• Sceariusz
  • Publikacja: 08.10.2014
  • Edycja: 08.10.2014
  • 2 
Bobas w Bibliotece
Bobas w Bibliotece

  • Budżet działania: 2000 zł
  • Czas przygotowania: 2 tygodnie
  • Czas trwania: 2 lata
  • Liczba organizatorów: 4
  • Liczba uczestników: 429
Pomysł na działanie

Na czym polegało przedsięwzięcie?

Cykl spotkań „Bobas w bibliotece” adresowany jest zarówno do przyszłych rodziców jak i tych, którzy już teraz cieszyć się mogą swoimi pociechami. Szczególnie preferowaną grupą są rodzice maluszków do szóstego miesiąca życia, pragnący wzbogacić swoją wiedzę w zakresie możliwości i potrzeb rozwojowych małego dziecka. W ramach projektu prowadzone są spotkania pomagające młodym rodzicom odnaleźć się w nowej sytuacji, jaką jest powiększenie rodziny. Szczególnie ważnym zadaniem jest propagowanie głośnego czytania dzieciom, począwszy od ich życia płodowego. Każde spotkanie rozpoczyna się głośnym czytaniem przez zaproszonego gościa jego ulubionej bajki, opowiadania, wiersza. Czytamy brzuszkom i maluszkom. Autorkami projektu są bibliotekarki z jaworznickiej Książnicy, które bazując na swoich osobistych doświadczeniach w opiece i wychowaniu dzieci, opracowały program, który służyć będzie innym rodzicom. Realizując spotkania korzystamy również z wytycznych programu "Mądre wychowanie" opracowanego przez Fundację Cała Polska czyta dzieciom

Dlaczego warto?

Naszym celem jest uświadomienie rodzicom, jak ważną rolę w prawidłowym rozwoju emocjonalnym i intelektualnym najmłodszych odgrywa książka i procesy z nią związane. W towarzystwie książeczek interaktywnych, książeczek przytulanek i tych z gryzaczkami, przy wykorzystaniu elementów zabawy, wprowadzamy dziecko w świat wartości, jakie niesie ze sobą obcowanie z literaturą. Mamy wpływ na kształtowanie nawyku czytania, co w przyszłości zaowocuje właściwymi postawami czytelniczymi. Poprzez program wspieramy przede wszystkim mądre wychowanie.

W trakcie przygotowania

Etap przygotowania obejmował czynności związane ze znalezieniem partnerów do współpracy, podpisaniem stosownych umów i porozumień, wyborem koordynatorów projektu oraz opracowaniem materiałów promujących cykl.

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
  •   Informacja o projekcie
  •   Materiały promocyjne
Jak krok po kroku przebiega etap przygotowań?
  1. Wybór koordynatorów projektu
  2. Podpisanie porozumienia z partnerami projektu
  3. Ustalenie wstępnego harmonogramu spotkań w ramach cyklu
  4. Opracowanie, spójnych pod względem graficznym, materiałów promocyjnych (plakatów, ulotek, zaproszeń.)
  5. Dystrybucja materiałów promocyjnych za pośrednictwem strony Internetowej Biblioteki, portali społecznościowych i lokalnych mediów
W trakcie realizacji

Projekt realizowany jest z powodzeniem od maja 2012 r. Spotkania organizowane są średnio dwa razy w miesiącu. Do współpracy w ramach programu udało nam się zaprosić następujących partnerów: Wyższą Szkołę Pedagogiczną im. Kardynała. Augusta Hlonda w Mysłowicach, Zespół Lecznictwa Otwartego w Jaworznie i Warsztaty Terapii Zajęciowej w Jaworznie. Staraniem bibliotekarek udało się pozyskać sponsora cyklu, który przekazał środki pieniężne na honorarium dla zaproszonych gości oraz do wykorzystania na zakup pomocy dydaktycznych. Tematyka prowadzonych warsztatów jest zróżnicowana i obejmuje zagadnienia związane ze zdrowiem i pielęgnacją maluchów, ich właściwym rozwojem emocjonalnym, wychowaniem czy nauką. Zajęcia mają również na celu przygotowanie przyszłych rodziców do zmian, jakie wiążą się z narodzinami dziecka. Spotkania prowadzone są przez lekarzy pediatrów, położne, pedagogów, psychologów, nauczycieli, pracowników uniwersyteckich.

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
  •   Kompetentni prowadzący, posiadający odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w zakresie opieki i wychowania dzieci.
  •   Materiały dydaktyczne do wykorzystania podczas zajęć i do rozdawania uczestnikom
  •   Scenariusze poszczególnych spotkań
  •   Sala ze sprzętem technicznym typu: rzutnik, laptop, ekran
  •   Książeczki i zabawki dziecięce, poduchy do siedzenia dla dzieci, koce, karimaty do ćwiczeń
  •   Sprzęt do tworzenia dokumentacji z zajęć: aparat foto i kamera.
  •   Uczestnicy - rodzice i małe dzieci
Jak krok po kroku przebiega etap przygotowań?
  1. Określenie tematów i wybór osób prowadzących zajęcia - podpisanie stosownych umów z wykonawcami
  2. Przygotowanie scenariuszy spotkań
  3. Przygotowanie (opracowanie, zakup) materiałów dydaktycznych
  4. Realizacja spotkań - indywidualna promocja każdego z warsztatów, zaproszenie uczestników
Po zakończeniu

Ze względu na ogromne zainteresowanie i coraz większą grupę odbiorców, projekt "Bobas w Bibliotece" jest nadal realizowany w jaworznickiej Książnicy. Wspólne dyskusje, wymiana poglądów, doradztwo i zabawa, sprzyjają zacieśnianiu więzi między uczestnikami spotkań i powstawaniu nowych przyjaźni.