Z wielką satysfakcją mogę już napisać kilka słów o zorganizowanym w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu seminarium dla bibliotekarzy z Dolnego Śląska "Wielkokulturowa biblioteka". Całe wydarzenie miało miejsce 14 kwietnia 2016 r. , a więc jest bardzo świeże. Pomysł na takie spotkanie nosiłam w sobie od końca 2014 roku, ale z różnych przyczyn nie mogłam go zrealizować. Dzisiaj wiem, że to dobrze, bo mam za sobą ponad rok doświadczeń z wielokulturowością i patrzę na ten temat inaczej niż wcześniej.
Głównym celem seminarium było zachęcenie bibliotekarzy do podjęcia działań wielokulturowych w swoich instytucjach.
Do organizacji seminarium zaprosiłam Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Dzierżoniowie, Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe we Wrocławiu, Miejską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu wraz ze Stowarzyszeniem Diversja (Żywa Biblioteka).
W pierwszej części seminarium miały miejsce krótkie wystąpienia przedstawicieli poszczególnych partnerów o celach i zadaniach swoich organizacji, a także o doświadczeniach w działaniach wielokulturowych.
Druga część to warsztaty. Zorganizowano 4 wydarzenia: "Islam bez uprzedzeń - warsztaty w bibliotece", "W poszukiwaniu wielokulturowości", "Karawana różnorodności czyli na afrykańskich szlakach" oraz "Biblioteka przestrzenią dialogu - warsztat antydyskryminacyjny". Każdy z uczestników mógł wybrać tylko jeden warsztat. W sumie wzięło w nich udział 40 osób.
Seminarium było jednodniowym wydarzeniem, wymagało dużej staranności w przygotowaniu i dyscypliny czasowej.
Ale wszystko się udało, o czy świadczą spływające do mnie ankiety podsumowujące całe wydarzenie.
Seminarium pokazało, jak dużym zainteresowaniem cieszy się wśród bibliotekarzy tematyka wielokulturowości. Było miejscem wymiany doświadczeń, dobrych praktyk oraz nawiązania współpracy z różnymi partnerami. Jeżeli po seminarium bibliotekarze zorganizują choć jedno wydarzenie wielokulturowe, to będzie to mój mały sukces!