Stowarzyszenie LABiB oraz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego zapraszają pracowników bibliotek, członków organizacji pozarządowych oraz wszystkie osoby działające w środowiskach lokalnych na kolejną edycję miesięcy tematycznych z labib.pl.
W ramach tej inicjatywy odbędzie się cykl webinariów, a na potralu labib.pl ukażą się inspiracje, artykuły tematyczne oraz porady ekspertów ze Stowarzyszenia LABiB aktywnie działających na rzecz bibliotek. Poruszane zagadnienia będą dotyczyły ważnych aspektów funkcjonowania bibliotek i pracy bibliotekarzy.
Każdy z miesięcy będzie miał temat przewodni, z którym związane będą dwa webinaria, prowadzone przez praktyków.
LutyWirtualne światy w bibliotece!
Luty zostanie poświęcony rozmowom o najnowszych trendach technologicznych.
Podczas webinariów uczestnicy dowiedzą się czym jest Biblioteka Web 3.0, odkryją co się wiąże z hasłem Metaverse i odbędą ciekawe spotkanie w wirtualnej przestrzeni.
MarzecAkcja Animacja
W tym miesiącu skupimy się na projektowaniu akcji i atrakcji dla czytelników bibliotek. Będziemy rozmawiać m.in o escape roomach, teatrze Kamishibai i wielu innych formach, które pozwalają przygotować atrakcyjne wydarzenia dla członków bibliotecznych społeczności.
KwiecieńInformacja w bibliotece
We współczesnym świecie wyszukiwanie informacji jest jedną z najważniejszych kompetencji, nie tylko bibliotekarskich. Dlatego w kwietniu zapraszamy wszystkich do poznania metod efektywnego researchu i zarządzania informacją.
MajPrawda czy fałsz? Nowe technologie w bibliotece
Maj zostanie poświęcony nowym technologiom. Porozmawiamy o tym, jak odróżniać prawdę od fikcji. Dowiemy się jak działają fake newsy i czym jest fact checking. Odkryjemy też jak wprowadzać czytelników bibliotek w świat Sztucznej inteligencji
CzerwiecBiblioteka zaangażowana
Temat ten będzie pretekstem do rozmowy o niezwykle ważnych aspektach działalności bibliotek. W czerwcu poruszymy tematy związane z ekologią i wielokulturowością. Biblioteki jako miejsca otwarte i opiniotwórcze powinny poprzez swoją działalność zwracać uwagę społeczności na znaczenie tych zagadnień.
LipiecRozegrana biblioteka
Czas wakacji będzie sprzyjał poznawaniu sposobów na projektowanie i wykorzystanie gier w pracy bibliotekarskiej. Zaprosimy uczestników do świta grywalizacji, która doskonale sprawdzi się w przestrzeni publicznej.
SierpieńRodzinnie i towarzysko? Tylko w bibliotece!
Sierpień zostanie poświęcony działaniom, w które można zaangażować całe rodziny. Porozmawiamy o tym jakie działania sprawdzą się w pracy z dziećmi i ich rodzicami.
WrzesieńBiblioteka dostępna
We wrześniu skupimy się na zagadnieniach związanych z pracą z użytkownikami, którzy mają szczególne potrzeby.
PaździernikZaproś Azję do biblioteki
Co przyciągnie młodzież (i nie tylko) do biblioteki? Na pewno rzeczy fantastyczne, kolorowe i egzotyczne. Dlatego też w październiku wprowadzimy bibliotekarzy w świat kultury japońskiej pokazany za pomocą Mangi, Anime. Porozmawiamy o popkulturze, fandomach i wszystkim tym co przyciąga młode pokolenia do świata japońskich opowieści.
ListopadJak pozyskać środki dla działalność
Jesień dla wielu bibliotekarzy to czas pisanie projektów i poszukiwania programów grantowych. W listopadzie dokonamy przeglądu możliwości pozyskania środków z programów krajowych. Dowiemy się też jak napisać dobry wniosek i o co zadbać przy planowaniu projektu.
GrudzieńCzytelnictwo angażujące
Grudzień zostanie poświęcony kolejnym dwóm, ważnym tematom. Pierwszym z nich będzie angażowanie i budowanie relacji z młodzieżą. Drugim natomiast wolontariat w bibliotece.
Do zobaczenia na www.labib.pl oraz na https://www.facebook.com/stowarzyszenielabib
Projekt “12 miesięcy tematycznych z labib.pl” powstał w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.