje, między innymi Blondynkę w Meksyku, Pożegnanie z Afryką czy Ciemniejszą stronę Greya. Kawiarnia będzie czynna w godzinach pracy biblioteki i będzie otwarta dla wszystkich, którzy będą mieli ochotę z niej skorzystać. Więc, jeśli w sierpniu będziecie w Trójmieście, zapraszamy nie na plażę ale do Biblioteki Śródmieście na pyszną, literacką kawę.