• Artykuł
  • Publikacja: 14.02.2022
  • Edycja: 14.02.2022
  • 0 
Miesiące Tematyczne z labib.pl

Stowarzyszenie LABiB oraz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego zapraszają pracowników bibliotek, członków organizacji pozarządowych oraz wszystkie osoby działające w środowiskach lokalnych na kolejną edycję miesięcy tematycznych z labib.pl. 

W ramach tej inicjatywy odbędzie się cykl webinariów, a na potralu labib.pl ukażą się inspiracje, artykuły tematyczne oraz porady ekspertów ze Stowarzyszenia LABiB aktywnie działających na rzecz bibliotek. Poruszane zagadnienia będą dotyczyły ważnych aspektów funkcjonowania bibliotek i pracy bibliotekarzy. 

Każdy z miesięcy będzie miał temat przewodni, z którym związane będą dwa webinaria, prowadzone przez praktyków.

Luty

Wirtualne światy w bibliotece!

Luty zostanie poświęcony rozmowom o najnowszych trendach technologicznych.

 Podczas webinariów uczestnicy dowiedzą się czym jest Biblioteka Web 3.0, odkryją co się wiąże z hasłem Metaverse i odbędą ciekawe spotkanie w wirtualnej przestrzeni.

Marzec

Akcja Animacja

W tym miesiącu skupimy się na projektowaniu akcji i atrakcji dla czytelników bibliotek. Będziemy rozmawiać m.in o escape roomach, teatrze Kamishibai i wielu innych formach, które pozwalają przygotować atrakcyjne wydarzenia dla członków bibliotecznych społeczności.

Kwiecień

Informacja w bibliotece

We współczesnym świecie wyszukiwanie informacji jest jedną z najważniejszych kompetencji, nie tylko bibliotekarskich. Dlatego w kwietniu zapraszamy wszystkich do poznania metod efektywnego researchu i zarządzania informacją. 

Maj 

Prawda czy fałsz? Nowe technologie w bibliotece

Maj zostanie poświęcony nowym technologiom. Porozmawiamy o tym, jak odróżniać prawdę od fikcji. Dowiemy się jak działają fake newsy i czym jest fact checking. Odkryjemy też jak wprowadzać czytelników bibliotek w świat Sztucznej inteligencji

Czerwiec

Biblioteka zaangażowana

Temat ten będzie pretekstem do rozmowy o niezwykle ważnych aspektach działalności bibliotek. W czerwcu poruszymy tematy związane z ekologią i wielokulturowością. Biblioteki jako miejsca otwarte i opiniotwórcze powinny poprzez swoją działalność zwracać uwagę społeczności na znaczenie tych zagadnień.

Lipiec

Rozegrana biblioteka

Czas wakacji będzie sprzyjał poznawaniu sposobów na projektowanie i wykorzystanie gier w pracy bibliotekarskiej. Zaprosimy uczestników do świta grywalizacji, która doskonale sprawdzi się w przestrzeni publicznej.

Sierpień

Rodzinnie i towarzysko? Tylko w bibliotece!

Sierpień zostanie poświęcony działaniom, w które można zaangażować całe rodziny. Porozmawiamy o tym jakie działania sprawdzą się w pracy z dziećmi i ich rodzicami. 

Wrzesień

Biblioteka dostępna

We wrześniu skupimy się na zagadnieniach związanych z pracą z użytkownikami, którzy mają szczególne potrzeby. 

Październik

Zaproś Azję do biblioteki

Co przyciągnie młodzież (i nie tylko) do biblioteki? Na pewno rzeczy fantastyczne, kolorowe i egzotyczne. Dlatego też w październiku wprowadzimy bibliotekarzy w świat kultury japońskiej pokazany za pomocą Mangi, Anime. Porozmawiamy o popkulturze, fandomach i wszystkim tym co przyciąga młode pokolenia do świata japońskich opowieści.

Listopad

Jak pozyskać środki dla działalność

Jesień dla wielu bibliotekarzy to czas pisanie projektów i poszukiwania programów grantowych. W listopadzie dokonamy przeglądu możliwości pozyskania środków z programów krajowych. Dowiemy się też jak napisać dobry wniosek i o co zadbać przy planowaniu projektu.

Grudzień

Czytelnictwo angażujące

Grudzień zostanie poświęcony kolejnym dwóm, ważnym tematom. Pierwszym z nich będzie angażowanie i budowanie relacji z młodzieżą. Drugim natomiast wolontariat w bibliotece.


Do zobaczenia na www.labib.pl oraz na https://www.facebook.com/stowarzyszenielabib

Projekt “12 miesięcy tematycznych z labib.pl” powstał w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.

Miesiące Tematyczne z labib.pl