W ramach miesiąca „Wielokulturowość w praktyce” przypominamy materiały opracowane w ramach projektu „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur” (realizowanego przez FRSI w latach 2013-2014) oraz ogólnopolskiego kongresu bibliotek „Włącz różnorodność!” (zorganizowanego przez FRSI w październiku 2015 roku). Zachęcamy do korzystania!
1. Podręcznik „Wielokulturowa biblioteka”
W publikacji przedstawiamy model wielokulturowej biblioteki i opisujemy – krok po kroku – jak go wdrożyć. Pokazujemy też dobre praktyki wielokulturowych działań, prowadzonych przez biblioteki polskie i norweskie, które mogą być inspiracją dla innych instytucji, chcących rozpocząć pracę w tym obszarze.
Pobierz podręcznik „Wielokulturowa biblioteka” _ _
2. Webinaria z cyklu „Włącz różnorodność!”
• **Webinarium wprowadzające ** z 14 września 2015 r., podczas którego mówiliśmy o tym, czym jest wielokulturowość i wielokulturowa biblioteka, a także jakie pytania należy sobie postawić, decydując się na udział w kongresie. Osobą prezentującą była **Maja Branka. ** Obejrzyj nagranie.
• Webinarium „Promocja wrażliwa na wielokulturowość” z 21 września 2015 r., podczas którego przyglądaliśmy się promocji wydarzeń wielokulturowych, rozszyfrowywaliśmy ukryte w nich przekazy i zastanawialiśmy się, jak włączyć wrażliwość wielokulturową do promocji. Osobą prezentującą była **Lena Rogowska. ** Obejrzyj nagranie.
• Webinarium „Jak uczyć (o) wielokulturowości w bibliotece?” z 28 września 2015 r., podczas którego przyglądaliśmy się czynnikom sprzyjającym i niesprzyjającym rozwijaniu kompetencji międzykulturowych w bibliotece, zastanawialiśmy się, jak zaplanować wartościowe wydarzenie edukacyjne związane z tematem wielokulturowości oraz sięgnęliśmy po garść inspiracji. Osobą prezentującą była Dominika Cieślikowska. Obejrzyj nagranie.
3. Scenariusze z cyklu “Włącz różnorodność!”
• Scenariusz „Wielokulturowy kalendarz biblioteki: Włącz różnorodność przez cały rok!” zachęca do opracowania rocznego planu działań na rzecz wielokulturowości wpisanych w kalendarz wydarzeń realizowanych przez bibliotekę. Przeczytaj inspirację.
• Scenariusz „Rok Kozy, Rok Smoka – noworoczne warsztaty międzykulturowe według chińskiego kalendarza” pokazuje na konkretnym przykładzie, jak tradycyjnie obchodzone święto (Nowy Rok) można zrealizować w nowej formule, czerpiącej z tradycji innych kultur. Przeczytaj inspirację.
• Scenariusz „Gdzie jest wielokulturowość?” przygotowuje do przeprowadzenia spotkania wprowadzającego temat wielokulturowości do biblioteki, a nawet do minidiagnozy lokalnej w obszarze wielokulturowości. Przeczytaj inspirację.
• Scenariusz „Odczarować Afrykę – spotkanie wokół twórczości Chimamandy Ngozi Adichie i Alaina Mabanckou” pomoże zrealizować wartościowe zajęcia wokół literatury tych afrykańskich pisarzy. Przeczytaj inspirację.
• Scenariusz „Pamiętnik dziecka migrującego” można wykorzystać w pracy z dziećmi i młodzieżą z rodzin migrujących (wewnątrz kraju, a także poza jego granice) lub szukających swoich korzeni kulturowych. Przeczytaj inspirację.
W kwietniu zamieścimy także inspiracje przygotowane w oparciu o scenariusze:
• „Współczesna literatura dla przyszłego pokolenia – warsztaty z dziećmi wspierające międzykulturowość”;
• „Jak w domu... – warsztat metodą dramy, dotyczący sytuacji uchodźców”;
• „Aktywizm internetowy przeciw mowie nienawiści”.