• Artykuł
  • Publikacja: 10.12.2019
  • Edycja: 10.12.2019
  • 0 
Podsumowanie kursu o finansach w Cieszynie

27 listopada br. podsumowaliśmy w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie szóstą edycję kursu "O finansach w bibliotece", zorganizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Był to nasz debiut i okazuje się, że postawiłyśmy sobie wysoko poprzeczkę, decydując się na przeszkolenie aż 48 osób. Przyznajemy szczerze - nie było łatwo, ale fantastycznie!

Dzień podsumowania nie dla wszystkich był końcem przygody – niektóre osoby dopiero w połowie grudnia zaliczą ostatnie moduły ze względu na nieprzewidziane okoliczności. Podsumowanie było więc symboliczne, a teraz doświadczamy „poprawin” w postaci skromnych celebracji z udziałem spóźnialskich (adwentowe postanowienie niejedzenia słodyczy zostało odroczone ;).

Wracając do 27 listopada – spotkaliśmy się w sali konferencyjnej naszej biblioteki przy kawie i cieszyńskich kołoczach. Certyfikaty i drobne upominki (pendrive’y, mini-poradniki i nasze firmowe gadżety) zapakowane w ekologiczne torby rozdała uczestnikom kursu dyrektor biblioteki Izabela Kula. Zaprezentowałyśmy filmik podsumowujący kurs (link pod tekstem). Nas tego dnia również oceniono i doceniono – otrzymałyśmy dyplomy zaprojektowane z pomysłowością i sercem przez jedną grupę i piękne kwiaty <3   

Oprócz tego zdecydowałyśmy, że spotkanie w dużej grupie to dobra okazja, by seniorzy zapoznali się z webinarium dla uczestników (wybrałyśmy fragmenty webinarium, ponieważ w obliczu imprezy towarzyskiej nie liczyłyśmy na godzinną koncentrację uczniów ;) Ale całość webinarium wgrałyśmy na wspomniane pendrive’y). Sama formuła wykładu na odległość z możliwością dopisywania komentarzy przez słuchaczy zrobiła wrażenie na naszych gościach.

Ostatnie miesiące były bardzo intensywne i przerosły nasze wyobrażenia. Miałyśmy zaplanowanych po pięć spotkań z czterema grupami, w każdej po 12 osób (na to pozwalały warunki sal komputerowych – zależało nam, żeby każda osoba pracowała samodzielnie). W trakcie kursu okazało się, że nie wszystkim pasują ustalone wcześniej terminy, ale chcą kontynuować szkolenie. Utworzyłyśmy z tych osób odrębne grupy z innymi godzinami zajęć; spotykałyśmy się też indywidualnie z tymi, którzy tego potrzebowali. W efekcie dziś nie potrafimy odpowiedzieć, ile godzin poświęciłyśmy na szkolenie. Wiemy natomiast, że nasi seniorzy kończą kurs zadowoleni, zaopatrzeni w pożyteczną wiedzę i otwarci na to, co nowe. Cel został osiągnięty, a my mamy poczucie spełnienia!

Przed nami jeszcze spotkania „podaj dalej” – przekażemy informacje o kursie bibliotekom w powiecie cieszyńskim oraz Stowarzyszeniu Pomocy Wzajemnej „Być Razem” z Cieszyna.

Edyta Glajc i Ania Krupa     

https://drive.google.com/open?id=1X4oxkmKCcjy5jhc3tXavQ-eSfGxNoxdp

Podsumowanie kursu o finansach w Cieszynie