• Sceariusz
 • Publikacja: 26.01.2018
 • Edycja: 26.01.2018
 • 2 
ZaGRAjmy w bibliotece! - kody QR.
ZaGRAjmy w bibliotece! - kody QR.

 • Budżet działania: 0 zł
 • Czas przygotowania: 2 dni
 • Czas trwania: 1 dzień
 • Liczba organizatorów: 1
 • Liczba uczestników: 20
Pomysł na działanie

Na czym polegało przedsięwzięcie?

Ferie w bibliotece to zawsze czas wyzwań dla bibliotekarzy. Czym zająć dzieci? Co można im zaproponować? Jak to zrobić?

Postanowiłam zaprojektować grę, polegającą na "bieganiu" po budynku i zczytywaniu kodów QR, które odsyłają do zadań "zawieszonych" w sieci.

Jak to zrobić?

 1. Przygotować zadania (np. spisać sobie na kartce, w pliku tekstowym, itd.)

 2. Przygotować pliki do zawieszenia w sieci, np. zdjęcie z treścią zadania.

Zdjęcia można pobrać bezpłatnie, np. ze strony pixabay.com, umieścić chociażby w Wordzie, dodać treść zadania. Ja umiejszczałam też podpowiedź do tego jakiego kolejnego kodu należy szukać. Taki plik można zapisac potem, np. w pdf.

 1. Umieścić pliki w sieci. Ja to robiłam na dysku google.

 2. Pobrać link do udostępniania danego pliku i za pomocą strony https://www.qr-online.pl/index.php wygenerewać kody dla każdego pliku. Żeby łatwiej było dzieciom odnaleźć właściwy kod można je edytować (zwykły Paint da radę) i wkleić jakiś symbol, obrazek poniżej kodu. W ten sposób dzieci będą wiedziały, którego kodu muszą szukać (info w zadaniu, plus symbol przy kodzie).

 3. Wydrukować wygenerowane kody z symbolami. Rozwiesić w bibliotece.

 

Co można umieścić w zadaniach?

A to już zalezy od bibliotekarzy :)

Ja umieściłam 8 zadań (ich realizacja zajęła dzieciom prawie 1,5 godziny):

 1. Rysowanie grupowe wskazanego obrazka - 1 marker, 4 sznurki doczepione do markera. 4 osoby rysujące jednoczesnie bez dotykania markera (trzymają jedynie za sznurki, odzworowują wskazany obrazek).

 2. Ułożenie puzzli.

 3. Podskoki, przysiady, obroty, pajacyki

 • na sportowo!
 1. Selfie z książką.

 2. Kodowanie offline - odkodowanie obrazka (ja wybrałam bałwanka, matę i kod znajdziecie tutaj: https://drive.google.com/drive/folders/0B1kLPkM2vBsZTERkQkdQSGNZUE0)

 3. Moje imię nietypowo - dzieci miały za zadanie przeliterować swoje imię według kodu. Alfabet dostępny jest tu: https://www.facebook.com/rysopisysketchnoting/ Jest to zabawna zabawa, w której dzieci musiały się nieźle wysilić, by obracać językiem, kląskać, otwierać szeroko buzię, itp. Przy okazji ćwiczenia logopedyczne :)

 4. Orzeszki - w jednym miejscu w bibliotece ulokowałam pudełko wypełnione orzechami włoskimi. Wśród nich były takie oznaczone numerami grup. (Grupy były 3). Każda z grup miała za zadanie odnaleźć 5 swoich orzechów. Na orzechach oprócz cyfr były też litery, z których należało ułożyć słowo. W naszym przypadku "stopa". Była to jednocześnie podpowiedź dotycząca kolejnego kodu, który należało odszukać.

 5. Rozszerzona rzeczywistość - korzystając z apliakcji Quiver i strony internetowej: http://www.quivervision.com/coloring-packs/. Można urządzić nie lada zabawę! Ściągamy obrazek z podanej strony, drukujemy, dzieciaki kolorują a potem tabletem (za pośrednictwm apki Quiver) zczytują go. Obrazek ożywa :)

Dlaczego warto?

Dzieciom podoabało się po pierwsze to, że mogły pobiegać po całej bibliotece, po drugie to, że miały w dłoniach tablety a po trzecie łamigłówki logiczne, zadania do wykonania bardzo je angażowały do działania. Dodatkowo podział na zespoły sprawił, że uruchomiła się rywalizacja, co dodało tylko jeszcze więcej emocji!

W trakcie realizacji

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
 •   Tablety (1 na grupę), drukarka, połączenie z Internetem, papier, blok flipchartowy lub inny papier.