• Sceariusz
 • Publikacja: 17.11.2014
 • Edycja: 18.11.2014
 • 8 
Canva - i Ty możesz pobawić się w grafika!
Canva - i Ty możesz pobawić się w grafika!

 • Budżet działania: 0 zł
 • Czas przygotowania: 1 dzień
 • Czas trwania: 365 dni
 • Liczba organizatorów: 1
 • Liczba uczestników: 1-101
Pomysł na działanie

Na czym polegało przedsięwzięcie?

Canva to strona, na której prosto, łatwo i przyjemnie można zaprojektować treści graficzne, np. kadr prezentacji, plakat, okładkę płyty, wizytówkę, zaproszenie, kolaż ze zdjęć oraz grafiki "przykrojone" pod portale społecznościowe typu Facebook, Google+, Twitter.

Dlaczego warto?

Alternatywa dla komercyjnych kombajnów graficznych Adobe i Corel, a także dla ich darmowych odpowiedników GIMP i Inkscape, programów dość skomplikowanych i wymagających odpowiednio dużo czasu, żeby zgłębić ich tajniki.

W trakcie przygotowania

Znajdź sobie chwilę czasu, usiądź wygodnie przed komputerem i otwórz w przeglądarce stronę www.canva.com. Do założenia konta potrzebujesz jedynie adresu e-mailowego (wtedy wpisujesz je w odpowiednim polu i wymyślasz sobie hasło) lub możesz się zalogować za pomocą swojego konta na Facebooku (connect with Facebook). Po wybraniu odpowiadającej Ci opcji, wciskasz "sign up" - i gotowe! Jesteś w Canvie!

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
 •   Czas wolny.
 •   Komputer z dostępem do internetu.
 •   Konto e-mailowe / konto na Facebooku.
W trakcie realizacji

Na górze strony pokaże Ci się kokpit do projektowania. Poniżej opisuję podstawowe funkcjonalności Canvy.

Jak krok po kroku przebiega etap przygotowań?
 1. Kokpit górny to docelowo pole z napisem "start a new design", pod którym mamy wiele możliwości wyboru gotowego wzoru.
 2. Wśród tych możliwości znajdują się m.in.: Album/Podcast cover (okładka albumu), Social media (grafika z przeznaczeniem do portali społecznościowych), Presentation (Kadr prezentacji), Poster (plakat), Blog graphic (grafika z przeznaczeniem na bloga), Document A4 (dokument A4), Card (kartka), Invitation (Zaproszenie), Business card (wizytówka), Photo collage (kolaż zdjęć).
 3. Oprócz tego są wzory projektowane pod portale społecznościowe, a więc m.in. Facebook cover (tło strony na Facebooku), Google+ cover (tło profilu na G+), Twitter Header (nagłówek na Twittera) oraz Pinterest (do tworzenia własnych pinów).
 4. Alternatywnie, klikając na pole po prawej stronie, tuż nad wyborem wzorów "use custom dimensions" możesz sobie ustawić wielkość własnego projektu i zrobić go zupełnie od nowa.
 5. Zarówno przy wyborze gotowego projektu, jak i przy wyborze opcji "use custom dimensions" i wpisaniu wielkości (pikseli, mm, czy cali) projektu, pojawia Ci się kokpit, w którym po lewej stronie możesz wybrać układ (layout), dodać tekst (text), wybrać tło (background) oraz wgrać własne projekty (np. logo biblioteki, jeśli projektujesz plakat)
 6. Na górze po prawej stronie są opcje dzielenia się, udostępniania i publikowania naszych projektów: share (dzielenie się/udostępnianie) na Facebooku i Twitterze oraz download or link (pobieranie pliku lub linkowanie go innym). W przypadku pobierania, możemy ściągnąć zarówno pdf, jak i png. Ponadto, w opcji link możemy zaznaczyć, że osoby, którym to prześlemy, mogą edytować nasz projekt. Przydaje się przy projektach współdzielonych.
 7. Twoje projekty zapisują się automatycznie na stronie głównej, gdzie łatwo możesz je skopiować lub wykasować. Modyfikacji (edycji) dokonujesz klikając w dany projekt. Do strony głównej przeniesiesz się klikając na swój login w prawym górnym rogu.
 8. A zatem - do dzieła:) Załączam przykłady mojej produkcji:
 9. tło na Facebooka...
 10. ...i wizytówkę...
 11. ...i plakat na spotkanie autorskie
Po zakończeniu

Jeśli już pobawiłeś się funkcjonalnościami Canvy choć przez chwilę, na pewno odkryłeś też minusy tego narzędzia. Są to:

 • narzędzie jest w j. ang. (ale dość intuicyjne, prawda?)
 • a więc i czasem brak polskich liter w czcionkach
 • no i spora część udostępnianych grafik/zdjęć/elementów dodatkowych jest płatna (ale niewiele - 1$ za sztukę).
DZIEL SIĘ WIEDZĄ, MNÓŻ POMYSŁY!

Co mogło być zrobione inaczej?

Canva to tylko jedno z wielu narzędzi on-line, które oferuje nam Internet. Np. taki Piktochart - piszę o nim w innej inspiracji:)

Informacje dodatkowe

Canva jest również dostępna jako darmowa aplikacja na iPada: https://itunes.apple.com/app/id897446215