Czy można grać na rurkach? A czy można grać na rurkach w bibliotece? Oczywiście na Bum Bum Rurkach:) Warszaty z rurkami to innowacyjny pomysł na zajęcia, który pokazuje, że w bibliotece nie musi być cicho.
- nauka czegoś nowego
- nauka podstawowych dźwięków
- dobra zabawa
- innowacyjna oferta zajęć
Na początek potrzebne są oczywiście rurki. Zestawy rurek wahają się od 75,00 do 660,00 zł. Najlepiej kupić większy zestaw np. klasowy, który zawiera 41 rurek. Dzięki temu można organizować zajęcia dla klas i większych grup. W zestawie znajduje się także elektroniczny dyrygent - płyta DVD z nagranym podkładem muzycznym. Warto też zakupić podręczniki z nutami, aby móc ćwiczyć proste melodie z uczestnikami zajęć.
Jeśli wszystkie powyższe elementy mamy zakupione, to można planować zajęcia:) Wydatek związany z rurkami i materiałami edukacyjnymi jest jednorazowy, a zajęć można prowadzić potem nieskończenie wiele - jednorazowe, cykliczne, dla grup szkolnych i przedszkolnych, dla dzieci i dorosłych.
-
Zestaw Bum Bum Rurek
-
Elektroniczny dyrygent - płyta DVD
-
Podręczniki z nutami
-
Kolorowe kartki
-
Nauka gry na Bum Bum Rurkach - trzeba przećwiczyć kilka wybranych melodii (3-4 piosenki). Najlepiej grać w dwie osoby, tak, aby każda miała w ręku 2 różne rurki.
-
Uczenie gry uczestników - z kolorowych kartek powycinać prostokąty, które odpowiadają wybranej melodii. Kartki wieszamy na tablicy / flipczarcie. Można też nuty wyświetlić na ekranie.
-
Wybrać melodie z płyty DVD - sprawdzić czy mamy zestaw odpowiednich rurek.
Scenariusz warsztatów Rytmowanki - nauka gry na Bum Bum Rurkach
Podczas tych zajęć bardzo ważne jest, aby na początku zaznaczyć, że rurkami uderzamy tylko o podłogę. Nie uderzamy kolegów i koleżanek, ani siebie.
-
Jak to melodia? - uczestnicy odgadują znane melodie zagrane przez prowadzących zajęcia.
-
Wystukaj imię - każdy uczestnik zajęć wybiera rurkę, siadamy w kole i wystukujemy rurką swoje imię.
-
Jaki kolor? - prowadzący wywołuje po kolei kolory rurek. Gdy powie zielony, stukają o podłogę tylko osoby trzymające zielone rurki.
-
Gdzie jest piłka? - prowadzący wrzuca do swojej rurki piłeczkę i zadaniem uczestników jest przeprowadzić ją przez wszystkich z powrotem do prowadzącego.
-
Nauka grania - jeśli grupa liczy powyżej 20 osób, dzielimy ją na 2 drużyny. Dzieci siadają w dwóch rzędach przed tablicą. Na tablicy powieszone są kolorowe kartki z wybraną melodią. Zadaniem uczestników jest zagranie tej melodii spójnie i w dobrym tempie. Prowadzący pokazuje na dany kolor kartki i wszyscy uczestnicy trzymający rurkę w takim kolorze uderzają o podłogę.
-
Gramy z podkładem muzycznym - uruchamiamy elektronicznego dyrygenta. Wybieramy melodię i tempo grania. Rozdajemy odpowiednie rurki dla tej melodii. Tłumaczymy, kiedy uczestnicy uderzają rurką o podłogę. Gramy na różnych poziomach trudności - zwiększamy tempo.