• Sceariusz
  • Publikacja: 01.07.2014
  • Edycja: 01.07.2014
  • 4 
PARTNERSTWO MIĘDZYNARODOWE
PARTNERSTWO MIĘDZYNARODOWE

  • Budżet działania: 0 zł
  • Czas przygotowania: bez ograniczeń
  • Czas trwania: bez ograniczeń
  • Liczba organizatorów: 0
  • Liczba uczestników: 0
Pomysł na działanie

Na czym polegało przedsięwzięcie?

Zachęcam Was do podjęcia współpracy międzynarodowej między bibliotekami lub innymi instytucjami kultury i nie tylko. Biblioteka w Piekarach Śląskich ma obecnie podpisanych 13 aktywnie działających partnerstw międzynarodowych. Zrealizowaliśmy wiele udanych projektów z zagranicznymi partnerami, np. „Sister Libraries In Action For Youth” (Chorwacja, Finlandia, Hiszpania, Litwa, Polska), “Art Is Home. Home Is Anywhere” (Czechy, Hiszpania, Polska, Włochy), “Following The Footsteps Of The Insurgents 1863 In Lithuania” (Polska, Litwa), czy trwający “Library. I love it!” (Austria, Chorwacja, Czechy, Finlandia, Hiszpania, Polska, Turcja, Włochy), który angażuje głównie pracowników europejskich bibliotek. W sierpniu kończy się nasz projekt wolontariatu europejskiego „European Forum of Cultural Creativity”, ale już pozyskaliśmy kolejny grant na goszczenie wolontariuszy z Francji, Hiszpanii, Turcji i Włoch. Współpracę z zagranicznymi partnerami będziemy nadal rozwijać, gdyż przynosi ona wiele korzyści, których nigdy nie osiągnęlibyśmy na poziomie partnerstwa krajowego (choć także bardzo je cenimy). Cały artykuł można przeczytać w załączniku. Zapraszam!

Dlaczego warto?

Partnerstwo międzynarodowe przynosi korzyści zarówno dla osób bezpośrednio zaangażowanych we współpracę międzynarodową, jak i dla bibliotek/instytucji europejskich. Można tu wymienić chociażby nowe umiejętności uczestników wynikające z wymiany doświadczeń z zagranicą, ich rozwój osobisty i wzrost kompetencji zawodowych, czy wzrost poczucia tolerancji i zrozumienia dla różnorodności. Niewątpliwie następuje integracja środowisk bibliotekarskich i wzrost prestiżu bibliotek, które zyskują nową ofertę niestandardowych działań. Realizacja przedsięwzięć międzynarodowych gwarantuje też pokazanie możliwości i korzyści jakie daje uczestnictwo w Unii Europejskiej oraz stwarza okazję do zacieśniania więzi między narodami, aktywizuje społeczność i podnosi jej świadomość.
Dodatkowym atutem jest podniesienie poziomu znajomości języka angielskiego, co jest kompetencją użyteczną nie tylko w obszarze zawodowym naszego życia, oraz zaszczepienie w ludziach ciekawości świata. No i rzecz, którą trudno przecenić – przyjaźń.

W trakcie realizacji

Realizację przedsięwzięć zagranicznych muszą poprzedzać odpowiedzialne decyzje, określenie wizji i strategii. Nie wystarczy zapał i dobre chęci, musimy wiedzieć, po co to robimy i co chcemy osiągnąć. Gdy mamy już partnera/partnerów najczęściej trzeba znaleźć źródła finansowania dla naszych pomysłów. Jest ich wiele, wystarczy trochę poszukać i złożyć projekt. A jeśli chcesz mieć naprawdę mocny projekt, to napisz go sam/sama i zaproś do współpracy partnerów. Unikniesz niekończących się pertraktacji, co do jego treści :)

Jak krok po kroku przebiega etap przygotowań?
  1. Przeczytaj załącznik :)