• Artykuł
  • Publikacja: 18.08.2020
  • Edycja: 18.08.2020
  • 0 
EKOprojekty biblioteczne
Ekologiczne inspiracje od zawsze zajmowały szczególne miejsce w działalności naszej biblioteki. Podejmujemy wiele eko wyzwań, skierowanych zwłaszcza do dzieci. Edukacja ekologiczna jest ważna, szczególnie w rozwoju młodych osób. W ramach akcji Dzień Ziemi 2019 zrealizowaliśmy przedsięwzięcie edukacyjne Ochrona środowiska naturalnego. Obejmowało ono cykl zajęć edukacyjnych, przeprowadzonych w chełmskich przedszkolach i szkołach. Głównym celem było uświadomienie najmłodszym potrzeby ochrony środowiska naturalnego oraz zapoznanie ich ze sposobami segregacji odpadów. Tematy zajęć: Segregujemy śmieci z Pingo – zajęcia z elementami kodowania. Świat sam sobie nie da rady – segregujmy więc odpady! Aby dokładnie zobrazować najmłodszym problem postanowiłyśmy wykorzystać teatrzyk Kamishibai i bajkę o pingwinku Pingo. Na zajęciach wykorzystałyśmy także nasze roboty Dash&Dot, których zadaniem było posegregowanie rozrzuconych śmieci do odpowiednich pojemników oraz zmiana kolorów robotów. W starszych klasach wykorzystałyśmy Ozoboty. Uczniowie mieli zaprogramować trasę robotów według ekoinstrukcji. Mamy nadzieję, że uświadomienie potrzeby ochrony środowiska naturalnego, dbania o czystość naszej planety oraz zagrożeń, jakie może spowodować lekkomyślność ludzi pozostanie w głowach maluchów na długo. Dzięki realizacji przedsięwzięcia nawiązaliśmy współpracę z wieloma placówkami oświatowymi. Projekt był także doskonałą okazją, aby pogłębić wiedzę na temat ochrony środowiska oraz opracować innowacyjne metody pracy z dziećmi, które łączyły edukację ochrony środowiska z wykorzystaniem nowych technologii.
Innym ciekawym przykładem naszych EKOdziałań bibliotecznych jest konkurs na wykonanie ozdoby świątecznej z surowców wtórnych EKO – OZDOBA ŚWIĄTECZNA, który zorganizowałyśmy w okresie świątecznym w 2019 roku. Konkurs skierowany był do dzieci z klas I-IV szkół podstawowych z Chełma powiatów: chełmskiego, krasnostawskiego i włodawskiego. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie ozdoby świątecznej (bożonarodzeniowej) z wykorzystaniem surowców wtórnych. Pomysł oraz technika wykonania miała być dowolna, jednak ozdoby świąteczne MUSIAŁY być wykonane z surowców wtórnych (np. opakowań papierowych, szklanych, plastikowych, gazet itd.) lub materiałów naturalnych (np. drewno, siano, słoma, szyszki, ziarna zbóż, pestki owoców itd.). Komisja Konkursowa miała naprawdę ciężki orzech do zgryzienia... Na konkurs nadesłanych zostało 60 prac z 11 placówek oświatowych. Zarówno Komisja, jak i Pracownicy Biblioteki byli pod ogromnym wrażeniem wykonanych prac. Wszystkie eko-ozdoby zostały wyeksponowane na wystawie w holu Biblioteki, gdzie zapanował eko-świąteczny klimat.
EKObohater z bajki… to nasz pomysł na kolejny konkurs, który planujemy zorganizować już w tym roku. Może stanie się również inspiracją dla innych.
W nawiązaniu do międzynarodowej akcji Dzień Ziemi 2018, włączyliśmy się do XI ogólnopolskiej akcji ekologicznej pod hasłem Oddaj zużyty telefon komórkowy. Przygotowaliśmy plakaty promujące zbiórkę, informację na stronę www biblioteki oraz na portale społecznościowe wysyłaliśmy informację do mediów oraz większych firm. Ku naszemu zaskoczeniu odzew był ogromny. W akcję włączyły się chełmskie media, pobliskie parafie oraz szkoły. W ramach akcji zebraliśmy 10 kg telefonów, które zostały wysłane do organizatora akcji EKOPHONE. Placówka otrzymała bony pieniężne na doposażenie biblioteki. 

EKOprojekty biblioteczne mają sens, warto podejmować takie działania. Uczniowie chętnie podejmują temat ochrony środowiska naturalnego i chcą się angażować w akcje. Warto to wykorzystać również w promocji Biblioteki.

Magdalena Machowicz – nauczyciel bibliotekarz, Centrum Zastosowań TIK, Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie
Tekst bierze udział w konkursie “Dziel się wiedzą, wygrywaj nagrody z labib.pl!”

EKOprojekty biblioteczne