• Sceariusz
  • Publikacja: 03.12.2022
  • Edycja: 03.12.2022
  • 0 
Książki, lego i impresjonizm? Tylko w bibliotece!
Książki, lego i impresjonizm? Tylko w bibliotece!

  • Budżet działania: 0 zł
  • Czas przygotowania: 1 dzień
  • Czas trwania: 1 dzień
  • Liczba organizatorów: 2
  • Liczba uczestników: 10
Pomysł na działanie

Na czym polegało przedsięwzięcie?

Animacje biblioteczne dla grupki dzieci w wieku 7-10 lat.
W proponowanych zajęciach wykorzystamy klocki, aby zapoznać dzieci z pojęciami takimi jak kreacja, sztuka, impresjonizm. Przybliżymy uczestnikom postać malarza Claude'a Moneta i zabawną historię kotki Chiki, z książki "Kot Moneta" Lily Murray i Becky Cameron (Wydawnictwo Czyta Lisek).
Odkryjemy świat wybranych obrazów Moneta, odbywając podróż do ich wnętrza. Zobaczymy na czym może polegać tworzenie dzieła przy wykorzystaniu techniki dekonstrukcji. Na koniec zbudujemy obraz 3D. Rozbudujemy w ten sposób ilustrację książkową czy graficzny projekt okładki. To będzie świetna zabawa w odszukiwanie elementów i ich znaczeń.

Dlaczego warto?

Książki i klocki lego przyciągają się jak magnes. Jedne rekomedują drugie. Zwłaszcza te nieoczywiste. Budując i konstruując światy przedstawione dzieci uczą się nie tylko używać wyobraźni, ale podejmować decyzje: które z elementów wykorzystać, a z których zrezygnować. Dzięki książce, w której ożywa na chwilę porcelanowa kotka malarza, możemy śledzić proces powstawania dzieła, przeżywania go i wychodzenia poza ramy konwencji. Posłużenie się jakimiś małymi fragmentami tekstu, obrazu, klockowego detalu daje nam zaskakujące efekty i generuje radość tworzenia. Możemy wtedy zbudować nietypową narrację o mistrzu i jego dziele. Piękna historia porcelanowej kotki świetnie współgra z ulubionymi przez dzieci figurkami lego. Ożywiony bohater, który pokonuje wszelkie ograniczające go bariery (rama obrazu, karty książki, płytka konstrukcyjna, pokój dziecka, regał biblioteki) jest w stanie oddziaływać na wyobraźnię i przekazywać opowieść. Budując, burząc i budując od nowa, zaczynamy rozumieć figlarną kotkę, która zrobiła niezły bałagan w namalowanych plenerach. A przede wszystkim, za przykładem malarza, chwytamy inspiracje na następny raz.

W trakcie przygotowania

Przygotowanie materiałów.

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
  •   Do realizacji zadania może być przydatny mix zestawów lego (zakup lub wypożyczenie zestawu klocków), w którym znajdziemy kilka reprezentatywnych elementów, ilustrujących treść książki. Decyzję o tym, co budujemy i jakie wykorzystamy klocki, mogą podjąć dzieci.
  •    Wyposażenie się w książki "Kot Moneta", opcjonalnie "Linnea w ogrodzie Moneta" Christiny Björk i Leny Anderson (Zakamarki). 
  •   Krótka prezentacja na temat twórczości Moneta oraz kilka słów o impresjonizmie w malarstwie.
  •   Mile widziana figurka/maskotka kota.
W trakcie realizacji

Na przywitanie przedstawiamy dzieciom przygotowaną przez nas figurkę kota, informujemy, że będzie ona dzisiaj bohaterem historyjki. Możemy zapoznać uczestników z prawdziwą historią porcelanowej figurki, należącej niegdyś do sławnego malarza Claude'a Moneta. Udostępniamy prezentację, którą przeplatamy z opowieścią na temat głównych motywów w malarstwie imresjonistycznym.
Proponujemy głośne czytanie książki, z której dowiadujemy się, że kotka Chika miała kiedyś swój dom i ogród, i była świadkiem pracy malarza.
Dyskutujemy o tym czy można wejść do obrazu lub do książki. Proponujemy odzwierciedlenie treści za pomocą przestrzennych klocków.  Elementy z zestawów lego fantastycznie nadadzą się do budowy wybranego pleneru malarskiego. Analizujemy kompozycję obrazu, pierwszy i drugi plan. Przyporządkowujemy elementy i omawiamy ich znaczenie. Dajemy sobie przestrzeń na kreatywne budowanie.

Po zakończeniu

Zadanie dodatkowe: Kim jest osoba z aparatem?

DZIEL SIĘ WIEDZĄ, MNÓŻ POMYSŁY!

Informacje dodatkowe

Porównawczo można nawiązać do filmu "Jackie i Oopjen", w którym sportretowana przez Rembrandta Oopjen ucieka z obrazu. Można zaprezentować dzieciom przykłady budowli z klocków lego, które powstały z inspiracji literaturą.