• Artykuł
  • Publikacja: 28.11.2021
  • Edycja: 28.11.2021
  • 0 
BIBLIOTEKA ONLINE - zbiór dobrych praktyk

Czy biblioteka bez książek i regałów jest jeszcze biblioteką? Czy udostępnianie dóbr kultury może ograniczyć się do przekazywania kodów i linków do zasobów dostępnych w internecie? Co może robić bibliotekarz w sieci? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do zapoznania się ze zbiorem dobrych praktyk nadesłanych przez uczestników programu szkoleniowego Biblioteka Online II.

W okresie pandemii początkowo nieśmiałe inicjatywy w Social Mediach i na portalach internetowych stają się coraz odważniejsze. Pojawiają się nowe pomysły, wykorzystywane są kolejne narzędzia. Wszystko po to, aby nie pozwolić czytelnikom zapomnieć o swojej bibliotece.

"W tej krótkiej publikacji prezentujemy działania podjęte przez bibliotekarki i bibliotekarzy, którzy w pomysłowy sposób wykorzystali rzeczywistość hybrydową do promocji swoich instytucji i czytania oraz dostarczania wiedzy i rozrywki pozostawionym po drugiej stronie ekranu czytelnikom, a przede wszystkim pozostawali w kontakcie ze swoimi odbiorcami, pozbawionymi możliwości korzystania z biblioteki w tradycyjny sposób.
Jesteśmy przekonani, że przedstawione działania zainspirują Was do realizacji własnych pomysłów na wykorzystanie nowoczesnych technologii w kontakcie z odbiorcami, nie tylko w czasie pandemii."

PUBLIKACJĘ MOŻNA PRZECZYTAĆ TUTAJ  LUB POBRAĆ POD TYM LINKIEM

Autorki i autorzy: Tomasz Adamowski, Agata Bogucka, Anna Józefiak, Agnieszka Kaczmarek, Ewa Kilar, Paulina Królik, Małgorzata Ligarska, Anna Magiera, Małgorzata Malec, Joanna Nicka, Izabela Radek-Beczak, Barbara Rogucka, Ewa Smólska, Elżbieta Staroń, Anna Szczerbowska, Magdalena Szkwarek, Beata Życzyńska

Redakcja: Natalia Gromow
Skład i łamanie: Szymon Wałowski

Korekta: Marta Kostecka
Komentarze: Karol Baranowski, Natalia Gromow, Marta Kostecka, Monika Schmeichel-Zarzeczna, Jerzy Woźniakiewicz, Anna Wysocka

„Biblioteka online” to program szkoleniowy realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Stowarzyszenie LABiB. W ramach projektu uczestnicy – bibliotekarki i bibliotekarze – tworzyli działania online aktywizujące lokalną społeczność, zajmowali się dostępnością cyfrową w swoich miejscach pracy oraz uczyli się dbać o swój dobrostan. Program finansowany jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

BIBLIOTEKA ONLINE - zbiór dobrych praktyk