• Sceariusz
  • Publikacja: 27.03.2014
  • Edycja: 28.03.2014
  • 1 
Czym są kapelusze myślowe de Bono?
Czym są kapelusze myślowe de Bono?

  • Budżet działania: 0 zł
  • Czas przygotowania: 1-5 dzień
  • Czas trwania: 1 dzień
  • Liczba organizatorów: 1
  • Liczba uczestników: 5-10
Pomysł na działanie

Na czym polegało przedsięwzięcie?

Podejmowanie decyzji to długi i skomplikowany proces. Towarzyszy mu często obawa o to, czy się nie mylimy, czy decyzja będzie najlepszym rozwiązaniem danego problemu i jakie przyniesie konsekwencje. To co zazwyczaj pomaga w podejmowaniu decyzji to przyjrzenie się naszemu problemowi z różnych perspektyw, przemyślenie różnych scenariuszy. Dlatego też dzielimy się naszym problemem z przyjaciółmi lub specjalistami: prawnikiem, psychologiem, doradcą finansowym. Chcę dziś zaproponować Wam metodę pracy pomocną w grupowym podejmowaniu decyzji. Jest nią dyskusja przy użyciu sześciu kapeluszy myślowych Edwarda de Bono.

W metodzie tej przyglądamy się problemowi z sześciu perspektyw:

  • perspektywy danych i faktów dotyczących zagadnienia;
  • perspektywy emocji i odczuć towarzyszących myśleniu o danym zagadnieniu;
  • perspektywy optymistycznej: szans i argumentów „za”;
  • perspektywy myślenia w czarnych barwach o zagadnieniu, tzw. czarnym scenariuszu;
  • perspektywy myślenia kreatywnego innowacyjnego – rozwijającego danego zagadnienie.

Dzięki możliwości przyjrzenia się danemu zagadnieniu z tych różnych perspektyw: zalet, wad, korzyści, słabych stron, mocnych stron, szans, zagrożeń, grupa ma możliwość podjęcia świadomej decyzji.

Większości ludzi znana jest analiza SWOT, która ukazuje różne strony problemu. Kapelusze de Bono włączają jednak w analizę towarzyszące problemowi myślenie emocjami, które kojarzą się nam z poruszanym tematem.

Poza tym każdą z wymienionych perspektyw przyjmuje każdy uczestnik/czka dyskusji.

Dlaczego warto?

Dużą wartością stosowania kapeluszy de Bono jest to, że każdy/a uczestnik/czka dyskusji przyjmuje na pewien czas każdą perspektywę. Oznacza to, iż osoba na co dzień posiadająca dość krytyczny ogląd świata jest zachęcana do spojrzenia na sprawę w optymistyczny sposób, a osoba która preferuje podejmowanie decyzji w oparciu o dane i fakty może przyjrzeć się zagadnieniu pod kątem towarzyszących sprawie emocji. Tego typu przyglądanie się problemom zwiększa świadomość na jakiej podstawie podejmujemy decyzje, co jest nam bliższe, jakie są powody naszych decyzji, jakie towarzyszą im wartości czy cele.

Wspólne przyglądanie się problemom, mam tutaj na myśli zespołowe, czy to w bibliotece czy instytucji kultury czy też organizacji pozarządowej, integruje zespół, daje mu poczucie wpływu na bieg spraw.

Pozwala także wypowiedzieć się każdej osobie, indywidualnie.

Rolą osoby prowadzącej jest kierowanie dyskusją, koordynacja zmian kolorów kapeluszy a więc perspektywy myślenia, dbanie o to, by zakończona praca w jednej perspektywie nie była kontynuowana przy innym kapeluszu. Osoba prowadząca nie musi być znawcą tematu.

W trakcie przygotowania

Na początku należy określić temat dyskusji przy użyciu kapeluszy. Warto też przygotować pomieszczenie, w którym znajdzie się flipchart lub inna przestrzeń do pisania. Ponieważ mówimy o sześciu kapeluszach, byłoby celowe przygotowanie papierowych kapeluszy w sześciu kolorach: niebieskim, białym, czerwonym, żółtym, czarnym i zielonym.

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
  •   Sformułowany temat dyskusji.
  •   Kapelusze w sześciu kolorach – kiedy nie potrafimy samodzielnie przygotować kapeluszy, można posłużyć się innym kolorowym elementem.
  •   Flipchart do zapisywania padających argumentów.
W trakcie realizacji

Dyskusja przy użyciu kapeluszy de Bono ma swoją ściśle określoną strukturę. Wyznacza ją określenie kolejności omawianych argumentów czyli kolorów kapeluszy. Na początku osoba prowadząca prezentuje temat dyskusji, następnie wkłada swój niebieski kapelusz. Zapowiada długość trwania dyskusji. W kolejnym kroku zapowiada włożenie przez uczestników/czki kapeluszy w określonym kolorze.

  1. Jako pierwszy osoby uczestniczące zakładają kapelusz biały, służący przytaczaniu faktów oraz danych.

  2. Następnie uczestnicy/czki zakładają kapelusz czerwony. W tym czasie omawiane są emocje, które budzi omawiany temat.

  3. Potem kapelusz czarny. Jest zakładany przez uczestników/czki w czasie omawiania krytyki, słabych stron tematu.

  4. Jako przedostatni osoby uczestniczące wkładają kapelusz żółty. Omawiane są wtedy szanse i mocne strony poruszanego zagadnienia.

  5. Na końcu zakładany jest kapelusz zielony i tym samym inicjowana jest dyskusja nakierowana na poszukiwanie nowości w poruszanym zagadnieniu.

Jak krok po kroku przebiega etap przygotowań?
  1. Powyżej przestawiona została kolejność omawiania różnych argumentów dotyczących tematu. Jeśli temat budzi emocje, warto by jako pierwszy założony został kapelusz czerwony.
Po zakończeniu

Po zakończeniu przytaczania argumentów należy podsumować całą dyskusję. Rozwieś wypracowane argumenty by były widoczne dla wszystkich. Następnie wybierzcie wspólnie te pomysły które chcecie realizować.

DZIEL SIĘ WIEDZĄ, MNÓŻ POMYSŁY!

Co mogło być zrobione inaczej?

Warto zwrócić uwagę na kolejność kapeluszy. Pamiętaj, by jeśli temat wywołuje emocje, od razu ich wysłuchać, a więc włożyć kapelusz czerwony. Dalej kolejność będzie taka jak przedstawiona powyżej. Kapelusz żółty zawsze występuje przed kapeluszem czarnym.