• Artykuł
 • Publikacja: 18.06.2019
 • Edycja: 19.06.2019
 • 0 
Biblioteka pomysłów - inspiracje

Nauczyciele stale poszukują inspiracji do swojej pracy. Jest wiele propozycji zabaw i gier, które związane są z nowymi technologiami. Co jednak zrobić, kiedy nie mamy do nich dostępu lub chcemy odpocząć od internetowej rzeczywistości?

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Lublinie postanowiła zaprosić do współpracy metodyków miasta Lublin i wspólnie zorganizowaliśmy Konferencję metodyczną dla nauczycieli świetlic, edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej Biblioteka pomysłów – atrakcyjne formy pracy w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.

Przeprowadziłam szkolenie Biblioteka pomysłów.
Przygotowałam dziesięć interesujących propozycji, które nauczyciele mogą zastosować w codziennej pracy z dziećmi:

 1. Wierszyki powitalne
 2. Wizytówka – opowiadam o sobie
 3. Rymowanki – rozgrzewka rąk, nóg, całego ciała
 4. Rozgrzewka umysłu
 5. Zabawy paluszkowe z wierszykami
 6. Rysowanki z ręki (przykładowy filmik)

  https://www.facebook.com/5Minute.Crafts.KIDS/videos/271824296839473/UzpfSTE0NDM0MDYwMDM6MzA2MDYxMTI5NDk5NDE0OjEwOjE1MTQ3OTM2MDA6MTU0NjMyOTU5OTotMTIzNTQ0OTQ2MzA2NzgyNzcyOQ/

 7. Rysowane wierszyki
 8. Opowieści ruchowe
 9. Zwierzątka z liter (przykładowe filmy)

  Jak narysować 10 zwierzaków z litery O https://www.youtube.com/watch?v=HBvlPGorWrk                                                                        

  7 zwierząt z litery U   https://www.youtube.com/watch?v=hsr6b1VP5eQ

 10. Japoński teatr obrazkowy Kamishibai

Gry i zabawy "bez prądu" mają na celu zwiększenie atrakcyjności prowadzonych zajęć edukacyjnych. Zachęcałam do stosowania wierszyków powitalnych, rymowanek, zabaw paluszkowych oraz zagadek, które wzbogacają słownictwo oraz pobudzają kreatywne myślenie. Uczestnicy poznali także wierszyki rysowane, obejrzeli film rysowanki z ręki oraz rysowanie zwierzątek z literek. Dla wielu nowością był japoński teatrzyk Kamishibai i możliwości zastosowania go w pracy z dziećmi.

Zainteresowanie było tak duże, że zdecydowaliśmy się powtórzyć konferencję. Szkolenia odbyły się 19 marca 2019 r. oraz 14 maja 2019 r.
Jest to dowód na to, że nadal potrzebujemy zajęć typu off line.

galeria zdjęć

 

Dwie edycje Konferencji zgromadziły ponad sto osób: nauczycieli, bibliotekarzy oraz studentów z województwa lubelskiego. Doskonalenie umiejętności i kompetencji jest niezwykle ważne w codziennej pracy pedagogów. Szukanie inspiracji do prowadzenia ciekawych zajęć, do rozwijania talentów własnych oraz uczniów stanowi podstawę w ulepszaniu swojego warsztatu pracy.

Wymienione popozycje testowałam na sobie, na uczniach oraz na nauczycielach :) Polecam!
Dzieciom najbardziej podobały się wierszyki rysowane oraz Kamishibai.
Na swoich zajęciach zwykle wybieram kilka z omówionych zabaw. Wtedy zajęcia są ciekawe, dynamiczne i różnorodne.Katarzyna Kapek
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie