• Sceariusz
  • Publikacja: 03.12.2016
  • Edycja: 03.12.2016
  • 1 
A może video? Jak przygotować szybko animację poklatkową
A może video? Jak przygotować szybko animację poklatkową

  • Budżet działania: 0 zł
  • Czas przygotowania: 1 dzień
  • Czas trwania: bez ograniczeń
  • Liczba organizatorów: 1
  • Liczba uczestników: 0
Pomysł na działanie

Na czym polegało przedsięwzięcie?

Podczas webinarium „Wystartuj z video” przygotowanym przez Dorotę Kostowską (https://www.youtube.com/watch?v=0qH840SyPeY) poznałam prosty sposób na stworzenie efektownych filmów video w formie animacji poklatkowej. Zainspirowana konkretną wiedzą i wskazówkami, przygotowałam filmik „Do zobaczenia na łączach” - https://www.youtube.com/watch?v=muyxr91rtkw, promujący bloga Present Simple. Wy też możecie przygotować podobny dla swojej biblioteki! Okazuje się, że jest to naprawdę proste.

Dlaczego warto?

Do przygotowania filmiku potrzebujemy jedynie komputera i dostępu do Internetu. Narzędzia z których korzystamy są bezpłatne, a samo tworzenie filmiku - dość proste. Gotowy filmik to ciekawy materiał promocyjny do wykorzystania na stronie www. biblioteki czy w social media. Dodatkowo - kiedy już z nauczymy się przygotowywać takie filmy - możemy zorganizować warsztaty z tego zakresu np. dla młodzieży czy seniorów podczas bardziej zaawansowanyh warsztatów internetowych.

W trakcie przygotowania

Etap przygotowania to przede wszystkim: zastanowienie się nad scenariuszem oraz zgromadzenie zdjęć z których będzie składał się filmik.

Zanim usiądziemy do przygotowywania materiału dobrze jest zadać sobie kilka pytań: o czym chcę opowiedzieć w filmiku? kto będzie go oglądał? jakich słów-kluczu użyć? Warto potraktować filmik jako opowieść – z bohaterem, historią i emocjami, z którymi odbiorcy mogą się utożsamiać. Przygotowując krótką animację poklatkową – znalezienie bohatera i opowiedzenie historii może być trudne. Ale przy kolejnych, bardziej rozbudowanych produkcjach – sami zobaczycie jaką frajdę sprawia tworzenie scenariusza i opowieści!

Jeżeli chodzi o zdjęcia - świetnie jeżeli zdjęcia oddają ruch – np. w filmiku „Do zobaczenia na łączach” wykorzystane są te same słowa ale w zmienionych konfiguracjach – mają inny układ liter, kolory. Zestawienie ich razem wprowadza wrażenie ruchu i dynamikę.Przygotowując zdjęcia, skorzystałam z narzędzia Polona Typo, które pozwala generować grafiki z napisami - http://typo.polona.pl/pl/.

 

 

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
  •   Zdjęcia, które wykorzystamy w filmiku
  •   Polona Typo
  •   Scenariusz
Jak krok po kroku przebiega etap przygotowań?
  1. Przygotuj zdjęcia - możesz do tego wykorzystać narzędzie Polona Typo
  2. Zadbaj, żeby zdjęcia różniły się od siebie, oddawały ruch
W trakcie realizacji

Podczas tego etapu, pracujemy w darmowym programie Windows Movie Maker, nad tym, aby nasze zdjęcia zamienić w filmik. Prosty w obsłudze program, pozwala łączyć zdjęcia i fragmenty nagrań video w profesjonalny film. Program jest intuicyjny – wgrywamy zdjęcia, które pojawią się na specjalnej osi po prawej stronie, a następnie przeciągając je, zmieniamy kolejność w jakiej będą się pojawiać. W menu programu znajduje się zakładka Narzędzia video w której możemy np. ustawić czas wyświetlania zdjęć, dodać narrację czy napisy, pobawić się efektami wizualnymi. Windows Movie Maker jest dostępny bezpłatnie w ramach pakietu programów Windows. Można go pobrać np. tu: https://support.microsoft.com/pl-pl/help/14220/windows-movie-maker-download

Przygotowując filmik:

  • eksperymentuj z szybkością filmiku (ja najczęściej wybieram szybkość 0,20-0,50, ale z pewnością warto spróbować też innego czasu wyświetlania)
  • dodając ścieżkę dźwiękowej wypróbuj opcje zwalniania i przyspieszania (zakładka Narzędzia muzyki → przyciski Wzmacnianie i Zanikanie)
  • pierwszą i ostatnią klatkę (zdjęcie) dobrze jest ustawić na nieco dłuższy czas – wtedy filmik nie będzie zaczynał się i kończył zbyt „gwałtownie”
  • wybierając podkład muzyczny sprawdź np. Free Music Archive - http://freemusicarchive.org/
  • pamiętaj, że możesz zmieniać kolejność zdjęć - wystarczy "złapać" kursorem myszki wybrane zdjęcie i przenieść je w inne miejsce
Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
  •   Windows Movie Maker
  •   Kanał na You Tube
  •   Podkład muzyczny
Jak krok po kroku przebiega etap przygotowań?
  1. Wgraj zdjęcia - przycisk Dodaj video i zdjęcia
  2. Ustaw szybkość "przesuwania" się zdjęć - przyciski Edycja i Czas wyświetlania
  3. Dobierz ścieżkę dźwiękową - przycisk Dodaj muzykę (do wyboru muzyka online lub wgranie muzyki ze swojego komputera, pamiętaj jednak aby wybierając muzykę korzystać z legalnych źródeł)korzystać
  4. Sprawdź, jak wygląda Twój filmik - po lewej stronie pod dużym zdjęciem znajduje się przycisk Odwtórz, dzięki któremu możemy zobaczyć podgląd filmiku
  5. Zapisz filmik i wgraj go na kanał You Tube - przycisk Zapisz film, opcja Zalecane dla tego produktu.
Po zakończeniu

Kiedy nasz filmik jest gotowy - przesyłamy go na You Tube i pokazujemy światu! :)

Przykłady animacji poklatkowych, przygotowanych w ten sposób sposób:

https://www.youtube.com/watch?v=XnJUH8ZFF-I

https://www.youtube.com/watch?v=muyxr91rtkw