• Sceariusz
  • Publikacja: 25.04.2015
  • Edycja: 25.04.2015
  • 1 
Speedcuberzy w bibliotece
Speedcuberzy w bibliotece

  • Budżet działania: 0 zł
  • Czas przygotowania: 1 dzień
  • Czas trwania: 1 dzień
  • Liczba organizatorów: 3
  • Liczba uczestników: 50-60
Pomysł na działanie

Na czym polegało przedsięwzięcie?

Pomysł nie jest związany z książką, natomiast promuje bibliotekę jako miejsce spotkań, szczególnie wśród młodych ludzi (uczestnicy mają 8-30 lat). Spotkania Gdańskiej Ligii Speedcubingu to spotkania fanów kostki Rubika i gier logicznych.

Speedcuberzy trafili do naszej biblioteki właściwie przypadkiem, na forum dzielnicowym szukali miejsca gdzie mogliby się spotykać, bo niestety byli przeganiani z pobliskiego McDonalda. Nasza biblioteka jest miejscem tętniącym życiem, kolorowym, głośnym i radosnym, więc zaprosiliśmy ich w nasze progi. Po omówieniu szczegółów kostkarze spotykają się w Bibliotece Manhattan raz w miesiącu, spotkania te trwają praktycznie cały dzień (najczęściej od 10.00 do 18.00) odbywają się w soboty, i oprócz uczestników mają sporą publiczność, również wśród postronnych czytelników. My dajemy im miejsce, sprzęt (mikrofony, nagłośnienie, laptop, rzutnik) przynoszą również własny fachowy sprzęt, ostatnio nawet postarali się o nagrody od sponsorów. Ich zmagania są bardzo widowiskowe, po prostu robią wielkie szoł :)

Dlaczego warto?

Jest to prosty sposób na przyciągnięcie do biblioteki młodych osób, a zaangażowanie młodych ludzi w przygotowania gwarantuje sukces, chętnie uczestniczą w czymś co sami organizują. Okazało się również, że jest to sposób na promocję czytelnictwa, młodzi ludzie zakładają karty biblioteczne i wypożyczają książki.

Dzięki ich prężnym działaniom promowana jest również biblioteka - jako miejsce atrakcyjne dla młodych ludzi, otwarte na nowe inicjatywy.

W trakcie realizacji

Potrzebny jest sprzęt, w naszym przypadku dużo miejsca (nasza biblioteka ma 800 m) dogodne godziny otwarcia (mamy czynne od 9-21 w soboty). Kostki Rubika przynoszą sami zainteresowani, przeprowadząją między sobą zawody w układaniu kostki na czas, ostatnio zaczęli także układać mozaiki z kostek.

Po zakończeniu

Po zakończeniu imprezy wyniki konkursu publikowane są na stronie kostkarzy http://www.gdanskaliga.kostkarubika.org/, oraz na ich stronie fanowskiej na FB https://www.facebook.com/SpeedcubingTrojmiasto

A wygląda to w skrócie tak :)

https://www.youtube.com/watch?v=RI1ZQwGrwlQ&t=15