• Sceariusz
  • Publikacja: 26.01.2016
  • Edycja: 28.01.2016
  • 3 
Sztuka z odzysku
Sztuka z odzysku

  • Budżet działania: 100-120 zł
  • Czas przygotowania: 6 miesięcy
  • Czas trwania: 1 tydzień
  • Liczba organizatorów: 10
  • Liczba uczestników: 100
Pomysł na działanie

Na czym polegało przedsięwzięcie?

Od czerwca do grudnia 2015 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Reszlu przeprowadziła akcję, podczas której udało się zebrać kilkaset kilogramów plastikowych nakrętek od butelek. W grudniu powstała z nich niezwykła choinka. W ten sposób, skazane na śmietnik części zużytych opakowań, zyskały drugie życie. Pozostałe nakrętki przekazaliśmy na cel charytatywny. Akcji towarzyszyły zajęcia edukacyjne dla dzieci, prowadzone w ramach realizowanego we współpracy z firmą Interseroh projektu "EkoPaka - zamykamy obieg surowców". Zajęcia miały przekonać dzieci, że zużyte przedmioty z tworzyw sztucznych, szkła, papieru, metalu czy drewna to nie są śmieci, ale materiały, z których można stworzyć coś zupełnie nowego.

 

Dlaczego warto?

Nic tak nie integruje ludzi jak współuczestniczenie w wydarzeniu i wspólny cel. A jeśli można zrobić coś pożytecznego, dobrze się przy tym bawiąc - to z pewnością warto.

Integrujemy mieszkańców wokół biblioteki; wzbogacamy ofertę edukacyjną; zyskujemy oryginalną dekorację wnętrza; budujemy pozytywny wizerunek naszej biblioteki.

W trakcie przygotowania

Zaplanowaliśmy dość długi okres przygotowawczy, bo aż 6 miesięcy. Wynikało to z konieczności uzbierania dużej ilości nakrętek od butelek, a to z kolei wymagało czasu i zaangażowania uczestników. Musieliśmy dotrzeć z informacją o naszej akcji do wszystkich mieszkańców. Na terenie całej gminy rozwiesiliśmy plakaty. Informacje o przedsięwzięciu zamieściliśmy na stronach internetowych. Wolontariusze roznosili ulotki i wlepki, które zostawiali w różnych miejscach publicznych, w przestrzeni miejskiej. Informacja o tym, że zbieramy nakrętki rozpowszechniała się szybko "pocztą pantoflową". Ludzie chętnie zaangażowali się we wspólne działanie i pudła szybko zaczęły się zapełniać. Jednocześnie prowadziliśmy zajęcia edukacyjne dla dzieci z przedszkola i klas I-III szkoły podstawowej, na temat materiałów wtórnych i znaczenia recyklingu dla ochrony środowiska. Pokazywaliśmy, jak można ponownie wykorzystać makulaturę, zużyte przedmioty z tworzyw sztucznych czy drewna. Ulotki informacyjne, za pośrednictwem dzieci, trafiały do ich rodziców i starszego rodzeństwa. Biblioteka wzięła również udział w festynie miejskim, zorganizaowanym z okazji Dnia Cittaslow. Jako współorganizator przygotowaliśmy stoisko tematyczne dotyczące zamkniętego obiego surowców i zorganizowaliśmy zbiórkę nakrętek.

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
  •   Pudła na nakrętki
  •   Materiały promocyjne, ulotki, plakaty, wlepki
  •   Scenariusze zajęć edukacyjnych dla dzieci
Jak krok po kroku przebiega etap przygotowań?
  1. Przygotowanie, ustawienie w widocznym miejscu i oznaczenie pudeł na nakrętki.
  2. Promocja akcji na portalu społecznościowym, na stronach www biblioteki i partnerów, w mediach lokalnych. Rozwieszenie plakatów w bibliotece i na zewnątrz.
  3. Kolportaż ulotek.
  4. Zajęcia edukacyjne dla dzieci
W trakcie realizacji

Szóstego grudnia (Mikołajki) rozpoczęliśmy prace nad choinką z nakrętek. Nasz happening trwał tydzień. Mogli w nim uczestniczyć wszyscy chętni. W tym samym czasie odbywały się zajęcia dla dzieci, których tematem był recykling surowców wtórnych. Chcieliśmy w ten sposób włączyć je w naszą akcję. Głównym celem przedsięwzięcia była integracja lokalnego środowiska wokół biblioteki. Chcieliśmy aby ludzie zaangażowali się we wspólne działanie i w ten sposób zbliżyli się do siebie. Kolejnym celem była edukacja ekologiczna. Obecnie realizujemy, we współpracy z firmą Interseroh, projekt edukacyjny "EkoPaka - Zamykamy obieg surowców". Chcieliśmy pokazać, nie tylko dzieciom, że to co zostaje z produktów - opakowania, nakrętki - to materiały, które można wykorzystać ponownie, tworząc nowe piękne przedmioty, zamiast wyrzucać je na śmieci. Ponieważ był to okres przedświąteczny - zrobiliśmy choinkę, która okazała się niezwykle oryginalną dekoracją wnętrza, przyciągającą zaciekawionych mieszkańców, dumnych z tego, że powstała przy ich udziale. I jeszcze jeden ważny cel - to promocja i budowanie dobrego wizerunku biblioteki. Od początku zakładaliśmy, że zebrane podczas akcji nakrętki, zostaną przekazane przed Świętami rodzinie chłopca, który od urodzenia choruje na rozszczep kręgosłupa i porusza się na wózku inwalidzkim. Do wykonania choinki wykorzystaliśmy tylko niewielką ich część. Ponieważ chłopiec rośnie i potrzebuje nowego sprzętu, zebrane nakrętki pomogą w zakupie nowego wózka.

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
  •   8 akuszy styropianu o szerokości 5 cm
  •   Pistolet do kleju, najlepiej temp. 240-280 st. C, o szerokości wkładów klejowych 11.2 mm
  •   Klej termotopliwy - ok. 60 szt., w laskach (11 mm)
  •   Arkusz szarego papieru albo stare gazety
  •   Patyki do szaszłyków (wykałaczki)
  •   Wyrzynarka
  •   Odzież ochronna, okulary
  •   Nakrętki plastikowe
  •   Duże pudło lub kilka mniejszych
Jak krok po kroku przebiega etap przygotowań?
  1. Sklejamy po dwa arkusze styropianu na węższej krawędzi, używając kleju termotopliwego. Uzyskamy w ten sposób 4 prostokątne powierzchnie, które tworzyć będą boki naszej choinki.
  2. Przygotowujemy szablon na papierze, wycinamy, a następnie odrysowujemy wzór na arkuszach styropianu. Ponieważ po bokach pozostaje sporo wolnego miejsca, zmieścimy jeszcze koła (możemy odrysować od talerzyków deserowych). To będą nasze bombki..
  3. Choinkę i bombki wycinamy za pomocą wyrzynarki.
  4. Teraz musimy połączyć ze sobą wszystkie elementy. Wykorzystamy do tego nasze pistolety z klejem i patyki do szaszłyków, żeby wzmocnić konstrukcję. Sklejamy najpierw dwie części choinki na równej krawędzi. Łamiemy patyki na krótsze kawałki i wbijamy jednocześnie w obydwie części, zostawiając przestrzeń na położenie gorącego kleju, a następnie dociskamy obie powierzchnie i chwilę czekamy, aż klej trwale połączy styropian. Podobnie postępujemy z pozostałymi dwiema częściami, a na koniec łączymy elementy w taki sposób, żeby powstała choinka o czterech bokach. Pamiętajmy, że trzeba to zrobić szybko, bo klej stygnie!
  5. Wybieramy nakrętki w odpowiednim kolorze, a następnie za pomocą kropelki naszego kleju, mocujemy je do styropianowych krążków.
  6. Przyklejamy gotowe bombki na naszą choinkę. Wykorzystamy krótkie patyki do szaszłyków (mogą być wykałaczki), które wbijemy w krążki, po stronie bez nakrętek. Powierzchnię choinki pod bombką smarujemy w kilku miejscach klejem i dociskamy krążek tak, żeby patyczki wbiły się w styropian. Krążki będą się lepiej trzymać.
  7. Wyklejamy choinkę nakrętkami według własnego pomysłu i zakładamy na czubek czapkę Mikołaja
  8. Pozostałe nakrętki pakujemy w pudło z informacją na jaki cel zostana przeznaczone.
  9. Przekazujemy nakrętki na określony wcześniej cel
DZIEL SIĘ WIEDZĄ, MNÓŻ POMYSŁY!

Informacje dodatkowe

Wprawdzie okres świąteczny już za nami, ale pomysł na dekorację z plastikowych nakrętek można przecież wykorzystać przez cały rok. Ja zrobiłam choinkę, ale to może być kolorowa pisanka, serce walentynkowe czy bajeczna dekoracja na Noc z Andersenem!

Uwaga! Nie warto kupować najtańszych pistoletów do kleju za kilka złotych! Szybko się przepalają, a przy okazji mogą spowodowac zwarcie i wysadzić korki. Nie rozgrzewają się tak dobrze, jak te nieco droższe, a to powoduje, że klej ciągnie się, tworząc pajęczynę cienkich nitek. Lepiej zapłacić parę groszy więcej bo to się w efekcie opłaci.

Do wycinania choinki wyrzynarką najlepiej założyć robocze ubranie i okulary, bo styropian kruszy się i osiada na ubraniu, rękach i twarzy.