- Budżet działania: 4400 zł
- Czas przygotowania: 5 dni
- Czas trwania: 1 miesiąc
- Liczba organizatorów: 7
- Liczba uczestników: 50
Biblioteka realizując projekt Rozpracuj to z Biblioteką napisała i zrealizowała wniosek grantowy pt. "Spotkania informacyjno-konsultacyjne Zawód-Praca-Sukces" .
Grant obejmował cykl spotkań dla gimnazjalistów i licealistów, które dotyczyły oceny własnych możliwości i umiejętności, przełożenia pasji na zawód , sukces, określenia własnego potencjału i wyboru ścieżki edukacyjno – zawodowej. Nabycie umiejętności przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą, poznanie mocnych stron, zarządzanie stresem i czasem, umiejętności interpersonalne. Kolejnym etapem projektu był wyjazd edukacyjny dla 40 uczestników projektu do kompleksu termalno – basenowego „Termy Uniejów” pod hasłem „Dobry pomysł-solidna praca-pewny sukces”. Program obejmował zwiedzanie obiektu , spotkanie informacyjno-edukacyjne oraz pobyt w strefie kąpielowo-basenowej. Pani reprezentująca Referat Promocji Urzędu Miasta w Uniejowie, przygotowała dla uczniów prezentację nt. poszczególnych etapów realizacji inwestycji, możliwości znalezienia zatrudnienia, potrzebach personalnych obiektu, warunkach zatrudnienia, ofercie dla rekrutowanych osób. Wyjazd edukacyjny miał na celu rozbudzenie wśród uczniów kreatywności w realizacji pomysłów na przyszłość. Skutkiem wszystkich działań było podjęcie sezonowej pracy w obiekcie przez 6 licealistów.
Biblioteka stała się miejscem działania na rzecz wspierania lokalnego rynku pracy, miejscem twórczych spotkań w zakresie rozwoju osobistego młodych ludzi. Jest to odpowiedź na potrzebę młodzieży , tworzenia nowego,przyjaznego miejsca do rozmów,konsultacji z doradcami zawodowymi i psychologiem, gdyż nie zawsze oczekiwania rodziców są zbieżne z wyborami sciezki życiowej dzieci.Brak wsparcia rodziny w planowaniu przyszłości zawodowej, niska samoocena i kompleksy utrudniają rozwijanie własnych zainteresowań. Badania te potwierdziły nasze obserwacje. Postanowiliśmy więc pomóc młodzieży w poznaniu własnego potencjału zawodowego, odnależć pomysł na przyszłość. Naszym celem była też zmiana wizerunku biblioteki, jako miejsca, w którym nie tylko wypożycza się i udostepnia książki, ale że jest to obszar działania w którym dzieją się inspirujące rzeczy.
Pierwsze działanie to badanie potrzeb młodych mieszkańców miasta i gminy - uczniów, które zainicjowano podczas projektu Link do przyszłości - ankieta i wywiady. Drugim działaniem było nawiązanie wspópracy z Mobilnym Centrum Edukacji OHP oraz psychologiem,rekruterem i trenerem poprzez podpisanie umów partnerskich. Spotkanie partnerskie pokazało jak wielka jest potrzeba realizowania takich przedsiewzięć.
-
ankieta, badanie potrzeb gimnazjalistów i licealistów
-
bibliotekarze, wolontariusze,
-
laptop, rzutnik - ulotki, tworzenie przyjaznej atmosfery do rozmów - spotkanie autorskie
-
wzory umów,
-
harmonogram spotkań informacyjno-konsultacyjnych
-
harmonogram wyjazdu edukacyjnego
-
Opracowanie ankiet
-
Badania ankietowe i "wywiady" w bibliotece - analiza ankiet
-
Zorganizowanie trzech spotkań partnerskich
-
Podpisanie umów partnerskich
-
Opracowanie harmonogramu spotkań i warsztatów projektu Zawód-Praca-Sukces
-
Plan zadań dla organizatorów i partnerów
-
Rekrutacja beneficjentów
-
Plan wyjazdu edukacyjnego
Część pierwszą rozpoczęło wprowadzenie tematyczne przeprowadzone przez pracownika biblioteki, następnie beneficjenci otrzymali materiały informacyjno - edukacyjne. Część drugą stanowiły zajęcia warsztatowe, które poprowadzili : doradcy zawodowi z Mobilnego Centrum Edukacji Zawodowej . Zajęcia dotyczyły oceny własnych możliwości i umiejętności, przełożenia pasji na zawód , sukces, określenia własnego potencjału i wyboru ścieżki edukacyjno – zawodowej. Spotkania informacyjno – konsultacyjne odbywały się w sali konferencyjnej wyposażonej w sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu . Trzecią część stanowiły warsztaty z psychologiem społecznym zajmującym się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, profesjonalną rekrutacją pracowników dla dużych firm i korporacji na terenie całego kraju, ściśle współpracująca z Urzędami Pracy. Celem spotkań było nabycie przez uczestników projektu umiejętności przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą, ocena własnej wartości, umiejętność zarządzania stresem i czasem, umiejętności interpersonalne.Dodatkowym atutem były materiały szkoleniowe przekazane przez psychologa oraz możliwość przygotowania dokumentów aplikacyjnych .
-
Sala wyposażona w stoliki, krzesła, sprzęt komputerowy,rzutnik,dostęp do internetu, aparat do zdjęć
-
Materiały promocyjne naszego projektu ulotki, plakaty, listy obecności
-
Plan spotkań dla każdego uczestnika , teczki,notatniki i długopisy, zgoda na wykorzystanie wizerunku, ankiety ewaluacyjne.
-
Materiały edukacyjne i szkoleniowe, dokumenty aplikacyjne
-
Pizza, kanapki,bułeczki,soki ,kawa, herbata,
-
Rozmowy i formalne podpisanie współpracy z wykonawcami. Ustalenie szczegółów organizacyjno - merytorycznych dotyczących projektu( terminy,miejsce, materiały, harmonogram, catering)
-
Rekrutacja, przygotowanie dokumentacji (materiały promocyjne). Przygotowanie materiałów (edukacyjnych- drukowanie) zakup materiałów,zaproszenie uczestników
-
Spotkanie wprowadzające w zagadnienie projektu
-
Spotkania i warsztaty z doradcami zawodowymi
-
Spotkania i warsztaty z psychologiem
-
Prezentacja i warsztaty serwisu praca-enter.pl
-
Pobyt w kompleksie basenowo-termalnym w Uniejowie
-
Podjęcie sezonowej pracy przez beneficjentów
-
Umieszczenie na stronie biblioteki informacji dot. dostępności w bibliotece materiałów edukacyjnych nt. rynku pracy i ich kolportaż
22 maja br Biblioteka w Żychlinie podsumowała Projekt : „ Spotkania informacyjno-konsultacyjne ZAWÓD – PRACA – SUKCES”w obecności zaproszonych gości : władz miasta, przedstawicieli FISE,partnerów projektu, dyrekcji szkoły, bibliotekarzy , wychowawców.Beneficjenci projektu otrzymali certyfikaty ukończenia warsztatów.Po realizacji kluczowego zadania wszyscy jednogłośnie podsumowali projekt : Mamy powody do dumy. Żychlińscy uczniowie to młodzi, kreatywni ludzie, znający własny potencjał , o sprecyzowanych pomysłach wyboru ścieżki edukacyjno –zawodowej, ścieżki kariery, znający własne możliwości i umiejętności, mający marzenia i plany na przyszłość , znający sposoby przełożenia pasji na zawód i sukces. My trzymamy kciuki za tych młodych ludzi, za realizację ich pomysłów i zamierzeń tych na dziś i w przyszłości. Trzymamy kciuki za sukcesy tak ZDOLNEJ młodzieży ! Mam nadzieję, że w przyszłości to oni będą kreować nowe horyzonty naszej, lokalnej rzeczywistości.
-
Zaproszenie na podsumowanie projektu
-
Sala konferencyjna dla 70 osób, sprzet komputerowy, rzutnik, ankiety ewaluacyjne
-
Certyfikaty, podziękowania, wyniki testu
-
Kawa, hebata, ciasto
-
Organizacja spotkania zamykającego projekt, wysłanie zaproszeń, przygotowanie wyników testów dla beneficjentów
-
Przygotowanie sali, miejsc dla zaproszonych gości, uroczyste spotkanie zamykające projekt Zawód-Praca-Sukces
-
Umieszczenie na stronie biblioteki informacji+galerii zdjęć dot. projektu oraz dostępności w bibliotece materiałów edukacyjnych nt. rynku pracy
-
Publikacja na łamach prasy informacji dot.efektów projektu,
-
Ankieta ewaluacyjna
Wszystkie zadania w ramach projektu przebiegały z harmonogramem. Biblioteka w Żychlinie chce kontynuować projekt ZAWÓD-PRACA-SUKCES, który był inspiracją do dalszych działań i zamierza zorganizować spotkania edukacyjne
- "W labiryncie zawodów ", czyli o tym, jak pomóc uczniom w kreowaniu siebie i przyszłego zawodu.