- Budżet działania: 0 zł
- Czas przygotowania: bez ograniczeń
- Czas trwania: bez ograniczeń
- Liczba organizatorów: 0
- Liczba uczestników: 0
Jestem ekspertem od lat oceniającym wnioski składane do instytucji polskich – lokalnych i narodowych – oraz Komisji Europejskiej. Wnioski o dotacje to pomysły, wielkie nadzieje, ale też plany strategiczne rozwoju instytucji, jej personelu oraz publiczności i takie wnioski my eksperci lubimy. Ale często to przede wszystkim bardzo, bardzo wiele słów. Często bez pokrycia, często napisanych dlatego, że czegoś wymagał grantodawca.
W kulturze pracuję od zawsze (tj. od ponad 25 lat), w tym czasie stworzyłam/współtworzyłam kilkadziesiąt wniosków grantowych. W ciągu ostatnich 6 lat oceniłam prawie 1000 aplikacji, stąd moje spojrzenie na dobry wniosek będzie dwustronne – z punktu widzenia eksperta i osoby z drugiej strony barykady – wnioskodawcy.
Twórzcie projekty i piszcie wnioski o dotacje! Nie ukrywam – wymaga to czasu i wspólnego wysiłku intelektualnego, ale także może przynieść wiele satysfakcji. Dzięki temu będziecie mogli zrealizować projekty dobrej jakości, które mają znaczenie nie tylko dla waszej instytucji. To okazja do zwiększenia więzi we własnym zespole, czy polepszenia współpracy z partnerami zewnętrznymi. Okazja do przemyślenia i przedyskutowania wszystkich: „Dlaczego? Co? Dla Kogo? Jak?” Wszystko to przyczynia się do Waszego rozwoju, bez względu na to, czy dostaniecie dotację, czy nie.
Z perspektywy eksperta oceniającego wnioski:
Regulaminy/zaproszenia do składania wniosków należy czytać uważnie!
Zdawałoby się – oczywista oczywistość. Jednak zdarzają się błędy formalne i merytoryczne wynikające z pośpiechu i/lub rutyny. Uwagę polecam zwłaszcza przy aplikowaniu kolejny raz o te same środki – grantodawcy potrafią zmienić priorytety i kryteria. Czasami coś dodają, np. w FIO w 2014 roku dodano jedno – ale super istotne – zdanie, którego większość z wnioskodawców nie zauważyła, co odbiło się, oczywiście, na ich punktacji.
Jeśli czegoś nie napiszecie, to nie istnieje!
Eksperci oceniają to, co przeczytają we wniosku, a nie własną wiedzę projektową i ogólną, w tym tę na temat organizacji i waszej dotychczasowej pracy. Jeśli czegoś nie opiszecie – uznamy, że tego nie przewidzieliście i, że tego nie zrobicie. Często słyszę, że przecież to oczywiste, że robi się to i to – otóż nie! Każdy pracuje inaczej, ma różne doświadczenia, wiedzę, możliwości, zasoby i ograniczenia. Dla mnie co innego jest oczywiste niż dla was. Opisujcie wszystko logicznie i konkretnie, z uwzględnieniem wszystkich działań – przygotowanie wniosku o dotację to okazja do przemyślenia i dobrego przygotowania projektu i przekonania eksperta, że traktujecie sprawę poważnie i z uwagą.
Projekt musi wynikać z celów/misji organizacji wnioskującej i jej partnerów!
Czasami, jako ekspert, pytam siebie, dlaczego organizacja chce zrealizować dany projekt? Dlaczego chce pracować z takimi partnerami?
Pełny tekst znajduje się w załączniku.
-
Dysponujący czasem zespół projektowy
-
Najpierw omawiacie projekt, następnie - wspólnie - przygotowujecie wniosek o dotację.