- Budżet działania: 100 zł
- Czas przygotowania: bez ograniczeń
- Czas trwania: 3 dni
- Liczba organizatorów: 2
- Liczba uczestników: 30
Trzy spotkania, w trakcie których dwie pięciosobowe grupy (młodzież i seniorzy) konfrontowali swoje upodobania czytelnicze, wspomagani w walce przez moderatora dyskusji. Było to jeden z modułów większego projektu, "Zapomniana książka".
Odkurzanie "starej" zapomnianej literatury jest ciekawe. Podobnie ciekawe i inspirujące może być zderzenie tego, co w niej odnajdują różne pokolenia. Pomysł jest zwyczajny, chodzi przecież o rozmowę o książkach, ale odkrycia, jakich można dokonać w trakcie spotkań, mogą zaskakiwać:) Najważniejsze - spróbować popatrzeć na literaturę oczami "innego" - starszego, młodszego.
Ring nie ma sensu, jeśli nie ma dobrych "bokserów". Dobre przygotowanie tego mini projektu, to przede wszystkim znalezienie ich, uczestnikami powinni być czytelnicy, którzy lubią wyzwania czytelnicze i "komunikacyjne";) Spotkania można organizować wokół jednego tytułu, można wybrać na każde z nich więcej książek i ułożyć je tematycznie. Celny wybór jednych i drugich to podstawa sukcesu i największa trudność.
-
Lista wybranych książek
-
Czytelnicy, uczestnicy ringów
-
Moderator
-
Zaproszenie (mail, mini plakat, informacja na stronie biblioteki lub osobiste zaproszenia dla wybranych czytelników:))
-
Zaproszenie czytelników (może być adresowane do DKK, szkół)
-
Ustalenie terminów spotkań
-
Wybór moderatora
-
Wybór książek, u nas były to "książki zapomniane"
To były trzy spotkania, jedno poświęcone literaturze przygodowej, drugie literaturze "dla dziewcząt", trzecie fantastyce, wszystkie oparte na książkach wyciągniętych z lamusa;) W trakcie realizacji kluczową rolę odgrywa moderator i atrakcyjny sposób prowadzenia dyskusji. Co z tych książek postarzało się nieodwołalnie, co ciągle przemawia, czy są jakieś wątki, obrazy wspólne z literaturą najświeższą. Warto użyć w tej walce na argumenty takich pomocy jak kartki i kolorowe pisaki. Każda z grup wypisuje najmocniejsze i najsłabsze strony książki, skojarzenia z filmami, innym lekturami.
-
Miejsce, gdzie można swobodnie dyskutować
-
Książki, najlepiej parę egzemplarzy każdego tytułu, rozdane uczestnikom odpowiednio wcześniej przed spotkaniemu
-
Konspekt, szkic działań animujących dyskusję
-
Kartki, pisaki, ew. flipchart, tablica
-
Nagrody, jeśli brak konkretnych ze względów oczywistych, wtedy symboliczne
-
Rozdajemy "bokserom" książki
-
Jeśli sami moderujemy dyskusję, przygotowujemy sobie konspekt, jeśli ktoś inny, ustalamy z nim, co będzie potrzebne
-
wybieramy miejsce spotkania, czynimy je przyjemnym (poduchy, sympatyczne oświetlenie, kawa, herbata, ciasteczka:)
-
Przygotowujemy wszystkie niezbędne pomoce
-
Witamy gości i zaczynamy ring. Możemy go filmować/fotografować.
-
I tak trzy razy, chyba, że ktoś się rozpędzi i zrobi z tego cykl:)
-
Można wręczyć najlepszym bokserom nagrody lub zabawne dyplomy dla wszystkich, ale to już kolejne nakłady
Spotkania były a to początkowo obciażone pewną "nieśmiałością", a to wyjątkoweo dynamiczne, czy wręcz żywiołowe. Odkurzone lektury sprawdziły się świetnie jako temat ringu, a popatrzenie na nie okiem innego pokolenia okazało się dość inspirujące dla sporej części uczestników ringu. Można po zakończeniu pokusić się o zestawienie książek, które się "obroniły" niezależnie od wieku odbiorcy, zamieścić na stronie relację fotograiczną ze spotkań.
-
Sympatyczny opis działania umieszczony na stronie
-
Relacja fotograiczna/filmowa ze spotkań na stronie biblioteki
-
Umieszczenie relacji tekstowej lub fotograficznej czy filmowej na stronach biblioteki, FB
Aby spotkania były ciekawe, warto wybrać ciekawe książki, ludzi, którzy lubią o nich rozmawiać, warto też zadbać o dobrego moderatora. To może być bibliotekarz pasjonat, polonista gawędziarz, wreszcie, "zakontraktowany" gość, jeśli dysponujemy większą ilością pieniędzy na ten cel, dziennikarz, pisarz, felietonista, namiętny czytelnik innego fachu. Można też spróbować ring na odwróconych zasadach, książki najmłodsze, zderzone z opiniami starszego pokolenia. Opis całego projektu tu: http://www.rajska.info/o-bibliotece/zapomniana-ksika.html Galeria ringów tu: http://www.rajska.info/o-bibliotece/fotogalerie/zapomniana-ksiazka/ring-literacki.html