• Artykuł
  • Publikacja: 22.11.2016
  • Edycja: 23.11.2016
  • 1 
Inspiracja – Innowacja – Integracja

Spotkanie rozpoczęło się krótką prezentacją portalu labib.pl, a następnie każdy, kto zgłosił taką chęć, mógł zaprezentować swoją „dobrą praktykę”, pomysł wart naśladowania. Justyna Konieczny z MBP w Zabrzu opowiedziała o działaniach klubu dla dzieci i rodziców. Magdalena Gomułka z Biblioteki Śląskiej przedstawiła 5 najciekawszych imprez, zorganizowanych przez bibliotekę w której pracuje. Bogumiła Ziołko-Napieralska z rybnickiej biblioteki przybliżyła międzypokoleniowe projekty lokalne, które realizuje razem ze swoim zespołem. Aleksandra Gładki z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Łazach zainspirowała uczestników do organizowania „Żywych Bibliotek” oraz przygotowywanych wspólnie z czytelnikami fotobudek. Kinga Baranowska-Jaworek z MBP w Sosnowcu opowiedziała o wakacyjnej ofercie swojej biblioteki, przygotowywanej z myślą o dzieciach pozostających w mieście. Justyna Kopiec z MBP w Bytomiu zainspirowała uczestników do przygotowania „Walentynkowej randki w ciemno z książką”, a Agnieszka Okula z gliwickiej biblioteki opowiedziała, jak uatrakcyjnić spotkania DKK. Paweł Dobrzelecki z MBP w Zabrzu przedstawił pomysły na ofertę działań adresowanych do czytelników w wieku 30-50 lat.

Mimo że każdy z prezentujących miał tylko 5 minut na wystąpienie, wszyscy wykorzystali ten czas bardzo dobrze, mówili z pasją – to zawsze budujące widzieć, jak wiele serca bibliotekarze wkładają w swoją pracę. Wymiana pomysłów jest naprawdę świetną sprawą!

Kolejną częścią szkolenia był blok trzech warsztatów/wykładów. Pierwszy pt. _Jak ugryźć książkę? _ poprowadziła Justyna Daniel z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin. Jej nietypowe działania oraz zabawy literackie, które zaproponowała, były bardzo interesujące. Jako druga Katarzyna Kuc, pracująca w agencji reklamowej, opowiedziała o współpracy centrum handlowego i biblioteki. W gliwickiej bibliotece pojawił się też Jan Lipecki z Loesje Polska, który poprowadził warsztaty kreatywnego pisania. Dzięki ciekawym ćwiczeniom bibliotekarze stworzyli kilkadziesiąt haseł w zaskakujący sposób opisujących rzeczywistość, również tę literacką i biblioteczną.

Ostatnim elementem spotkania były Technologiczne piętnastominutówki . Uczestnicy szkolenia sami mogli wybrać, które narzędzie chcą poznać. Przy trzech stolikach eksperckich prezentowano m.in. programy do tworzenia memów, Canvę (do tworzenia grafik – canva.com), Scratcha (do nauki programowania - scratch.mit.edu), Quizzy (do tworzenia quizów - quizizz.com) Coggle’a (do tworzenia map myśli - coggle.it).

Uczestnicy szkolenia otrzymali labibowe kalendarze oraz naklejki (ich wzory udostępnione poniżej jako załączniki).

Szkolenie upłynęło w bardzo dobrej atmosferze, bibliotekarze – mimo że nie znali się wcześniej – przyjechali do Gliwic otwarci na wymianę wiedzy, gotowi nie tylko uczyć się nowych rzeczy, ale i dzielić się z innymi własnymi doświadczeniami.

 

Szkolenie zorganizowała sieć LABIB oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach i Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu, a finansowane zostało ono przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

 

Do uczestników wysłano ankietę ewaluacyjną. Uzyskano 23 odpowiedzi.

średnia ocena bloków szkolenia, w skali od 1 do 6, gdzie 6 jest oceną najwyższą:

  • Bank pomysłów – 5,69

  • warsztat „Jak ugryźć książkę?” – 5,47

  • warsztat „Marketing partyzancki” – 3,47

  • warsztat „Kreatywne pisanie – Loesje” – 5,17

  • technologiczne „piętnastominutówki” – 5,08

 

100% osób zadeklarowało chęć wzięcia udziału w kolejnych szkoleniach. :) To cieszy najbardziej :)