• Sceariusz
  • Publikacja: 09.12.2022
  • Edycja: 30.11.-0001
  • 0 
Wielcy bohaterowie małych bohaterów. Zabawy z postaciami z bajek!
Wielcy bohaterowie małych bohaterów. Zabawy z postaciami z bajek!

  • Budżet działania: 0 zł
  • Czas przygotowania: 1 dzień
  • Czas trwania: 1 dzień
  • Liczba organizatorów: 1
  • Liczba uczestników: 20
Pomysł na działanie

Na czym polegało przedsięwzięcie?

Dzieci potrzebują pomocy w radzeniu sobie z wieloma trudnymi sytuacjami, często doznają silnych emocji, których nie potrafią nazwać. W tym celu potrzebują identyfikacji z bohaterami bajek, filmów, książek.

Podziwianie bohatera i zaangażowanie się w jego świat stanowią pomost do nawiązywania relacji ludzkich. Nie powinny to być więc postacie wyidealizowane. Cały sens, żeby w swoich perypetiach napotykali na różne trudności, słabości, na które można znaleźć rozwiązania. Dzieci mogą potrzebować bohaterów, którzy pomogą im oswoić podstawowe lęki i konflikty, a także będą stanowić źródło identyfikacji.

Dlaczego warto?

Poniżej proponuję kilka zabaw czytelniczych dotyczących bajek, historyjek. Pierwsza to zabawa łącząca czytanie i ruch. Takie zestawienie oferuje wiele możliwości. Pobudza fantazję, a także wpływa na językowy rozwój, spostrzegawczość i kreatywność. Dzieci odczuwają szczególną radość, jeśli mogą uczestniczyć aktywnie w odczytywanej historii. Tutaj proponuję poszukiwanie skarbu wraz z piratami. Kolejne zabawy to czytanie historii po śladach, z ukrytym hasłem. Proponuję także historię o piratach, aby pozostać w temacie. Następnie można pobawić się z Kratką. Tak jak nazwa wskazuje chodzi o kratkę, w której umieszczony jest jakiś przedmiot, bądź namalowany obraz. Do każdej kratki dopasowany jest odpowiedni tekst. Na zakończenie proponuję, samodzielne napisanie bajki, ale z wykorzystaniem różnych elementów i kostki do gry. Uczestnik wyrzuciwszy kostką liczbę, która wskaże, jaki element znajdzie się w jego opowiadaniu, zbierze potrzebne hasła do opowiadania.Dla młodszych uczestników, warto stworzyć historyjkę z pomalowanych kamieni. Na każdym z kamieniu należy namalować jakiś symbol, postać, przedmiot i potem według rożnych wariantów proponowanych w grze,ułożyć historyjkę. Do bajki, historyjki można narysować także mapę, oferuje ona pomoc w zrozumieniu bajki. Ponadto wskazuje na typowe, charakterystyczne cechy bajki, jak zamek, góry, jezioro, wieże.

DZIEL SIĘ WIEDZĄ, MNÓŻ POMYSŁY!

Co mogło być zrobione inaczej?

Informacje dodatkowe