- Budżet działania: 2000 zł
- Czas przygotowania: 7 dni
- Czas trwania: 7 dni
- Liczba organizatorów: 1
- Liczba uczestników: 150
Pomysł na przeprowadzenie projektu nawiązującego do twórczości Guntera Grassa zrodził się w związku z umiejscowieniem biblioteki - przy ulicy Lelewela - przy której większość swojego dzieciństwa spędził Grass, niedaleko też jest jego pomnik. Filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki w Gdańsku - Biblioteka pod Kotem i Myszą (to również z Grassa) mieści się w gdańskiej dzielnicy Dolny Wrzeszcz, nieco zaniedbanej i zapomnianej, choć mocno ostatnio rewitalizowanej. Projekt miał za zadanie poprzez różne aktywności przybliżyć mieszkańcom sylwetkę Grassa, i jego dość trudną w odbiorze twórczość.
Chciałam pokazać na przykładzie Grassa w jak różny sposób można pokazać i przybliżyć okolicznym mieszkańcom w naszym przypadku noblistę, ale może być to literacki patron ulicy/zasłużony mieszkaniec/lokalny bohater itd. Nasze doświadczenie pokazuje, że mieszkańcy żywo interesują się historiami bezpośrednio związanymi z miejscem ich zamieszkania. Poprzez "wyjście" z biblioteki udało się także dotrzeć do osób, które na co dzień do nas nie zaglądają.
Projekt zakładał różnorodne działania skupione wokół tematu twórczości literackiej i wrzeszczańskich korzeni Guntera Grassa.
Grass dla wszystkich, małych i dużych - przeprowadzenie spacerów rodzinnych „Wrzeszczańskie GRASSowanie” po Dolnym Wrzeszczu. Spacery organizowane dla rodzin z dziećmi w wieku 5+, na obszarze Dolnego Wrzeszcza, to historyczno-literackie wędrówki, ze szczególnym zwrócenie uwagi na miejsca gdzie Grass dorastał, oraz na miejsca z jego powieści, przekazane w przystępny sposób. Spacery zawierają elementy gry miejskiej, ze specjalnymi zadaniami i zabawami dla najmłodszych.
Postawiliśmy także na literacki aspekt twórczości: przeprowadzenie prezentacji multimedialnych i pogadanek skupionych wokół twórczości literackiej Guntera Grassa, motywów gdańskich w jego twórczości, kaszubskich, humoru w twórczości Gdassa, kuchni Grassa itp. (prowadzi specjalista z Uniwerytetu Gdańskiego).
Połączenie literatury i filmu - przeprowadzenie spaceru literacko-filmowego „Śladami Kota i Myszy” - ekranizacja powieści Guntera Grassa miała miejsce w latach 60tych, film kręcono również w Dolnym Wrzeszczu, podczas spaceru prezentowane są kady z filmu, można zobaczyć jak zmieniała się okolica i usłyszeć wiele ciekawostek związanych z dzielnicą. Dodatkowo dowiadujemy się w jakich okolicznościach powstawała powieść "Kot i Mysz", jak została przyjęta i jakie wzbudzała kontrowersje i emocje.
Projekt właściwie jest już w większości zrealizowany, jeszcze do końca roku 2016 odbędzie się jeden spacer rodzinny (spacery mają rózne trasy) i dwie prelekcje. Udało się pozyskać na niego fundusze i w całości prowadzany jest przez osoby trzecie, ale już wiemy, że spacer rodzinny można łatwo zrobić we własnym zakresie. Ponieważ poruszamy się w przypadku spacerów po terenie dzielnicy, więc albo rozpoczęcie albo zakończenie jest zawsze w bibliotece.