• Artykuł
  • Publikacja: 13.01.2020
  • Edycja: 09.04.2020
  • 0 
DZIEL SIĘ WIEDZĄ, MNÓŻ POMYSŁY! - CZYLI 12 MIESIĘCY TEMATYCZNYCH NA LABIB.PL
Stowarzyszenie LABiB oraz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego zapraszają pracowników bibliotek, członków organizacji pozarządowych oraz wszystkie osoby działające w środowiskach lokalnych na drugą edycję miesięcy tematycznych z labib. 
W ramach tej inicjatywy odbędzie się cykl webinariów, a na potralu labib.pl ukażą się inspiracje, artykuły tematyczne oraz porady ekspertów ze Stowarzyszenia LABiB aktywnie działających na rzecz bibliotek. Każdy miesiąc zostanie poświęcony innej tematyce:

Styczeń 
Internetowy narzędziownik bibliotekarza
Podczas pierwszego miesiąca tematycznego będziemy rozmawiać o darmowych narzędziach internetowych, które mogą być przydatne w codziennej pracy bibliotekarza, jak również animatora kultury, koordynatora projektów czy nauczyciela. Będzie to doskonała okazja do podzielenia się swoimi doświadczeniami i sprawdzonymi aplikacjami. 

Luty
Biblioteka jako marka
Luty zostanie poświęcony szeroko rozumianej tematyce marketingu. Dowiemy się jakie znaczenie dla instytucji ma budowanie marki i spójnego wizerunku. Poszukamy odpowiedzi na pytanie jak robić to skutecznie i z wykorzystaniem dostępnych środków.

Marzec
Nie działamy w próżni, jesteśmy częścią lokalnej społeczności
W tym miesiącu zastanowimy się jaką rolę pełnią biblioteki w społecznościach lokalnych. Podejmiemy tematy związane z rzecznictwem, współpracą z samorządami oraz dostosowaniem strategii biblioteki do strategii miasta.

Kwiecień
Dziecko i rodzic w bibliotece
2 kwietnia przypada Międzynarodowy dzień Książki dla Dzieci, a 23 kwietnia Światowy dzień Książki i Praw Autorskich, dlatego też miesiąc ten poświęcimy rodzinom odwiedzającym biblioteki. Odpowiemy na pytania z jakimi oczekiwaniami przychodzą dzieci, a z jakimi rodzice, porozmawiamy o ich zainteresowaniach literackich oraz inspirujących wydarzeniach.

Maj 
Internetowe narzędzia przydatne w pracy z grupą
W maju zaprezentujemy moc darmowych narzędzi, które sprawdzą się w pracy z każdą grupą wiekową odwiedzającą bibliotekę. Będziemy wspólnie tworzyć quizy, grać w gry edukacyjne, oglądać animacje. Połączymy książkę z ciekawymi aplikacjami, aby jeszcze bardziej angażować użytkowników. 

Czerwiec
Biblioteka - moje miejsce pracy
Temat ten będzie pretekstem do rozmowy o tym, jak wygląda praca zespołowa w bibliotekach. Zadamy sobie pytania o biblioteczne work life balance. Zastanowimy się, czy potrafimy dzielić się obowiązkami, czy szczerze udzielamy informacji zwrotnych? A może dotyka nas już problem wypalenia zawodowego? 

Lipiec
Biblioteka na wakacjach - wychodzimy do użytkowników
Wakacje to czas, kiedy wiele bibliotek rozszerza swoją działalność wychodząc poza obszar ograniczony ścianami budynku. Dlatego też lipiec poświęcony zostanie wszelkim inicjatywom odbywającym się w przestrzeni publicznej. 

Sierpień
EKOdziałania w bibliotekach
Zmiany klimatu i tematyka związana z kryzysem ekologicznym jest teraz niezwykle istotna. Biblioteki jako miejsca otwarte i opiniotwórcze mogą poprzez swoją działalność zwrócić uwagę społeczności na znaczenie tego problemu. W sierpniu dowiemy się w jaki sposób włączyć edukację ekologiczną w działania biblioteczne.

Wrzesień
Trudny czytelnik - kim jest i jak do niego podejść?
We wrześniu skupimy się na zagadnieniach dotyczących obsługi użytkowników, w szczególności tych najbardziej wymagających. Porozmawiamy również o komunikacji i  asertywności w zawodzie bibliotekarza.

Październik
Nowe technologie w bibliotece
AI, AR, VR co kryje się za tymi pojęciami? Jak wykorzystać nowe technologie w bibliotece? Czy można połączyć je z literaturą? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poszukamy w październiku. Poznamy praktyczne wskazówki jak korzystać z tych technologii, aplikacje i narzędzia potrzebne do pracy.  

Listopad
O ochronie danych w bibliotece, czyli RODO-we bolączki
W listopadzie porozmawiamy o tym, co każdy bibliotekarz powinien wiedziedzieć na temat RODO. Będzie to czas na dzielenie się dobrymi praktykami oraz rozwiązaniami dotyczącymi ochrony danych w Waszych instytucjach. 

Grudzień
Bibliotekarz przyszłości - wyzwania i kompetencje
W ostatnich latach obowiązki i kompetencje bibliotekarzy uległy daleko idącym przemianom. Każda dekada niesie ze sobą nowe wyzwania. Jak będzie wyglądała praca bibliotekarza przyszłości? Jakie umiejętności będzie musiał posiadać? Zastanowimy się nad tym podczas ostatniego miesiąca tematycznego.