- Budżet działania: 0 zł
- Czas przygotowania: 3 dni
- Czas trwania: 2 dni
- Liczba organizatorów: 1-2
- Liczba uczestników: 1000
Akcja Uwalniania wierszy z półek miała na celu promocję poezji wśród dorosłych mieszkańców gminy.Przed podjęciem inicjatywy zapytaliśmy naszych użytkowników kiedy ostatnio czytali jakiś wiersz, okazało się, że wśród większości z nich było to bardzo dawno temu. W związku z tym postanowiliśmy zorganizować akcję promująca tego typu literaturę. Akcja polegała na wybraniu wierszy znanych i lubianych polskich poetów, które wraz z adnotacją o akcji zostały umieszczone za wycieraczkami przednich szyb samochodów znajdujących się na parkingach w naszej gminie. Były to strategiczne parkingi: przed urzędami, szkołami, ośrodkiem zdrowia, pocztą i sklepami. W adnotacji o akcji znalazła się prośba do kierowców aby po przeczytaniu wierszy podali go dalej, komuś z rodziny, znajomym. To gwarantowało, że wiersze przeczyta większa ilość osób.
Akcja została zorganizowana w listopadzie 2013 roku. Okres jesienny, szczególnie listopad sprzyja reflekcji i zadumie. Wiele osób przychodząc do biblioteki bardzo pozytywnie wypowiadało się na temat tego przedsięwzięcia. Za przykład może posłużyć jedna z mieszkanek naszej gminy, której zmarł ojciec, zmagajacy się z ciężką, nieuleczalna chorobą. Za szybą swojego samochodu znalazła wiersz Ks Jana Twardowskiego mówiący o pogodzeniu się ze stratą bliskiej osoby, dla niej ten wiersz miał wymiar szczególny. Akcja nie wymagała od nas dużych nakładów finansowych, wystarczyła tylko sprawna drukarka oraz trochę papieru ksero.
Trzeba zastanowić się czy akcję będziemy realizować sami czy zaprosimy kogoś do współpracy. W naszym przypadku akcje organizowalismy z młodzieżowym Dyskusyjnym Klubem Książki. Opracowaliśmy wspólnie logo akcji oraz tekst informujący o przedsięwzięciu. Bibliotekarz dokonał wyboru wierszy i ich wydruku, natomiast klubowicze zajęli się rozprowadzeniem wierszy .
-
Pozyskanie klku osób, bądź grupy do rozprowadzenia wierszy
-
opracowanie loga akcji oraz krótkiej informacji o przedsięwzięciu: kto jest organizatorem i w jakim celu akcja jest organizowana
-
sprawna drukarka, tomiki wierszy, których jak wiemy w bibliotekach nie brakuje:)
-
Przedstawienie pomysłu Dyskusyjnemu Klubowi Książki uzyskanie ich zgody na włączenie się do akcji
-
zastanowienie się nad stworzeniem loga akcji
-
wybranie wierszy
-
wydrukowanie 100 sztuk gotowego tekstu
-
rozprowadzenie wierszy po gminie
Opracowujemy logo akcji i wybieramy wiersze. Ważne jest aby wiersze były różnorodne, w swojej treści zawierały jakieś uniwersalne przesłania, nie może zabraknąć też wierszy śmiesznych,. Następnie należy się zastanowićsię w jakim okresie wiersze będą rozprowadzone. My wybraliśmy dwa dni. Jeden z nich to był dzien powszedni, drugi przy okazji imprezy środowiskowej, co gwarantowało większą liczbę odbiorców akcji.
-
Kilka chętnych osób do rozprowadzenia wierszy
Akcja może mieć charakter cykliczny. W bieżącym roku planujemy, upowszechniać wiersze naszych lokalnych poetów.