• Artykuł
  • Publikacja: 16.11.2020
  • Edycja: 16.11.2020
  • 0 
Biblioteka online - pomostem w podnoszeniu pozytywnego nastawienia

Udział w projekcie "Biblioteka online: program szkoleniowy dla bibliotekarzy" realizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego utwierdził nas w przekonaniu, że zawód bibliotekarza jest pełen wyzwań, nieoczekiwanych zwrotów i nowych możliwości.
Któż z nas pomyślałby jeszcze rok temu, że część oferty animacyjnej przeniesiemy do sieci?
Przyszedł dzień kiedy musieliśmy opuścić swoje utarte ścieżki, po których ochoczo kroczyliśmy ciesząc się z bliskości czytelników i byliśmy zmuszeni wskoczyć do pędzącej rakiety. W ekspresowym tempie zaczęliśmy zastanawiać się co możemy zrobić w obecnej sytuacji, jak podtrzymać tę wieloletnią więź z czytelnikami.
Nikt z nas wcześniej nie pracował zdalnie i w tak krótkim czasie nie poznał tylu nowych narzędzi komunikacji. Nie było to łatwe. Od marca poszukiwaliśmy nowych rozwiązań, kontaktu z ludźmi w sieci, kroczyliśmy trochę po omacku. Udział w projekcie dał nam możliwość zweryfikowania swoich umiejętności i podjęcia decyzji, że trzeba działać dalej, rozwijać się, wchodzić w nieznane rejony.
Jak sprawnie funkcjonować w nowej rzeczywistości? Stanęliśmy przed ogromną "wyrwą" i potrzebą zdobywania nowych kompetencji.
Pierwszym etapem było zweryfikowanie działań, które przenieśliśmy na fanpage. Jak z nimi dotrzeć do czytelników? Następnie nauka nowych form komunikacji i kolejnym opracowanie ankiety, którą udostępniliśmy naszym czytelnikom. Po raz pierwszy w upowszechnianiu informacji o ankiecie, oprócz pracowników biblioteki, wzięli udział wolontariusze. Młodzi ludzie, którzy aktywnie działali w środowisku swoich rówieśników. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy dotrzeć do grona młodzieży.
Dzięki informacjom pozyskanym od czytelników postanowiliśmy kontynuować nasze spotkania autorskie, ale... w sieci. Dodatkowym elementem, na który czytelnicy zwrócili nam uwagę był fakt, aby promować lokalnych twórców, mieszkańców dzielnicy Ochota. Poszukiwanie autora nie było zbyt łatwe, ale udało się. Zostały otwarte nowe kanały. Uruchomiliśmy nowe zasoby.
Na przekór przesądom, w piątek 13 zorganizowaliśmy przedpremierowe spotkanie z Kavi Kozłowską, autorką książki "Autopilot szczęścia". Uznaliśmy, że w obecnych czasach to najlepsza chwila, aby porozmawiać o szczęściu. Zatrzymać się na chwilę i spojrzeć czy jesteśmy gotowi na zmiany. Tchnąć w ludzi trochę pozytywnej energii, zachęcić ich, aby wkroczyli na drogę Świadomego Optymisty.
Autorka książki podzieliła się swoimi doświadczeniami, opowiedziałą jaką skuteczną moc mamy w sobie. Choć nie jest to łatwe, ale możemy wprowadzić w nasze życie skuteczne nawyki. I to naprawdę działa, a Ona jest tego żywym przykładem. Podczas spotkania "uczestnicy" mogli zatawać pytania, z czego chętnie korzystali. Wartością dodaną jest fakt, że zapis spotkania pozostanie na naszym fanpage'u i wszyscy, którzy w danym momencie nie mogli w nim uczestniczyć będą mieli tą możliwość. Po spotkaniu zostanie ogłoszony konkurs, w którym nagrodą będzie książka "Autopilot szczęścia".
Pamiętajmy, że tylko od nas zależy jak wyreżyserujemy swoje zmiany i najlepiej nie czekać, na lepsze czasy tylko zacząć działać od dziś.



Agnieszka Dubielecka, Monika Kordas-Dziułka



Projekt "Biblioteka online: program szkoleniowy dla bibliotekarzy" realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".

Biblioteka online - pomostem w podnoszeniu pozytywnego nastawienia