• Artykuł
  • Publikacja: 27.01.2021
  • Edycja: 27.01.2021
  • 0 
12 miesięcy tematycznych z labib.pl!

Stowarzyszenie LABiB oraz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego zapraszają pracowników bibliotek, członków organizacji pozarządowych oraz wszystkie osoby działające w środowiskach lokalnych na drugą edycję miesięcy tematycznych z labib.pl. 

W ramach tej inicjatywy odbędzie się cykl webinariów, a na potralu labib.pl ukażą się inspiracje, artykuły tematyczne oraz porady ekspertów ze Stowarzyszenia LABiB aktywnie działających na rzecz bibliotek. Poruszane zagadnienia będą dotyczyły ważnych aspektów funkcjonowania bibliotek i pracy bibliotekarzy. Zostały one podzielone na 4 duże bloki tematyczne: biblioteka jako organizacja, kompetencje przyszłości, użytkownicy w bibliotece oraz pozyskiwanie środków na działalność.

Styczeń 

Biblioteka jako organizacja - ocena pracownicza

Podczas pierwszego miesiąca tematycznego będziemy rozmawiać o tym, jak ważna jest ocena pracownicza i co może ona wnieść do funkcjonowania instytucji. Dowiemy się też jak udzielać informacji zwrotnej (nie zawsze pozytywnej). 

Luty

Biblioteka jako organizacja - procedury, zakupy, budżet

Luty zostanie poświęcony szeroko rozumianej tematyce funkcjonowania biblioteki. Będzie to okazja do poznania tajników kontroli zarządczej, planowania finansowego i szacowania ryzyka. Podczas tego miesiąca dowiemy się skąd się biorą rzeczy w bibliotece i jak ta instytucja funkcjonuje “od kuchni”.

Marzec

Biblioteka jako organizacja - komunikacja wewnętrzna

W tym miesiącu zastanowimy się jaką rolę pełni w bibliotece komunikacja wewnętrzna. Dowiemy się jak dopasować kanały komunikacji do struktury instytucji, tak aby była ona efektywna. Pochylimy się również nad zagadnieniami związanymi z prowadzeniem działań rzeczniczych.

Kwiecień

Kompetencje przyszłości: niekonwencjonalne i adaptacyjne myślenie

W kwietniu rozpoczniemy cykl spotkań dotyczących wybranych kompetencji przyszłości. Zaprosimy uczestników do treningu twórczego myślenia i rozwijania kreatywności. Dowiemy się również dlaczego przy projektowaniu oferty biblioteki warto stosować metodologię Design Thinking. 

Maj 

Kompetencje przyszłości: wokół technologii

Maj zostanie poświęcony nowym technologiom. Porozmawiamy o tym, jak radzić sobie z technostresem.  Odpowiemy na pytanie jak wykorzystać nowe technologie w bibliotece? Czy można połączyć je z literaturą? Poznamy praktyczne wskazówki jak korzystać z tych technologii oraz aplikacje i narzędzia potrzebne do pracy.  

Czerwiec

Kompetencje przyszłości: inteligencja społeczna i transdyscyplinarność

Temat ten będzie pretekstem do rozmowy o tym, jak komunikacja i nasze postawy wpływają na relacje z użytkownikami. Dowiemy się też kim są nieformalni liderzy biblioteki, a także jak budować relacje z czytelnikami i współpracownikami w oparciu o komunikację empatyczną.

Lipiec

Dorośli i seniorzy w bibliotece od offline do online

Czas wakacji będzie sprzyjał przyjrzeniu się różnym grupom użytkowników odwiedzających biblioteki. Porozmawiamy o tym jak z nimi pracować i jak badać ich potrzeby. Pierwszą grupą, będą osoby dorosłe, w tym również seniorzy. Poznamy dobre praktyki w prowadzeniu działań online i offline. 

Sierpień

Dzieci i młodzież w bibliotece

Drugą grupą użytkowników, którym przyjrzymy się bliżej będą dzieci i młodzież. W sierpniu zastanowimy się jak przyciągnąć ich do bibliotek i sprawić żeby poczuli, że to jest “ich miejsce”. 

Wrzesień

Biblioteka każdego człowieka

We wrześniu skupimy się na zagadnieniach związanych z pracą z użytkownikami, którzy nieco rzadziej odwiedzają nasze biblioteki. Porozmawiamy o pracy z obcokrajowcami i mniejszościami. Zastanowimy się również jak wzmacniać poszczególne grupy odbiorców.

Październik

Jak pozyskać środki na działalność - projekty krajowe

Jesień dla wielu bibliotekarzy to czas pisanie projektów i poszukiwania programów grantowych. W październiku dokonamy przeglądu możliwości pozyskania środków z programów krajowych. Dowiemy się też jak napisać dobry wniosek i o co zadbać przy planowaniu projektu.

Listopad

Jak pozyskać środki dla działalność - projekty europejskie

W listopadzie porozmawiamy o tym, gdzie szukać europejskich programów grantowych i jak wygląda procedura składania takich wniosków. Dowiemy się jak efektywnie pozyskać partnerów zagranicznych i na co zwrócić uwagę przy projektowaniu współpracy. 

Grudzień

Biblioteka wobec klimatu

Zmiany klimatu i zagadnienia związane z kryzysem ekologicznym są teraz niezwykle istotne. Biblioteki jako miejsca otwarte i opiniotwórcze powinny poprzez swoją działalność zwracać uwagę społeczności na znaczenie tego problemu. W grudniu dowiemy się w jaki sposób włączyć edukację ekologiczną w działania biblioteczne.

Do zobaczenia na www.labib.pl oraz na https://www.facebook.com/stowarzyszenielabib
12 miesięcy tematycznych z labib.pl!