• Artykuł
  • Publikacja: 30.06.2020
  • Edycja: 30.06.2020
  • 0 
BIBLIOTEKA - MOJE MIEJSCE PRACY

BIBLIOTEKA -  MOJE MIEJSCE PRACY

 

Do marca 2020 myślałam, że moim miejscem pracy jest biblioteka szkolna w Zespole Szkół Sportowych im. Sportowców Ziemi Szczecińskiej w Szczecinie. Ale w okresie pandemii koronawirusa okazało się, że biblioteka szkolna jest… w moim domu! Brzmi to dziwnie ale jakże prawdziwie! Prawdziwym bibliotekarzem trzeba być także po opuszczeniu murów swojej biblioteki – i o tym się właśnie przekonałam!

Pracując zdalnie część dokumentacji przewiozłam do domu, a więc: dziennik biblioteki, księgę inwentarzowa jeszcze wypełnianą ręcznie (aby robić protokoły ubytków), a także mój ulubiony teatrzyk kamishibai i kilka bajek w konwencji tego właśnie teatru.

Oprócz tego, że biblioteka zagościła na dobre w moim domu, a razem z nią „odrobinę” artystycznego bałaganu – mężu, dziękuję za cierpliwość :) to zagościła tez na facebooku. Tak, tak! Już od dawna myślałam o założeniu strony bibliotecznej na tym portalu społecznościowym, a pandemia tylko mi to przypomniała!

Postanowiłam nagrywać moje małe spektakle teatru kamishibai w domu, z pomocą męża, który był nieocenioną siłą techniczną :) Wyszłam z założenia, że  przecież przedstawiam takie spektakle w bibliotece w szkole przed dziećmi więc doświadczenie w tym zakresie posiadam, a oprócz tego zobaczę jak wygląda praca z kamerą.  Nagrałam do tej pory kilka takich spektakli, potem pomyślałam sobie, ze fajnie byłoby nagrać fragmenty książek – i tutaj też się udało! Nie obyło się oczywiście bez kontaktów z autorami i wydawcami, elektronicznych kontaktów, rzecz jasna, podyktowanych prawami autorskimi ale łącznie udało mi się nagrać kilka filmików. Oto przykładowe linki do moich wystąpień:

 

https://www.facebook.com/TNBSP.Szczecin/videos/215676062994420/

https://www.facebook.com/TNBSP.Szczecin/videos/1127442504275118/

https://www.facebook.com/TNBSP.Szczecin/videos/701069057101720/

https://www.facebook.com/TNBSP.Szczecin/videos/3987554274618905/

https://www.facebook.com/TNBSP.Szczecin/videos/4412985238741530/

 

Pod koniec każdego filmu prosiłam dzieci o przysyłanie ilustracji, rysunków, które zrobiły po obejrzeniu moich wystąpień. Każdy z tych rysunków najpierw pojawia się na facebooku biblioteki szkolnej, a potem wejdzie w skład wydawnictwa, które mam w planach.  Roboczo mogę je zatytułować „Twórcza aktywność uczniów Zespołu Szkół Sportowych im. Sportowców Ziemi Szczecińskiej i odbiorców strony  biblioteki szkolnej na facebooku  w Szczecinie w okresie pandemii koronawirusa III – VI 2020 r.”. Chciałabym  w takim zbiorze umieścić prace plastyczne i literackie naszych uczniów SP 33 i XII LO – szkół, które wchodzą w skład naszego zespołu, a także tych, którzy polubili nasz profil na portalu społecznościowym.

Bycie nauczycielem bibliotekarzem oznacza dla mnie wymyślanie różnego rodzaju konkursów, angażujących kreatywność i pomysłowość uczniów, nie inaczej było w czasie pandemii! Postanowiłam wykorzystać do tego celu mój ulubiony teatr kamishibai – powstał pomysł konkursu pt. „Nasza rodzinna bajka kamishibai” – do organizacji konkursu zaprosiłam moje dwie koleżanki, które również pracują jako nauczyciele bibliotekarze. Jesteśmy bardzo zadowolone z wyników, ponieważ te prace, które przysłano do nas drogą mailową świadczyły o wspólnej pracy dzieci i rodziców w czasie kwarantanny, a o to nam właśnie chodziło!

Moje życie biblioteczne to także Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich (oddział szczeciński), w którym jestem sekretarzem i jedną z osób umieszczających na facebooku Towarzystwa ciekawe informacje dla braci bibliotecznej pracującej w szkołach. To też jest moja biblioteka – największa satysfakcja jest wtedy kiedy ktoś nieznajomy pyta mnie o cos „zawodowego”, a ja umiem mu odpowiedzieć…

Bibliotekarz to dla mnie ktoś z duszą, nie tylko w przestrzeniach bibliotecznych ale również poza nimi… I tą właśnie refleksją chciałabym zakończyć ten artykuł.

 

Sylwia Jaguszewska,

Zespół Szkół Sportowych im. Sportowców Ziemi Szczecińskiej – Biblioteka Szkolna

Szczecin

 

Tekst bierze udział w konkursie “Dziel się wiedzą, wygrywaj nagrody z labib.pl!”

BIBLIOTEKA -  MOJE MIEJSCE PRACY