• Artykuł
  • Publikacja: 27.05.2020
  • Edycja: 30.11.-0001
  • 0 
Ucz się, eksploruj, eksperymentuj online! - niezwykłe, darmowe aplikacje

Jest takie ciekawe miejsce w sieci, w którym znajdziemy ponad 1500 eksperymentów przeprowadzonych od 2009 roku przez osoby z całego świata. Część z nich powstała w ramach projektu Google Creative LAB, pozostałe udostępnili programiści i ludzie nauki nadsyłając swoje pomysły z różnych zakątków globu. Dzięki temu na jednym portalu pod nazwą Experiments with Google zamieszczone zostały setki darmowych narzędzi i aplikacji, które pokazują jak działa AI, VR, AR, przybliżają sztukę, a także uświadamiają jak wygląda nasza codzienność w cyfrowym świecie. Co ważne, jedną z głównych zasad, która przyświeca twórcom portalu jest zalecenie, aby oprogramowanie, które przesyłają twórcy miało status Open Source. Oznacza to, że aplikacji można nie tylko używać ale i rozbudowywać bądź przerabiać. 

Na stronie Experiments with Google znajdziemy 14 kolekcji, w których zawarte zostały najciekawsze aplikacje. Działanie niektórych spośród nich możemy już zobaczyć jedynie na filmach dokumentujących eksperymenty, jednakże znaczną większość jesteśmy w stanie uruchomić jednym kliknięciem i samodzielnie przetestować. Poniżej przedstawiam kilka wybranych aplikacji, które można wykorzystać w działaniach edukacyjnych lub animacyjnych z różnymi grupami wiekowymi. 

AI - zobacz jak działa sztuczna inteligencja 

Sztuczna Inteligencja (Artificial Intelligence) jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się technologii na świecie. Coraz więcej rzeczy i rozwiązań, z którymi na co dzień spotykamy się w naszym otoczeniu bazuje na uczeniu maszynowym. Wśród ciekawych eksperymentów pokazujących jak działa AI i do czego możemy ją wykorzystać wymienić można aplikacje takie jak:

Eksperyment pokazujący, że AI może rozpoznawać ludzi lub przedmioty na różne sposoby. Obrazuje w jaki sposób powstają modele uczenia maszynowego wykorzystywane w różnych narzędziach. 

“I see necklace… or toe… or beer, oh I know it’s face!” 

To interpretacja gry kalambury, w które możemy zagrać ze sztuczną inteligencją. Po uruchomieniu pojawia nam się słowo do narysowania. Na ukończenie rysunku mamy 20 sekund. W tym czasie Sztuczna Inteligencja stara się odgadnąć, co stworzyliśmy. 

Dzięki temu eksperymentowi możemy wcielić się w rolę dyrygenta i poprowadzić wirtualną orkiestrę nadając muzyce m.in tempo oraz głośność. Podobnie jak SemiConductor działa aplikacja Body Synth, która pozwala tworzyć muzykę odczytywaną z ruchów naszego ciała. 

Aplikacja, pozwalająca… rozmawiać z książkami. W indeksie znajduje się ponad 100 000 tytułów, którym możemy zadawać pytania albo coś opowiedzieć. AI szuka zdań będących odpowiedziami, tak aby nawiązać konwersację. 

Arts & Culture - sztuka całego świata na wyciągnięcie ręki

Sztuka od zawsze związana była z odkryciami na polu nauki i technologii. Tak jest do dziś. Jak sprawić aby była dostępna dla każdego? W jaki sposób ułatwić poznanie dziedzictwa kultur całego świata? Z takimi zagadnieniami mierzą się twórcy eksperymentów z obszaru kultury i sztuki. Wśród tych najbardziej udanych można wymienić:

Aplikacja powstała we współpracy British Museum i Google Arts & Culture Lab. Znajdziemy tu tysiące dzieł sztuki umieszczonych na osi czasu i przyporządkowanych do poszczególnych kontynentów. Museum of the world zabiera w niezapomnianą podróż pokazującą wrażliwość i rozwój działalności artystycznej człowieka. 

Jakie palety kolorów były modne w różnych epokach? Które z nich będą pasowały do Waszego wnętrza? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w aplikacji Art Palette, która wyszukuje dzieła sztuki na podstawie wybranej palety kolorów. Na podobnej zasadzie działa Runway Palette

Stół Kuratora pozwala odkrywać powiązania pomiędzy dziełami sztuki. Olbrzymia kolekcja zdjęć została rozmieszczona na wirtualnym stole jak niekończąca się mozaika. Możemy oglądać reprodukcje klikając w poszczególne kafelki lub też użyć wyszukiwarki, która pokaże nam np. wszystkie dzieła wybranego artysty. 

Wellbeing - sprawdź swój cyfrowy dobrostan

Zastanawialiście się kiedyś ile czasu spędzacie korzystając ze zdobyczy technologii? Albo w jaki sposób ją wykorzystujecie? Google podsuwa zbiór pomysłów i narzędzi, które mogą pomóc znaleźć równowagę w cyfrowym świecie.

To aplikacja, która pokaże, ile czasu spędzamy każdego dnia na telefonie. Za każdym razem, gdy odblokujemy ekran, stoper nalicza kolejne minuty. Podobnie działa narzędzie Activity Bubbles, w której bąbelki pokazują jak dużo czasu spędzamy przed ekranem smartfonu. 

Morph pomaga zachować koncentrację, dostosowując telefon do codziennych aktywności. Wystarczy wybrać aplikacje, które są dla nas najważniejsze w zależności od tego co robimy (np. pracujemy, ćwiczymy). Po wprowadzeniu ustawień, telefon dostosuje się automatycznie, wybierając odpowiednie aplikacje we właściwym czasie.

Experiments with Google to prawdziwa kopalnia inspiracji i pomysłów na to, jak aktywizować i przekazywać wiedzę z różnych obszarów. Powyżej opisałam jedynie jedynie kilkanaście aplikacji spośród setek znajdujących się na platformie. Na zakończenie zachęcam do samodzielnej eksploracji, odkrywania niesamowitych eksperymentów i podzielenia się swoimi wrażeniami w komentarzach!