Od września 2016 biorę udział w kursie "Rozmawiajmy o uchodźcach", organizowanym przez Centrum Edukacki Obywatelskiej. Kurs przeznaczony jest głownie dla nauczycieli, ale wśród uczestników są także bibliotekarze. Kurs składa się z 4 modułów, w każdym z nich muszę wykonać różne zadania, aby zaliczyć całość i otrzymać certyfikat. Swoją edukację kończę w grudniu.
W II module zadaniem uczestników było przeprowadzenie lekcji dla uczniów pt "Rozmowa o uchodźcach w Polsce". Scenariusz przygotowany przez CEO jest rozpisany na dwie godziny lekcyjne. Do tej pory nie pracowałam z młodzieżą i zadanie było dla mnie dużym wyzwaniem. Uczniów III klasy wrocławskiego gimnazjum zaprosiłam do biblioteki, gdzie 11 i 18 października pełna obaw przeprowadziłam zajęcia.
Celem pierwszego spotkania było poznanie ważnych informacji i opinii na temat uchodźców w Polsce. W tym miejscu chcę dodać, że scenariusz ma charakter bazowy i każdy prowadzący może go modyfikować. Co ja też uczyniłam. W pierwszej części zajęć młodzież podzieliła się swoją wiedzą na temat uchodźców, skąd przybywają, dlaczego uciekają ze swoich krajów. Zapoznałam ich z definicją stereotypu i zapytałam o znane im stereotypy o Polakach. Okazło się, że znają ich wiele, a większość z nich jest krzywdząca. Zwróciłam uwagę, że posługując sie sterotypami, my Polacy krzywdzimy inne kultury i narodowości. W drugiej części lekcji, klasa została podzielona na grupy. Każda z grup otrzymała kartę informacyjną o organizacjach i stowarzyszeniach pracujący na rzecz uchodźców. Zadaniem każdej grupy, było przedstawienie na forum najważniejszych informacji o stowarzyszeniu lub organizacji, którą w danym momencie reprezentowali. Na koniec lekcji pokazałam film "Przemytnik zabawek" oraz rozdałam ksero artykułu "Byłam w obozie dla uchodźców". Przeczytanie artykułu nie było zadaniem domowym, ale miało zachęcić do refleksji.
W czasie drugiego spotkania z młodzieżą, mieliśmy opracować zasady "dobrej" rozmowy na trudne tematy. Gimnazjaliści na karteczkach spisali znane im zasady "dobrej" rozmowy, które przylepili na tablicy. Ja przygotowałam prezentację o komunikacji i mowie ciała. Młodzież została podzielona na grupy 4 osobowe. Każda osoba wylosowała pytanie o uchodźcach, do którego miała się odnieść. Pozostałe osoby w tym czasie miały dbać o zachowanie zasad kulturalnej rozmowy. W podsumowaniu okazało sie, że rozmowy, choć na kontrowersyjny temat, przebiegły w miłej atmosferze. Na koniec lekcji każdy z uczniów oddał jeden głos na wcześniej wypracowaną zasadę"dobrej" rozmowy. Najwięcej głosów otrzymał: wzajemny szacunek oraz umiejętność słuchania.
Zachęcam bibliotekarzy interesujących się wielokulturowością do zapoznania się ze scenariuszem. Jest on dostepny na pod adresem http://migracje.ceo.org.pl/kategorie/scenariusz-bazowy. W ogóle cała strona http://migracje.ceo.org.pl/content/scenariusze, jest źródłem wielu inspiracji oraz pomysłów na działania biblioteczne. Przedstawiony przeze mnie scenariusz, można przeprowadzić także wśród osób dorosłych. Mam nadzieję, że skorzystacie.