• Artykuł
  • Publikacja: 15.11.2022
  • Edycja: 15.11.2022
  • 0 
Historia gier planszowych i planszówkowe rozgrywki w MultiCentrum

W słoneczne popołudnie, 15 listopada, klasa III ze Szkoły Podstawowej nr 4 we Wrocławiu uczestniczyła w pierwszym spotkaniu z planszówkami, które odbyło się w MultiCentrum – filii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu.

Na początku uczennice i uczniowie opowiedzieli, czy lubią grać w planszówki oraz wymienili znane im gry logiczne. Rozmawialiśmy o tym, jakie wymierne korzyści, poza świetną zabawą, dają nam takie gry, jak wpływają na nasz mózg, pamięć, umiejętność logicznego myślenia, koncentrację, pamięć.

Podczas krótkiej prezentacji multimedialnej dzieci mogły zobaczyć najstarsze rodzaje gier odkrytych przez archeologów - m.in. Senet, Królewską Grę z Ur, Mehen, Psy i Szakale, Patolli, Tabula Lusoria, Ludus duodecim Scriptorum i Mankalę. Uczestniczki i uczestnicy spotkania dowiedzieli się, z czego korzystano wcześniej w grach, gdy nie było jeszcze kartonowych czy plastikowych plansz (m.in. ziemia, piasek, kamień, ceramika, drewno, kości zwierzęce) oraz co dawniej zastępowało znane nam dziś pionki oraz kostki (m.in. kamyki, patyki, muszle, drewienka, kości zwierzęce oraz, w późniejszym czasie, elementy wyrabiane z tych materiałów, już bardziej przypominające tradycyjne pionki).

Obejrzeliśmy także krótki filmik dotyczący działania ludzkiego mózgu. Dzieci dowiedziały się, jak ważne dla zdrowia tego niezwykłego organu jest przebywanie na świeżym powietrzu i ruch. Filmik był ostatnim elementem wprowadzenia do części praktycznej, czyli grania w gry logiczne otrzymane przez MultiCentrum w ramach akcji „BOOM2! Na komiksy i gry planszowe w bibliotece” oraz wypożyczone dodatkowo z dwóch filii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu.

Dzieci podzieliły się na siedem grup. Każda grupa otrzymała jedną z wersji gry Ubongo. Chyba najtrudniejszym zadaniem było zapoznanie się z zasadami gier i ich zrozumienie (grupa była dość liczna – 25 dzieci, a wersje gry różne – aż 5). Wspólnie daliśmy radę przegryźć się przez wszystkie instrukcje i już po paru minutach wszyscy zaczęli pierwsze rozgrywki. W trakcie spotkania niektóre grupy wymieniały się grami, by poznać także inne wersje Ubongo. Na koniec dwie grupy wyraziły chęć zagrania w coś jeszcze, więc na stoły trafiły Pędzące żółwie oraz Nogi stonogi.

Zabawy było co nie miara! Przy niektórych stolikach było głośno, pełno było śmiechu i komentarzy, a przy innych graczki i gracze w skupieniu szukali rozwiązania do zadań. Każdy miał swoją strategię.

Na koniec spakowaliśmy elementy gier do pudełek, a dzieci podzieliły się swoimi wrażeniami na temat gier, w które grały. I choć niektórzy na początku zajęć mówili, że zasady są skomplikowane, pod koniec stwierdzili, że nie były takie trudne. Nauczycielka pochwaliła dzieci i wystawiła naszym zajęciom pozytywną opinię, co jeszcze bardziej nas zmotywowało, by powtórzyć takie spotkania dla innych klas. Poinformowaliśmy dzieci, że mogą do nas przychodzić i grać w te same lub inne planszówki.

Zajęcia dobiegły końca. Nie wiemy, kto był najlepszy, ponieważ nie skupialiśmy się na rywalizacji. Najważniejsza była dobra zabawa i zachęcenie uczennic i uczniów do tego, by za pomocą gier planszowych gimnastykować mózg.

Już myślimy o kolejnych spotkaniach, tym razem z wykorzystaniem komiksów.

Zapraszamy do obejrzenia pełnej fotorelacji z dzisiejszego spotkania (z jednym filmem dodanym w komentarzu), którą zamieściliśmy na naszym profilu na Facebooku: MultiCentrum MBP Wrocław.