- Budżet działania: 7000 zł
- Czas przygotowania: 1 miesiąc
- Czas trwania: 6 miesięcy
- Liczba organizatorów: 1
- Liczba uczestników: 26
Był to projekt (a właściwie jeszcze jest, bo trwa do końca czerwca) skierowany do młodzieży gimnazjalnej. Miał on na celu poznanie kultur Podlasia, poprawę umiejętności wyszukiwania informacji i zarządzania nimi. Ponadto młodzież miała okazję do pobudzenia własnej przedsiębiorczości. W ramach projektu odbył się szereg spotkań organizacyjnych, roboczych, 2 wyjazdy, warsztaty informatyczne, kiermasz ciast a także młodzież miała kilka zadań do wykonania.
Młodzież jest grupą społeczną, która często staje się odrzucana. Twierdzi się, że młodzi nie chcą brać w niczym udziału co moim zdaniem jest nieprawdą. Wśród gimnazjalistów znalazłam wiele osób, które chcą działać, chcą poznawać siebie i otaczającą ich rzeczywistość.
Projekt objął 6 miesięcy wytężonej pracy. W ramach projektu odbywały się co miesięczne spotkania organizacyjne oraz robocze, podczas których młodzież planowała kolejne etapy projektu, wyszukiwała informacje dotyczące kultur, mniejszości narodowych i religii istniejących na Podlasiu. Młodzież miała też za zadanie wyszukać miejsca warte do zwiedzenia pod kątem wielokulturowości. Dzięki ich aktywności odbyły się 2 wyjazdy. Pierwszy z nich zaplanowany był do Sejn, Suwałk i Augustowa. Drugi zaś do Kruszynian, Krynek i Supraśla. Podczas wyjazdów odwiedzaliśmy muzea, kościoły, rozmawialiśmy z przedstawicielami mniejszości narodowych, braliśmy udział w warsztatach kuchni regionalnej. W Kruszynianach braliśmy udział w Festynie Smaków Jednego Boga "Sabantuj", który poświęcony był religiom monoteistycznym. Podczas imprezy można było zasmakować religii dosłownie kosztując potraw charakterystycznych dla regionów i religii, a także objerzeć i posłuchać występów folklorystycznych.Pobyt w Krynkach pozwolił też na spotkanie się z grupą młodzieży, która realizowała inny projekt w Równać Szanse. Młodzi brali też udział w warsztatach informatycznych, gdzie realizowali wybrany przez siebie temat. W ramach projektu młodzież zorganizowała też kiermasz ciast, którego dochód przeznaczyli na zakup koszulek. Jednak, gdy okazało się, że zebrana kwota była zbyt mała młodzież zorganizowała też dyskotekę biletowaną - zadbali o zgody rodziców, ochronę, listę uczestników, muzykę. Sami przygotowali salę a po zakończeniu dyskoteki sami posprzątali. Przed nami jeszcze tworzenie Wirtualnych Przewodników po Podlasiu i po Projekcie oraz spotkanie podsumowujące.
-
Grupa aktywnej młodzieży
-
Poczęsunek
-
Instruktor - informatyk
-
Komputery
-
Materiały biurowe
-
Telefon
-
Czas
-
Drukarka
-
Projektor i ekran projekcyjny
-
Grupa na Facebooku - miejsce wymiany informacji, plików itp.
-
Diagnoza - zaproszenie młodzieży na spotkanie, by wybadać ich potrzeby, zainteresowania, wybrać temat projektu
-
Przygotowanie wniosku
-
Rekrutacja
-
Spotkanie organizacyjne - ustalenie harmonogramu
-
Spotkania robocze - wyszukiwanie informacji
-
Spotkania robocze - planowanie wyjazdu
-
Wyjazd - Sejny, Augustów, Suwałki - zbieranie materiału do przewodników
-
Spotkania robocze - planowanie drugiego wyjazdu
-
Wyjazd - Kruszyniany, Krynki, Supraśl
-
Kiermasz - zbiórka pieniędzy na wybrany cel -zakup koszulek
-
Warsztaty informatyczne - obsługa video
-
Spotkania robocze - rozpoczęcie pracy nad przewodnikami
Na chwilę obecną nic bym nie zmieniła.
Brak